Pod záštitou Evropské asociace proti rakovině děložního čípku (ECCA) proběhne u nás i v dalších zemích EU řada vzdělávacích aktivit, jejichž cílem je informovat ženy a dívky o příčinách rakoviny děložního čípku a především o možnostech její prevence. Ty spočívají v kombinaci pravidelných gynekologických prohlídek a očkování. Dle odhadu je v České republice proti rakovině děložního čípku naočkováno zhruba 12 % žen a dívek. Odborníci se shodují, že s ochranou proti této nemoci je vhodné začít ještě před začátkem sexuálního života, kdy je účinnost očkování nejvyšší. V podmínkách České republiky tak doporučují očkování ideálně mezi 13. a 15. rokem.
Rakovina děložního čípku je celosvětově druhým nejčastějším nádorem u žen hned po rakovině prsu. Každoročně této zákeřné nemoci podlehne 250 tisíc žen na celém světě. V Evropě na rakovinu děložního čípku umírá jedna žena každých 18 minut. V České republice každý rok vyslechne tuto smutnou diagnózu více než 1000 žen a více než 400 pacientek této nemoci podlehne.
Přečtěte si: HPV souvisí se sexem, týká se proto žen i mužů
Symbolem boje proti rakovině děložního čípku je i letos brož ve tvaru Perly moudrosti. Všichni zájemci mohou svou podporu vyjádřit zároveň podepsáním celoevropské petice (www.cervicalcancerpetition.eu). Svůj podpis k petici do současného dne připojilo téměř 300 tisíc Čechů.
Evropský týden prevence proti rakovině děložního čípku u nás tradičně proběhne pod záštitou zástupců českých členů ECCA. Kampaň podpoří i Liga proti rakovině a společnost GlaxoSmithKline. V roli ambasadorek se představí známé české herečky Ivana Jirešová a Veronika Nová.
„Ačkoliv mnoho dívek a žen má již o rakovině děložního čípku poměrně vysoké povědomí, informovanost o možnostech prevence a přístup k vlastnímu zdraví jsou stále nedostatečné. Přitom právě pro prevenci tohoto nádorového onemocnění máme v rukou velmi účinné nástroje,“ říká zástupce jednoho z českých členů Evropské asociace proti rakovině děložního čípku a vedoucí Národní referenční laboratoře pro papillomaviry, RNDr. Ruth Tachezy, Ph.D.
Příčinou rakoviny děložního čípku jsou lidské papillomaviry (HPV), přičemž nejvíce nebezpečné jsou zejména HPV viry typů 16 a 18, které jsou zodpovědné přibližně za 70 % případů onemocnění rakovinou děložního čípku. „Dívky mohou přijít do kontaktu s HPV viry velmi brzy, prakticky již při prvním pohlavním styku. Infekce přitom může v těle přetrvávat několik let bez jakýchkoliv příznaků. Je proto vhodné začít s prevencí co nejdříve. Přednádorové stavy rakoviny děložního čípku mnohdy diagnostikujeme u velmi mladých žen, které teprve plánují založit vlastní rodinu. Pokud by tyto mladé ženy měly dříve možnost být vakcinovány, pravděpodobně by se tomuto onemocnění vyhnuly,“ říká prof. MUDr. Lukáš Rob, CSc., přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 2. LF UK a FN Motol. „Papillomaviry jsou zodpovědné za celou řadu nemocí, rakovina děložního čípku je však bezesporu nejzávažnějším onemocněním způsobeným HPV, které představuje pro pacientku nejen velkou zdravotní, ale i psychickou a sociální zátěž,“ dodává prof. Rob.
Nejúčinnější formu prevence rakoviny děložního čípku představují pravidelné lékařské prohlídky
(1× ročně) v kombinaci s očkováním. Co se týče edukace o výhodách očkování, zásadní roli hraje pediatr, kterého dívka navštěvuje v rámci pravidelných prohlídek v dětství a dospívání. „Je prokazatelné, že očkování je nejúčinnější před začátkem sexuálního života dívek, proto doporučujeme začít s vakcinací před 15. rokem života,“ uvádí MUDr. Hana Cabrnochová, předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů ČLS JEP.
Na důležitost prevence rakoviny děložního čípku upozorní v rámci lednové kampaně i herečky Ivana Jirešová a Veronika Nová. „Zdraví by mělo být pro každou dívku a ženu to nejdůležitější. I když někdy kvůli práci nestíhám, vím, že na prevenci si čas udělat musím,“ říká Veronika Nová. „S tímto onemocněním mám sama vlastní zkušenost. Tehdy mi bylo 17 let a o možnostech prevence jsem nevěděla. Jsem ráda, že nyní už je k dispozici více informací. U své dcery však určitě nebudu váhat a využiji všechny možnosti ochrany,“ doplňuje Ivana Jirešová.
ECCA byla založena roku 2002 za přispění 15 různých organizací napříč celou Evropou. Mezi společnostmi, které se na založení ECCA podílely, jsou například centra pro poskytování péče nemocným, fakultní nemocnice a společnosti určené ke zvyšování povědomí o rakovině děložního čípku a její prevence. V současné době zastřešuje síť 125 členských organizací z 34 evropských zemí. Více informací na www.ecca.info.