Revoluce v očkování proti chřipce

[Tisková zpráva] Intradermální aplikace očkovací látky je revolučním krokem v boji proti chřipce

Sdílet

Během chřipkové epidemie onemocní v České republice 10–30 % populace. V souvislosti s chřipkou ročně umírá 2 000–2 500 lidí.1 

V současnosti se u nás nechá očkovat pouze 8–10 % lidí, což je ve srovnání s jinými evropskými zeměmi, kde proočkovanost dosahuje téměř 30 %2, výrazně méně. Jednou z možností, jak zvýšit zájem o očkování proti chřipce, je zavádění nových možností aplikace, např. podání látky do podkoží – tzv. intradermální aplikace. Intradermální vakcína IDFlu je novinkou Sanofi Pasteur, předního světového výrobce vakcín. Vakcína bude v ČR a některých dalších evropských zemích poprvé k dispozici v chřipkové sezóně 2010/2011.

V souladu s doporučením WHO (Světové zdravotnické organizace) je očkování vhodné především pro osoby starší 65 let a chronicky nemocné, kteří jsou nejvíce ohroženi chřipkou a jejími následnými komplikacemi, které mohou v některých případech vést až ke smrti. Přestože je očkování považováno za nejúčinnější prevenci chřipky a jejích komplikací, je ochrana proti chřipce z důvodu nízké proočkovanosti nedostatečná. Česká republika patří mezi státy s nejméně proočkovanou populací v Evropě (8 – 10 % obyvatel, 20 – 23 % osob starších 65 let [1] a jen 19–20 % osob ohrožených rizikovými faktory 2).

Dotazníkový průzkum v 11 evropských zemích odhalil celou řadu faktorů, které ovlivňují rozhodnutí pacientů nechat se očkovat. Hlavními motivy byly:

– uvědomění si skutečnosti, že chřipka je závažné onemocnění, kterému by se mělo předcházet (53 %),

– doporučení lékaře (35 %),

– ochota snížit riziko přenosu chřipky na rodinu a přátele (33 %).

Mezi nejčastější příčiny, kvůli kterým zůstávali lidé nenaočkováni, patřilo:

  • neuvažování o možnosti očkování (34 %),
  • malá pravděpodobnost onemocnění chřipkou (26 %),
  • domněnka, že chřipka není závažné onemocnění (22 %)2.

Průzkumy provedené mezi lékaři ukázaly, že mezi hlavní příčiny negativního postoje k očkování proti chřipce patří nepravidelné návštěvy u lékaře (83 %), obavy z vedlejších účinků očkování (87 %) a strach z jehly (71 %) 3.

„Česká republika se s počty očkovaných lidí pohybuje na posledních místech v Evropě. Cest jak zvýšit proočkovanost proti chřipce je několik. Jedna z možností, jak zmírnit strach z bolestivé aplikace aneopodstatněný strach z injekcí, je nová metoda podání vakcíny intradermálně, tedy do podkoží,” říká prof. MUDr. Roman Prymula, CSc., expert na očkování a předseda České vakcinologické společnosti ČLS JEP.

Kůže je jedním z hlavních imunokompetentních orgánů se snadnou přístupností, což z ní činí ideální místo pro očkování. Imunitní reakce po intradermální aplikaci bývá silnější a k vytvoření dostatečné ochrany stačí obvykle menší množství antigenu a objemu vakcíny.

Podání vakcín do kůže se v minulosti osvědčilo zejména při očkování proti tuberkulóze, pravým neštovicím, vzteklině nebo žloutence typu B. Technická obtížnost intradermální vakcinace a nutnost vyškolení personálu však doposud bránily širšímu využití této očkovací metody v praxi.

Nová intradermální vakcína proti chřipce IDflu tato úskalí překonává a je výhodnější pro pacienta i zdravotnický personál. Využívá inovativní mikroinjekční systém, který umožní lékaři podat vakcínu do kůže snadno, rychle, konzistentně, bezpečně a přitom intuitivně, bez nároků na velkou zručnost nebo zkušenost zdravotníka. Pro pacienty je IDflu atraktivní – očkování je bezpečné a účinné. Mikrojehla působí na pacienta celkově přijatelněji, snižuje jeho strach a zvyšuje ochotu nechat se očkovat proti chřipce.

Vakcína IDflu je k dispozici ve dvou variantách pro různé věkové skupiny dospělých osob. IDflu 9 pro osoby 18 – 59 let, IDflu 15 pro starší 60 let. Obě varianty budou na trhu poprvé v chřipkové sezóně 2010/2011.

O Sanofi Pasteur

Sanofi pasteur, divize vakcín skupiny sanofi-aventis, vyrobila v roce 2009 více než 1,6 miliardy dávek vakcíny a umožnila tak imunizovat více než 500 milionů lidí na celém světě. Jako největší světový výrobce vakcín nabízí Sanofi Pasteur nejširší sortiment vakcín chránících proti 20 infekčním chorobám. Své poslání vytvářet vakcíny, které chrání lidské životy, naplňuje již přes sto let. Sanofi Pasteur je největší společnost zabývající se výlučně výrobou vakcín. Každý den investuje více než 1 milión euro do oblasti výzkumu a vývoje. Více informací naleznete na http://www.sa­nofipasteur.com nebo www.sanofipas­teur.us.


1  Chlíbek R, Intradermální vakcína proti chřipce. Farmakoterapie 3/2010: 272–275

2  Blank et al, Vaccination coverage rates in eleven European countries during two consecutive influenza seasons, Journal of Infection 2009; 58:446–58

3  Johnson DR, Nichol KL, Lipczynski K. Barriers to adult immunization. Am J Med 2008;121:S28

Seasonal influenza vaccination in Europe: 2006/7 coverage rate in 11 European Countries. 2008. (Accessed 15 January 2009) Available from: www.eswi.org/my­UploadData/fi­les//ESWI_bule­tin23.pdf

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).