Při výběru potravinových doplňků buďte obezřetní, ne všechny jsou stejně kvalitní

[Tisková zpráva] Český trh s potravinovými doplňky stále majoritně ovládají zavedení výrobci, kteří zákazníkům nabízejí kvalitní a ověřené produkty. V posledních letech se ale i u nás začaly objevovat výrobky pocházející z asijských zemí, které často nesplňují evropské standardy a v některých případech mohou mít dokonce škodlivý vliv na lidský organismus.

Sdílet

Potravinové doplňky se staly součástí našeho jídelníčku a pomáhají nám do těla dostat zdraví prospěšné látky, ne všechny produkty jsou ovšem stejně kvalitní a při jejich výběru bychom měli být obezřetní. Stále častěji se na českém trhu objevují potravinové doplňky pocházející z asijských zemí. Lákají na nižší cenu, pro naše tělo ale mohou být škodlivé. Často totiž neprocházejí žádným ověřováním kvality a nesplňují evropské normy.

Nejrizikovějšími jsou potravinové doplňky pocházející z Číny a Indie prodávané na tržnicích a nerenomovaných internetových obchodech. „Lidem nedoporučujeme kupovat potravinové doplňky na tržnicích, a pokud produkty neznají, tak ani prostřednictvím internetových obchodů. Některé výrobky sice mohou zákazníkovi připadat atraktivní z cenového hlediska, ale mohou být zcela nefunkční a v horším případě dokonce zdraví škodlivé,“ říká Ing. Bohumil Hlavatý, výkonný ředitel České asociace pro speciální potraviny a dodává: „Lidé, kteří chtějí svému zdraví pomoci a dopřát mu kvalitní potravinové doplňky, by jejich volbu měli konzultovat se svým lékařem nebo lékárníkem, kteří jim jsou schopni erudovaně poradit.“ 

K tématu: Potravinové doplňky: Past na zákazníky a vyhozené miliardy 

Podle vědců projdou potravinové doplňky často bez užitku trávicím traktem. Nevyhazujete také peníze z okna? Ba dokonce: neničíte si zdraví?

Patero rad, jak postupovat při výběru potravinových doplňků:

1. Zeptejte se odborníka

Při nákupu doplňků stravy se poraďte vždy se svým lékařem nebo lékárníkem. Ti vám erudovaně poradí a pomohou vám vybrat ten nejvhodnější přípravek.

2. Upřednostňujte výrobky zavedených firem

Dobré jméno společnosti je důležitým ukazatelem toho, že nabízené doplňky stravy jsou kvalitní. Tito výrobci mají spolehlivé postupy a přísné kontrolní mechanismy, aby do prodeje nevypustili jakkoliv nefunkční produkty.

3. Nekupujte neznámé doplňky stravy na internetu

Pokud daný produkt neznáte nebo s ním již nemáte zkušenosti, rozhodně ho nekupujte prostřednictvím internetových obchodů. I když vás může lákat svým atraktivním obalem a cenou, může být pro váš organismus nefunkční, v horším případě škodlivý.

4. Pozor na asijské doplňky stravy

S rozšířením internetu jako prodejního kanálu stoupá také nabídka neznámých produktů pocházejících z asijských zemí. V tomto případě buďte vždy obezřetní, tyto výrobky často nesplňují evropské normy a mohou být pro lidské zdraví obzvlášť nebezpečné. Tyto přípravky se často prodávají také na tržnicích.

5. Nevěřte na zázraky

Všeobecně platí, že kvalitní doplňky stravy jsou pro lidský organismus prospěšné a dokážou zdraví výrazně posílit. Pokud však výrobce slibuje, že zhubnete o 20 kg, zabráníte propuknutí rakoviny, omládnete o 15 let, tak v tomto případě daný výrobek nekupujte. Výrobce se snaží zneužít vaší situace a záměrně slibuje nemožné.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).