Příběhy na fotografiích Sáry Saudkové přinášejí naději

[Tisková zpráva] Porazily zhoubný nádor a staly se matkami, takto by se daly stručně popsat příběhy na fotografiích Sáry Saudkové, které budou k vidění v lobby NH Congress Hotelu v Olomouci od 24. do 26. června.

Sdílet


Autor: Sára Saudková

Autorka zachytila objektivem fotoaparátu ženy, které překonaly onkologické onemocnění lymfatického systému, a poté se jim podařilo přivést na svět dítě. Výstavu nazvanou „Život na druhou“ pořádá sdružení pacientů LYMFOM HELP ve spolupráci s Nadací pro transplantace kostní dřeně jako doprovodnou akci Olomouckých hematologických dnů, největšího českého hematologického kongresu s mezinárodní účastí.

Expozice fotografií vyléčených pacientek s podtitulem „Dejme společně naději všem, kterým se jí nedostává“ je další etapou osvětového projektu Život na druhou, www.zivotnadru­hou.cz, který vznikl v létě 2009. Mohly se do něj zapojit všechny ženy, kterým se po úspěšně absolvované onkologické léčbě podařilo přivést na svět potomka a kromě svého vlastního života dokázaly vybojovat život nový.

Katalog nemocí: Rakovina prsu

Velice časté a vyloženě ženské onkologické onemocnění, muži tvoří zhruba 1 % postižených. 

„Naším cílem bylo pokusit se zbořit zažité předsudky spojované s onkologickým onemocněním a ukázat, že má smysl bojovat,“ říká Monika Poulová z občanského sdružení LYMFOM HELP, jedna z iniciátorek projektu a současně i první pacientka, která se v roli fotomodelky před objektiv postavila. „Chtěla jsem prostřednictvím svého příběhu lidem s onkologickou diagnózou dát naději, že rakovinou život končit nemusí. Sama jsem jako nemocná velmi postrádala možnost jakéhokoli kontaktu s lidmi, kteří nemoc překonali, a proto vím, jak je to pro ně v této obtížné situaci důležité. Věřím, že vyfocené příběhy zmírní jejich obavy a dodají jim naději,“ dodala Monika Poulová.

Aktivity občanského sdružení LYMFOM HELP vítají a podporují také lékaři. „Pohled na fotografie vyléčených pacientek je pro mě především povzbuzením k další práci. Díky současné moderní medicíně se nám daří mnohé pacienty s onkologickým onemocněním krve zcela vyléčit, což bylo před deseti lety naprosto nemyslitelné,“ říká prof. MUDr. Karel Indrák, DrSc., přednosta Hemato-onkologické kliniky FN v Olomouci. Maligní lymfom představuje páté nejčastější onkologické onemocnění na světě a současně je nejčastějším nádorovým onemocněním krvetvorné tkáně.

„V léčbě tohoto onemocnění byl učiněn obrovský pokrok a díky cílené biologické léčbě zastoupené běžně používaným lékem rituximab (MabThera) můžeme mnoho pacientů zcela vyléčit nebo alespoň na dlouhou dobu dostat nemoc pod kontrolu,“ doplnil doc. MUDr. Tomáš Papajík, CSc, primář olomoucké hemato-onkologické kliniky.

V České republice je toto onemocnění diagnostikováno denně u 3 až 4 pacientů a celkem se odhaduje, že s maligním lymfomem u nás žije kolem 10 000 lidí. Přesto ale zůstává jedním z nejméně známých onkologických onemocnění, které postihuje všechny věkové kategorie včetně dětí a mladých lidí.

Vystavované fotografie jsou doplněny o osobní vzkazy bývalých pacientů, které mají dodat odvahu bojovat a ukázat, že onkologická diagnóza neznamená konec aktivit a radostných prožitků. „Je důležité připomenout osudy, které již v každodenním shonu nestíháme dostatečně sledovat, ale uvědomujeme si, že těch šťastných konců přibývá. Výsledky léčby lymfomů patří k nejúspěšnějším kapitolám současné onkologie. Povzbuzují nové nemocné a nás utvrzují v potřebě zajistit jim tu nejlepší léčbu a dát jim šanci na návrat do normálního života. Ti mladší mohou dokonce po vyhraném boji o svůj vlastní život pomýšlet i na „život na druhou“, založit rodinu a přivést na svět potomka,“ popsal své pocity z výstavy prof. Indrák.

Z Olomouce se výstava přesune do veřejných prostor budovy hlavní pošty v pražské Jindřišské ulici, kde budou fotografie k vidění až do konce července. Křest kalendáře s fotografiemi Sáry Saudkové se bude konat v říjnu 2010, výtěžek z jeho prodeje bude použit na financování dalších osvětových aktivit.

Občanské sdružení LYMFOM HELP, o. s., www.lymfomhel­p.cz, poskytuje od roku 2005 poradenství a podporu pacientům, kteří onemocněli maligním lymfomem, jejich blízkým a přátelům. Usiluje o zvyšování povědomí o této nemoci a zaměřuje se na osvětu ohledně maligního lymfomu. Prostřednictvím svých internetových stránek poskytuje informace o onkologickém onemocnění lymfatického systému včetně příznaků a o možnostech prevence a léčby. Zároveň zde najdete odkazy na další organizace, které se problematikou onkologických onemocnění zabývají. Na webu je též vyhrazen prostor otázkám pacientů, na něž odpovídá lékař-specialista, či příběhům pacientů, kteří nad onemocněním zvítězili a mohou se tak stát povzbuzením pro ostatní.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).