Přestože nároky na fyzickou kondici pracovníků stále klesají, psychická zátěž a pracovní vytížení lidí neustále roste. Nejistota zaměstnání, nízká úroveň ocenění a uznání a také špatná úroveň kontroly na pracovištích, vytváří na zaměstnance stres a tlačí je k podávání stále lepších a lepších výkonů.
Řešením zdravotních rizik souvisejících s psychickým tlakem v zaměstnání se dnes zabývají specializované projekty zaměřené na pomoc postiženým osobám. Mezi tyto specializované projekty patří například takzvané zdravotnické kruhy. Tyto skupiny poskytují komunikační a sociální podporu zaměstnancům, nabízí jim lepší kontrolu nad jejich pracovní činností, nové možnosti v oblasti vzdělávání a tím pozitivně ovlivňuje jejich pracovní pohodu a snižuje vliv stresu na jejich pracovní výkonnost.
Firemní kultura založená na partnerství může pomoci rozpoznat problémy zaměstnanců v časných stádiích. Zejména vyšší management firem má možnost sledovat zda schopnosti a dovednosti daného člověka odpovídají požadavkům konkrétní pracovní pozice a také může ovlivnit smlouvy, pracovní dobu a organizaci a sociální chování firmy tak, aby zaměstnanci měli nad svou prací větší kontrolu. Podobná opatření umožní snížit stres, způsobený vysokými nároky pracovních pozic na psychiku a firmě tak umožní zajistit si dlouhodobý úspěch na trhu.
8. iniciativa organizace European Network for Workplace Health Promotion (ENWHP)
Evropská síť pro podporu zdraví na pracovišti nese název: „Prací v souladu se životem posuneme Evropu vpřed (Work. In Tune with Life. Move Europe).“ Jejím cílem je podtrhnout důležitost duševního zdraví v rámci celé Evropy. Přední firmy ve 20 evropských zemích se podrobí nestrannému zhodnocení jejich aktivit v oblasti péče o zdraví zaměstnanců a představí postupy, které využívají. V roce 2010 se tato iniciativa zaměří na podporu duševního zdraví. Kampaň je koordinována sekretariátem ENWHP při BKK Bundesverband v Essenu a podporována Evropskou komisí.