Ministerstvo zdravotnictví ČR se proto rozhodlo realizovat dva projekty. První na prohlubování a zvyšování úrovně odborných znalostí nelékařských zdravotnických pracovníků se zaměřením na odborně profesní vzdělávání a na vzdělávání v manažerských dovednostech. Druhý je určen lékařům, zubním lékařům a farmaceutům a zaměřuje se na profesní medicínské vzdělávání a vzdělávání v manažerských dovednostech.
Projekty, jejichž organizátorem je Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví (IPVZ), jsou zaměřeny na řešení nejvážnějších problémů v oblasti profesního vzdělávání zdravotnických pracovníků a manažerů zdravotnických zařízení, kterými jsou eliminace dopadů na strukturu kvalifikace lékařů vlivem změn ve struktuře postgraduálního vzdělávání, nutnost změn struktury zdravotnických týmů a zapojení nových odborníků ve zdravotnictví. Projekty budou dále řešit neefektivní využívání lidských zdrojů dle dosažených kompetencí a vzdělání, komunikaci s manažery zdravotnických zařízení, nedostatečné finanční zabezpečení celoživotního vzdělávání, úroveň akreditovaných pracovišť, malý počet vzdělávacích pracovišť, nedostatek studijních míst a nedostatek pracovní síly v některých lékařských oborech.
„Na projekty jsme získali podporu z Operačního programu Evropské unie Lidské zdroje a zaměstnanost. V rámci projektů bude podpořeno nejméně 38 tisíc zdravotnických pracovníků. Finanční podpora pro projekt zaměřený na podporu vzdělávání lékařských zdravotnických pracovníků jde až do výše 422 milionů korun, u nelékařských zdravotnických pracovníků jde podpora do výše necelých 300 milionů korun,“ říká Marek Šnajdr, první náměstek ministryně zdravotnictví.
Čtěte téma: Radí vašemu zubaři astrolog?
V rámci realizace projektů by mělo dojít také ke stabilizaci a udržitelnosti pracovních míst. Nástrojem k naplnění tohoto cíle je takzvaná přímá podpora neboli mzdové příspěvky pro účastníky kurzů. Příspěvky mohou dosahovat až trojnásobku minimální mzdy. Jedná se o mzdové příspěvky pro účastníky certifikovaných kurzů lékařských zdravotnických pracovníků, certifikovaných kurzů nelékařských zdravotnických pracovníků a akreditovaných kvalifikačních kurzů. Celková výše přímé podpory je u obou projektů 242,5 milionů korun. Jelikož některé kurzy trvají i po dobu 36 měsíců, představují významnou motivaci zaměstnavatelů pro podporu dalšího vzdělávání svých pracovníků. “Uvědomujeme si, že je nutné se zaměřit zejména na ty obory, u kterých je zapotřebí v rámci profesního vzdělávání doplnit počty zdravotnických pracovníků, kteří v praxi chybí. Ministerstvo zdravotnictví tyto obory dlouhodobě sleduje a realizací těchto individuálních projektů významně podpoří,“ uvádí ministryně zdravotnictví Dana Jurásková.
Smyslem projektů je dosáhnout vyšší připravenosti zdravotnických pracovníků na měnící se potřeby trhu práce, na demografické, politické a legislativní změny, a tím docílení vyšší efektivnosti při poskytování zdravotnických služeb. Realizací projektů a investic do vzdělávání zdravotnických pracovníků bude ministerstvo zdravotnictví druhotně přispívat ke zlepšení kvality služeb pro pacienty a klienty, k šíření modelu dobré praxe včetně propojení primární a lůžkové péče, a k podpoře zlepšení systému výuky a vzdělání.
„Pomocí projektů dojde k vypracování systému odborného profesního vzdělávání, které bude realizováno ve vybraných akreditovaných zdravotnických zařízeních a vzdělávacích institucích. Projekty významným způsobem podpoří spolupráci a součinnost zdravotnických zaměstnavatelů se vzdělávacími institucemi,“ doplňuje Markéta Hellerová, náměstkyně pro zdravotní péči a dodává: „Současný standard zdravotní péče klade na zdravotnický personál i management zdravotnických zařízení stále vyšší odborné požadavky, a tak se profesní vzdělávání zdravotnických pracovníků stává nutnou podmínkou rozvoje odvětví.“
Podrobné informace o projektech včetně možnosti přihlašování se na kurzy jsou k dispozici na internetových stránkách www.vzdelavani-zdravotniku.cz .
Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví (IPVZ)
Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví (IPVZ), dříve Ústav pro doškolování lékařů (ÚDL) a později Institut pro další vzdělávání lékařů a farmaceutů (ILF), byl zřízen roku 1953 jako organizace podřízená Ministerstvu zdravotnictví ČR. Hlavní a nejrozsáhlejší činností Institutu je pedagogická činnost, která spočívá v přípravě a vlastní realizaci dalšího vzdělávání různého typu, určení a odbornosti, dále v přípravě a v organizaci atestačních zkoušek lékařů, zubních lékařů, farmaceutů a jiných odborných pracovníků s vysokoškolským vzděláním a z pověření Ministerstva zdravotnictví ČR také aprobačních zkoušek cizinců. Kromě atestací probíhá v Institutu celá řada nových ucelených vzdělávacích programů, které jsou zakončeny ověřováním znalostí (např. psychoterapie, soudní psychiatrie a psychologie, akupunktura, manuální medicína). Každoročně Institut organizuje cca 2 000 vzdělávacích akcí pro téměř 24 tisíc lékařů, zubních lékařů, farmaceutů a ostatních pracovníků ve zdravotnictví.
¨
Pro více informací kontaktujte: Ministerstvo zdravotnictví ČR,