Psychiatrická léčebna Bohnice má nejmodernější dětský pavilon v Česku

[Tisková zpráva] Novou kapitolu v péči o duševně nemocné a duševní chorobou ohrožené děti a mladistvé začíná psát Psychiatrická léčebna Bohnice. Prvním krokem naplňování nové koncepce přístupu ke klientům se stalo otevření kompletně zrekonstruovaného pavilonu číslo 28, který je určen pro chlapce a dívky od 7 do 18 let. Ten lze nyní považovat za nejmodernější stavbu pro děti a mladistvé s psychickými obtížemi v Česku.

Sdílet

Projekt rekonstrukce se dá považovat za jeden z dalších úspěchů nového programu, který vzešel od ředitele MUDr. Matina Hollého, vedoucí lékařky MUDr. Šárky Bínové a primáře dětského pavilonu MUDr. Michala Považana. Projekt je v rámci dosavadního přístupu ke klientům z dětského oddělení Psychiatrické léčebny Bohnice považován za přelomový. Přeměnou totiž prošlo kompletní zařízení pavilonu, které je nyní vůči dětem a mladistvým vstřícnější a pomáhá jim lépe se vyrovnávat se svými obtížemi.

Čtěte téma: Kdy je psychiatrická péče chorá

Psychiatr prof. Cyril Höschl říká, že média se o jeho obor zajímají výhradně v okamžicích, kdy bývalý psychiatrický pacient umlátí babičku. Dodává, že případy, kdy někoho umlátil bývalý stomatologický či chirurgický pacient, pecku na titulní stranu nezajistí.

Součásti kompletní rekonstrukce pavilonu, který od září slouží opět mladým klientům, je kromě 44 lůžek a zázemí například terapeutické centrum pro volnočasové aktivity. Nezanedbává se ani výuka dětí a mladistvých – podle nové koncepce byly nově navrženy také třídy, které slouží pro výuku učiva základní školy. O jejich provoz se stará Magistrát hlavního města Prahy.

„Rychlost a způsob, s jakým se dětští a mladiství klienti dokážou vyrovnat se svými obtížemi je prokazatelně spjat s prostředím, ve kterém se nachází,“ sděluje MUDr. Michal Považan. „Rekonstrukce pavilonu, který by měl nově mnohem více saturovat potřeby klientů tak umožňuje více rozvíjet individuální přístup terapeutů a sester. Prostředí nově podněcuje žádoucí tvorbu sociálních vazeb, které jsou velmi důležité pro celkový posun v léčbě mladých pacientů.“

„Pavilon bojuje proti stigmatu střeženého a uzavřeného oddělení,“ uvádí MUDr. Martin Hollý, ředitel Psychiatrické léčebny Bohnice. „V tomto ohledu jsme mohli skvěle navázat na kroky předchozích managementů, myšlenka se zrodila už v době, kdy byl ředitelem MUDr. Zdeněk Bašný. Jsem přesvědčen, že jsme poctivě využily kroky předchozích vedení. I díky tomu teď dětský pavilon ztratil očividný ráz střeženého objektu. V oknech chybí mříže, které jsme nahradili elektronickými monitorovacími zařízeními, dveře mají elektronické zámky. Nově zrekonstruované hřiště využívá zeleného prostoru okolí pavilonu a snaží se být co nejvíce včleněno do celého areálu – z toho důvodu jsme k jeho ohrazení nepoužili například vysoké zabezpečené ploty, jak by tomu bylo v minulosti. Všechny tyto změny jsou velkým krokem kupředu v péči o děti a přispívají k odbourání stresové zátěže mladých klientů.“

Čtěte také: Nelehký život se schizofrenikem 

Schizofrenii si často spojujeme s rozdvojením osobnosti, což je mylný výklad. Tato psychická nemoc se rozhodně neprojevuje u každého stejně a v několika případech ji lze i vyléčit. Život se schizofrenikem však není lehký. Musíte být stále ve střehu a čekat, kdy nemoc znovu udeří.

O PLB

V současnosti je největším psychiatrickým zařízením v České Republice s více než stoletou tradicí. Dlouhodobě se snaží o destigmatizaci psychických onemocnění a usiluje o propojení života „za plotem“ se životem „venku“, tedy o integraci duševně nemocných pacientů ústavu do běžného života. Od roku 2010 je pořadatelem kulturního festivalu Babí léto, který se odehrává přímo na pozemku léčebny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).