Škodlivost éček je vždy posuzována pouze ze subjektivního hlediska, a pokud je nějaká přídatná látka shledána škodlivou do té míry, že by mohla způsobit, že se stane potravina nebezpečnou, je (ovšem za podpory celé řady studií) zakázána.
V souvislosti s čím dál častějším výskytem nepravdivých informací o přídatných látkách v různých médiích vzniká také řada webových stránek, nabízejících zaručené informace o nich. Vzhledem k tomu, že na většině z nich jsou informace, které spíše klamou a způsobují u spotřebitele paniku, bylo by vhodné, kdyby se těmito poplašnými weby zabývaly příslušné úřady.
Databáze Éček
Které emulgátory jsou příznivé, méně či více přijatelné a které působí nepříznivě?
Pokud jde o údaje na obalech, potravinářský sektor současný stav legislativy respektuje. Bohužel, nyní se projednává nové nařízení Evropské komise, která zavádí celou řadu dosud dobrovolných aktivit jako povinnou. Příkladem může být například nutriční značení. Negativním důsledkem tohoto rozhodnutí zvláště pro menší potravináře je skutečnost, že stanovení nutričních hodnot je značně finančně náročné a při jakékoliv změně složení výrobku je potřeba je stanovovat znova.
Velmi diskutovaná je také země původu, kdy současný výklad tohoto požadavku je velmi vágní. Jako Potravinářská komora ČR jsme rozhodní zastánci označení země původu u některých komodit, například u drůbežího i jiných druhů masa Jako země původu musí být ovšem označena země, kde byla drůbež odchována a poražena, nikoliv země, kde došlo k jejímu rozporcování, jak se dnes velmi často děje.
Zcela specifickým problém je pak označování tabákových výrobků. Snaha Evropské komise přejít na jednotné balení cigaret bude mít řadu negativních dopadů, mezi jinými omezení svobodné volby spotřebitele, ale zejména narůst nelegálních výrobků na trhu. Pokud budou krabičky vypadat stejně, bude velmi snadné napodobit legální výrobky. Spotřebitel tak bude vystaven přílivu nekvalitního a zdravotně rizikovějšího zboží. Dalším opatřením, které Evropská komise v současnosti zvažuje, je zákaz používání přísad při výrobě tabákových výrobků. Toto opatření taktéž povede k závažným negativním dopadům, kdy dojde k určité unifikaci chutě jednotlivých výrobků bez reálného dopadu na snížení škodlivin ve výrobcích. Toto opět vyústí v nárůst nelegálního obchodu a omezení svobodné volby výběru pro spotřebitele.
Jako Potravinářská komora velmi pečlivě sledujeme dění kolem tabákových výrobků, protože je známo, že Evropská unie připravuje podobné opatření i u alkoholických nápojů, respektive u lihovin. Navíc již mnohokrát se v nedávné době objevily tendence podobným způsobem vymezovat co je příliš sladké či příliš tučné. Tyto zásahy Evropské unie považuje Komora z hlediska potravinářského sektoru, ale i z hlediska spotřebitele za neúnosné a výrobce silně omezující a diskriminující.