V areálu budou prostory pro vozidla a jejich údržbu, pro řídící a administrativní činnost, zázemí pro zaměstnance záchranky i jejich sportovní vyžití a také místo pro heliport. Předpokládané náklady včetně územní a stavební přípravy mají být 400 milionů korun.
„Zdravotnická záchranná služba hlavního města Prahy oslavila v roce 2007 již stopadesáté výročí svého vzniku. V posledních letech prošla rozsáhlou reorganizací a trvale dosahuje vynikajících výsledků. Abychom vytvořili podmínky pro zachování a další zlepšování vysoké úrovně pražské záchranky, museli jsme vyřešit otázku její nové provozní budovy. Ta poskytne nejen nezbytné technické prostory, ale i odpovídající zázemí pro zdravotnické záchranáře,“ uvedl první náměstek primátora Rudolf Blažek, do jehož kompetence bezpečnost v metropoli spadá.
Veškerý provoz ZZS HMP se sloučí do jednoho centrálního objektu. Velká odstavná plocha umožní i parkování modulu hromadného neštěstí Golem, bude zde technické zázemí pro vozový park záchranky. V budově se počítá s prostorami pro kanceláře a dispečink a se školícím centrem. „Podmínky pro zaměstnance včetně možností pro odpočinek a sportovní vyžití se rapidně zlepší. Dalším velkým plusem chystaného projektu je plánovaná plocha pro přistávání vrtulníku, kterou jsme dosud neměli takto při ruce. Umožní nám to rychlejší odvoz letecky přepravených zraněných do pražských nemocnic,“ vysvětlil ředitel Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy Zdeněk Schwarz.
Sídlo záchranky bude stát v křížení ulic Povltavská a Vodácká v blízkosti dopravního uzlu představovaného křižovatkou nového Trojského mostu a výjezdu z tunelu Blanka. Lokalitu bude chránit protipovodňový val, který se právě buduje. Vlastní objekt architekti navrhli jako kvádr, který bude umístěný podélně s Povltavskou ulicí.
Zdravotnické operační středisko přijme ročně kolem 310 tisíc tísňových volání. O výborné úrovni pražské záchranky svědčí například její dojezdové časy kolem 7 – 8 minut, patřící k nejlepším v Evropě. Úspěšnost 38 procent při resuscitacích je na absolutní špičce – v USA to je 5 až 20 procent a v EU od 19 do 32 procent. ZZS HMP získala rovněž uznání svým zařazením do mezinárodního projektu Hesculaep, financovaného Evropskou unií. Ten koordinuje urgentní medicínu v oblasti činnosti záchranných služeb členských států EU.
Zdroj: Magistrát hl. města Prahy