Riziko dětských úrazů v létě stoupá

[Tisková zpráva] Pro děti jsou letní prázdniny tím nejlepším obdobím v roce. Pro rodiče však 2 měsíce volna, kdy se musí o své děti starat sami, představují nemalý problém. Nejen díky volnu, ale také díky lepšímu počasí, tráví děti více času venku. Spolu s tím bohužel roste i počet dětských úrazů.

Sdílet

Podle údajů České pojišťovny došlo za celý loňský rok v průměru k 427 úrazům denně, z toho 22 % (94 úrazů) připadlo na děti do 18 let. Za letní období, tedy červen až srpen, se pravidelně tento počet zvyšuje o 10–15 %. „Mezi nejčastější diagnózy patří chirurgicky ošetřená řezná nebo tržná rána, zlomenina vřetenní kosti a na třetím místě pak figuruje podvrtnutí kotníku,“ rekapituluje dětské úrazy loňského léta tiskový mluvčí České pojišťovny Václav Bálek. Na dalších místech jsou popáleniny, ostatní zlomeniny a otřesy mozku.

Nejčastěji se oběťmi úrazu dle České pojišťovny stávají děti ve věku 13 – 14 let, naopak nejméně, naštěstí, to jsou kojenci do jednoho roku. Také úrazy batolat od jednoho do tří let nejsou příliš časté. Od tří let však postupně počty lineárně stoupají až ke zmíněným 13 –14 letům a poté k hranici dospělosti opět mírně klesají. „Z odborných i epidemiologických statistik jasně vyplývá, že nejčastěji se dětem stane úraz v okolí vlastního domova, je to více jak jedna třetina všech úrazů. Následuje poranění při dopravních nehodách, sportovní úrazy, školní úrazy. Bohužel celých 4,5 % představují úrazy úmyslné,“ říká doc. MUDr. Ladislav Plánka, Ph.D. z Kliniky dětské chirurgie, ortopedie a traumatologie ve FN Brno.

Pokud bychom podrobněji rozdělili jednotlivé mechanismy úrazů, tak více jak 50 % z nich mají na svědomí pády, nejčastěji při klopýtnutí nebo zakopnutí, poté pády z vybavení dětských hřišť, pády z postele a dále již dopravní úrazy s převahou poranění chodců (sražení osobním automobilem) a cyklistů při pádu bez srážky s jiným vozidlem. Nejvíce riziková je v tomto věkovém spektru volná zábava, následována organizovaným cvičením a sportováním ve volném čase. Nejrizikovější denní dobou je denní interval 14,00 – 18,00 hodin. V rámci hospitalizovaných dětí pro úraz je nejčastějším důvodem hospitalizace zlomenina pažní kosti nad loktem, zlomenina předloktí a otřes mozku.

Kde všude číhá nebezpečí

Riziko úrazu se o prázdninách zvyšuje i tím, že se děti mnohem častěji pohybují v neznámém prostředí. Pokud máte malé dítě, určitě jste doma zaslepili zásuvky, odstranili z dosahu dětí jedovaté pokojové květiny, rychlovarnou konvici atp. Jste si však jistí, že podobná opatření čekají na vaše děti také u babičky a dědy, na táboře nebo v hotelovém pokoji? Velký výběr ochranných výrobků, které zvyšují bezpečnost nejen v interiéru, ale i při pohybu venku nabízí IKEA. „Při vaření ocení maminky i babičky bezpečnostní kryt na sporák, který chrání děti před popálením. Uzávěry na okna zabrání vypadnutí dítěte, dveřní zarážky minimalizují riziko přivření dětských prstíků do dveří a záslepky na zásuvky zase ochrání nejmenší před elektrickým proudem. S pomocí univerzální bezpečnostní zábrany lze jednoduše zamezit dětem vstup na všechna nebezpečná místa. Pokud často vyrážíte s dětmi na výlety na kole, určitě s sebou na dovolenou nezapomeňte přibalit dětské reflexní vesty a odrazky, které mohou být velikým pomocníkem v prevenci dětských úrazů na silnicích,“ říká Jindra Válová ze společnosti IKEA.

Pojištěna je pouze polovina dětí

Není možné zabránit všem úrazům. Děti nejsou porcelánové panenky a nemůžete je zavřít do skleněné vitríny, takže s nějakým tím odřeným kolenem je třeba počítat. Bohužel ne všechny úrazy jsou takto triviální. Mezi diagnózami se podle údajů České pojišťovny objevují i desítky velmi vážných úrazů, jako jsou krvácení do mozku, zlomenina spodiny lebeční, roztržení sleziny a jiných vnitřních orgánů či úrazy elektrickým proudem. Když se přihodí takto vážný úraz, je dobré mít uzavřené úrazové pojištění, které může značně usnadnit léčbu následků.

„Úrazové pojištění usnadní život rodičům opravdu vážně poraněných dětí tedy takových, které si své následky ponesou po zbytek života,“ říká Ladislav Plánka z FN Brno a dodává: „Ať je např. ztráta sleziny jakkoli bolestivá, většinou nepředstavuje nijak zásadní ani viditelnou změnu stylu života. Pak jsou však úrazy, které upoutají dítě po zbytek života na invalidní vozík nebo na lůžko, jsou vyžadovány složité ortopedické pomůcky, nutné pobyty v rehabilitačních zařízeních. S postupujícím rozvojem technologií lze očekávat, že bude brzy možné koupit lepší protézu (náhradu) ztracené končetiny, podpořit zbytky téměř ztraceného sluchu nebo zraku nebo zajistit velmi dobrou lékovou podporu, která omezí projevy poúrazových následků. Toto jsou přesně položky, které ještě dlouho nebudou předmětem plnění základního zdravotního pojištění v ČR.“

Z tohoto pohledu je jistě vhodné a příjemné pojistit drobné úrazy a z plnění pojistného zaplatit dítěti jakési bolestné, ale daleko důležitější je dobře nastavit pojištění závažných poranění, jehož plnění pak umožní zůstat rodičům doma a o dítě pečovat, zakoupit drahé léky, ortopedické pomůcky a zaplatit cestu do lázní a rehabilitační procedury.

Rodiče zraněných dětí si význam pojištění mnohdy uvědomí pozdě. „Podle našich statistik je v době prvního úrazu úrazově pojištěna pouze polovina dětí. V případě druhého úrazu už jsou to tři čtvrtiny,“ dodává Václav Bálek. Úrazové pojištění je u většiny pojišťoven možné uzavřít samostatně nebo v rámci dětského životního pojištění. Jedná se většinou o pojištění kombinované se spořením, kde je dítě chráněno nejen pro případ úrazu, ale také v případě smrti či trvalé invalidity rodičů. S dětským pojištěním Sluníčko Plus jsou děti nově chráněny dokonce až do 26 let věku. Spořit nemusíte celou dobu, můžete jej ukončit kdykoliv od okamžiku, kdy vaše dítě dosáhne plnoletosti. Jako start do samostatného života pak dostane od pojišťovny vyplacenu naspořenou částku.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).