Do letošního září budou členové pracovního týmu také revidovat a zpřesňovat předběžně dohodnuté zásady pro poskytnutí státního příspěvku na pořízení asistenčního a vodícího psa. Rovněž budou v menších pracovních týmech hodnotit návrhy jednotlivých členů pracovní skupiny, zejména zástupců cvičitelů.
Pracovní skupina se na posledním jednání mimo jiné znovu zabývala věkovou hranicí pro držení speciálně vycvičené psa. Jednání potvrdilo minimální věk 15 let, který má oporu odborných lékařských společností i dalších významných partnerů. Na pracovní schůzce se také debatovalo o čtyřnohých pomocnících v souvislosti s některými pobytovými sociálními službami. Nejprve převládalo přesvědčení, že by se státní pomoc neměla poskytovat, pokud člověk se zdravotním postižením využívá chráněné bydlení. Po hlubší analýze ale experti došli k závěru, že tento typ sociálních služeb je natolik specifický, že by neměl být pro poskytnutí příspěvku překážkou. Odborníci se rovněž shodli na zpřesnění formulace zdravotních podmínek u budoucího uživatele asistenčního psa.
Čtěte téma: Patří „parkinson“ za volant?
Kromě zástupců Ministerstva práce a sociálních věcí jsou v meziresortní pracovní skupině také experti z Ministerstva zdravotnictví, Ministerstva zemědělství, Ministerstva průmyslu a obchodu. Nechybí ani zástupci organizací reprezentujících občany se zdravotním postižením, uživatelů psů a subjektů, které psy cvičí. Více o pracovní týmu a dosavadních závěrech najdete na http://www.mpsv.cz/files/clanky/8957/tz_180610a.pdf. Šesté jednání je naplánováno na konec září.