Petr Šmolka: Jak rodiny tráví svůj volný čas?

[Tisková zpráva] PhDr. Petr Šmolka se zúčastnil diskuze u kulatého stolu, která odstartovala projekt Zlaté chvíle (www.zlatechvile.cz/www.zlatechvile.sk).

Sdílet

Cílem projektu Zlaté chvíle  je otevřít diskuzi nad tím, jak žijeme a prožíváme chvíle s našimi blízkými. Zlaté chvíle jsou  okamžiky obyčejné i neobyčejné, rituály, které jsou pro nás důležité a o které nás někdy připravuje doba či my sami. Projekt si dále klade za cíl zjistit, jak lidé tráví svůj volný čas s rodinou a se svými blízkými a jak se společné trávení času za léta změnilo.

Je to téma, které začíná být v dnešní uspěchané době stále aktuálnější. Možná se i vy díky Zlatým chvílím na okamžik zastavíte a zapřemýšlíte, jak si je ve svém životě co nejlépe uchovat, abyste i díky nim byli šťastnější a spokojenější.

Čtěte téma: Rozvody – mýty a fakta

Co byste řekli, jsou manželství uzavřená „před Bohem“ trvanlivější než ta světská? Má praktikování víry vliv na stabilitu manželství? Jsou Češi opravdu přeborníky v rozvodovosti? A jak je to s jinými tvrzeními ohledně manželství a rozvodů?

V diskuzi dále vystoupil PhDr. Jiří Vinopal, Ph.D. a ze Slovenska přijaly pozvání Dr. Sylvia Porubänová a MUDr. Iveta Šrámková. Všichni se věnovali tématu rodiny, trávení společného času se svými blízkými a otázce faktorů, které mají na rodinu a život v ní vliv.

Petr Šmolka, psycholog, čestný prezident Asociace manželských a rodinných poradců hovořil o tom, jak se změnilo trávení volného času v rodinách. Zaměřil se především na vztahy mezi partnery, ale i na výchovu dětí a vliv prarodičů. Nechybí ani informace o tom, co všechno společně trávený čas rodině i partnerům prináší.

Lidé tráví se svým partnerem 60 hodin týdně, ale způsob prožívání tohoto času se v průběhu partnerství výrazně mění

Partneři, ať už sezdaní, nebo ne, spolu tráví průměrně 60 hodin týdně (kromě spánku). Čas, který spolu mohou partneři strávit, se dělí na 3 typy. Jednak je to čas, kdy jsou spolu na jednom místě a věnují se společné činnosti. Pak je to čas, který tráví odděleně podle svých zájmů a koníčků. A třetí způsob je ten, kdy jsou spolu pod jednou střechou, ale nijak spolu vzájemně nekomunikují – každý se zabývá něčím jiným. V průběhu vztahu se proporce jednotlivých způsobů trávení času mění. Na začátku vztahu převládá společná činnost a prakticky se nevyskytuje ten třetí typ, kdy jsou partneři spolu v jedné místnosti, ale žádná komunikace neprobíhá. „Dva lidé, kteří spolu začínají chodit, spolu nepůjdou na Petřín, aby si tam jeden četl knížku a ten druhý luštil křížovku,“ říká Petr Šmolka. Na počátku tedy převládá ten první čas se vzájemnou součinností, který přináší hodně společných zlatých chvil. U dlouhodobějšího vztahu mívají partneři někdy problém s tím třetím způsobem, kdy jsou sice spolu, ale každý se zabývá něčím jiným. Je to pohodotvorný čas, ale jeho riziko spočívá v tom, že jeden z partnerů si může postěžovat: „Ale my už si spolu nemáme co říct.“ Většinou je tedy dobré, když po nějaké chvíli samostaných činností spolu partneři opětovně začnou komunikovat nebo se alespoň zase začnou věnovat něčemu spolu.

Historické změny času na práci a rodinu

Důležité je si uvědomit, jak se změnilo trávení společného času v souvislosti s prací a volnem. Za první republiky byla spousta firem firmami rodinnými – řemeslníci, drobní živnostníci, sedláci, těm všem čas pro rodinu a práci splýval nebo se aspoň do značné míry překrýval. To vytvářelo určitý pocit sounáležitosti, který se po roce 1948 úplně rozpadl. Díky nástupu socialismu došlo ke striktnímu oddělení času na práci a rodinu. V posledním století však jako kdyby znovu docházelo k tomu, že alespoň u některých rodin se čas pro práci i rodinu zase sbližuje. Ne vždy to však s sebou přináší jen příjemné změny.

Změnilo se vnímání generací i péče o domácnost

V posledních 20 letech se významně pozměnila role prarodičů. Ubylo vícegeneračních rodin, změnil se styl způsobu života rodiny. Rodiče mnohdy nechápou styl života, který vedou jejich děti.

Další změny přinesla dvoukariérová manželství. Zde záleží na tom, do jaké míry jsou manželé ochotní přenášet na někoho třetího zajišťování služeb, které ani jeden z nich zajistit nestíhá. Tuto funkci většinou zastávají hospodyně.

Rodiny ovlivňuje nezaměstnanost i virtuální vztahy

V poslední době zasáhla rodiny i nezaměstnanost. Členové těchto rodin spolu tráví hodně času, ale těžko určit, jestli jsou pro ně tyto chvíle opravdu „zlaté“.

Dalším tématem posledních několika let je také virtualizace mezilidských vztahů. „Mám klienty, kteří jdou tak daleko, že si předávají dárky bankovním převodem. To si myslím, že k pohodě v rodině vůbec nepřispívá,“ upozorňuje Petr Šmolka.

Ženám imponuje, když muž vymýšlí společné aktivity

V druhé polovině minulého století se změnila situace i v tom, že muži již nemají tolik možností, jak imponovat ženám. Zmizela jejich výsadní pozice živitele rodiny, jejich zaměstnání mohou dělat i ženy stejně jako mnohé další aktivity. Dnešní ženy navíc mnohem více vědí o společném soužití, jsou sebevědomější a samostatnější.

Muži také často ničí ženskou sexualitu tím, že se chovají jako barbaři. Sexualitu muže ale poměrně snadno dokážou zlikvidovat i ženy, třeba nemístnými poznámkami o kvalitě výkonu, což muže znejistí.

Volný čas proto poskytuje prostor mužům, aby ženám opět imponovali a připravili zlaté chvíle v podobě společných aktivit. Spokojené jsou ty rodiny, kde je muž schopen rodinu zabezpečit a vymyslet společné aktivity, které zbytku rodiny připadají smysluplné, a ze kterých se pak právem stanou ony zlaté chvíle.

Čtěte také: Žiju single. A baví mě to

Abyste byli pravým single, musíte splňovat několik kritérií: Být ve věku od dvaceti pěti do čtyřiceti let, být nesezdaný, nežít tzv. na hromádce. Aby to celé bylo dostatečně sexy, musíte mít také dost peněz, abyste byli nezávislí a svobodní. A co je důležité, se svým stavem musíte být spokojení!

Výhody i úskalí společného volného času

Při společně tráveném čase se vyplavují endorfiny (tzv. hormony štěstí), volný čas poskytuje i nová komunikační témata. Je to ale i možný zdroj konfliktů, protože rodina se může dostat do sporu, jak s volným časem naložit.

„V rodině nefunguje hlasování, jak trávit společnou dovolenou. Zařídit to tak, aby si oba dva přišli na své, je problém. Nefungují ani kompromisy. Když chce jeden z partnerů do hor a druhý k moři, těžko budou oba spokojení na dovolené v Brdech. Spíš budou oba naštvaní,“ vypráví Petr Šmolka.

Petr Šmolka a jeho recept na udržování dobrých vztahů v rodině

„A teď něco z osobní zkušenosti. Máme takovou společnost osmi rodin, kde spolu trávíme společný čas po dobu čtyř týdnů. Muži hrají kanastu, ženy mariáš a děti si spolu hrají. Občas trávíme čas společně všichni dohromady. Sedm z těchto rodin vydrželo pohromadě. Takže si myslím, že na tom trávení společného času asi něco bude.“

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).