Zplodiny tabákového kouře nepůsobí pouze na dýchací cesty, se kterými se dostávají do bezprostředního kontaktu při vdechování. Vzhledem k tomu, že mnohé z 5 000 chemických látek obsažených v kouři se v plicích vstřebají do krve, dostávají se do celého organismu a poškozují všechny tělesné orgány. To je vysvětlením, proč nejčastější příčinou úmrtí kuřáků jsou onemocnění srdce a cév a proč kuřáci častěji onemocní například také rakovinou ledvin, močového měchýře nebo žaludku. Není třeba dodávat, že kouření poškozuje zdraví i těch, kdo sami nekouří, ale pohybují se v zakouřeném prostředí.
K tématu: Chcete přestat kouřit? Vsaďte na odbornou pomoc!
80 % dospělých kuřáků chce přestat kouřit. Sami jsou většinou bezradní a hned napoprvé se zlozvyku nezbaví. Pokud se obrátí na lékaře, pravděpodobnost úspěchu se zvýší.
V dnešní době se pro zanechání kouření rozhoduje stále více lidí. Pro většinu kuřáků je to zásadní rozhodnutí a období odvykání pro ně není lehké. Pro úspěch jsou zásadní dvě věci, a to vlastní rozhodnutí a dostatek informací, které využijí, dostaví-li se abstinenční příznaky či jiné komplikace.
Pomoc lidem, kteří se rozhodli zanechat kouření, je v dnešní době opravdu na dosah každému. Stačí vytočit číslo 844 600 500 Linky pro odvykání kouření, která v letošním roce funguje za podpory VZP. Odborní konzultanti odpovídají na dotazy volajících každý pracovní den od 14 do 18 hodin a cena volání je ve výši místního hovorného z celé České republiky. Linka je provozována Českou koalicí proti tabáku ve spolupráci s Centrem prevence, o.s., které se zaměřuje i na další aktivity orientované na zdravý životní styl a omezování rizikových faktorů civilizačních onemocnění.
Nejčastější dotazy se týkají doporučených postupů při odvykání kouření a léčby, která je dostupná v ČR a pomáhá při odvykání kouření. Volající se často svěřují také s obavami spojenými s plánovaným odvykáním kouření, jako je třeba přibývání na váze. V neposlední řadě slouží Linka také jako informační centrum, kde klient dostane kontakt na nejbližší specializované Centrum léčby závislosti na tabáku, ve kterém se mu bude věnovat lékař-specialista. Tato varianta je vhodná především pro ty, kdo mají silně vyvinutou závislost na tabáku nebo se opakovaně bezúspěšně pokoušeli zanechat kouření.
Zdroj: VZP