Minimální věk 15 let pro držitele speciálně vycvičeného psa. To je jeden ze závěrů zasedání Pracovní skupiny k problematice psů se speciálním výcvikem, které se v březnu uskutečnilo na Ministerstvu práce a sociálních věcí (MPSV).
Třetí pracovní setkání se týkalo zejména podmínek, které by měli zdravotně postižení lidé splňovat, aby jim stát pořízení psího pomocníka v budoucnu usnadnil například poskytnutím finanční podpory.
Základními principy, kterými se meziresortní skupina řídí, jsou kvalita předávaných psů, bezpečnost jejich uživatelů a celého jejich okolí. Experti se shodli na tom, že je v této souvislosti potřeba vytvořit nová kritéria pro posuzování zdravotního stavu a sociálních dovedností držitele čtyřnohého pomocníka. Ty například zahrnují schopnosti handicapovaného postarat se o psa, využívat jeho potenciál a být mu „pánem“.
K tématu: Asistenční psi by měli být dostupnější
Ne každý, kdo by speciálně vycvičeného psa potřeboval, na něj má dostatek financí…
Odborníci z MPSV, ministerstev průmyslu a obchodu, zdravotnictví a zemědělství, organizací reprezentujících handicapované občany, organizací cvičících psy a zástupci
uživatelů psů řešili také minimální a maximální věkovou hranici uživatelů. Na dolní hranici 15 let se obecně členové pracovní skupiny shodli. Otázkou pro další jednání zůstává, zda by tato podmínka měla platit bez výjimky.
Pracovní jednání řídil náměstek ministra páce a sociálních věcí pro sociální služby, veřejnou správu a sociálně-právní ochranu Marián Hošek. Podmínkám pro držení psího pomocníka se bude pracovní skupina podrobněji věnovat na dalším zasedání, které by se mělo uskutečnit koncem dubna. Do té doby se budou užší pracovní týmy zabývat dílčími otázkami a zdokonalovat formulace pro výsledný návrh. Zástupci MPSV budou o tomto tématu jednat například s Pediatrickou společností.
Více se o asistenčních a vodících psech a pracovní skupině dočtete na www.mpsv.cz.