Roboticky asistovaná chirurgie (RACH) v ČR začala svou historii psát 31.10.2005 v nemocnici Na Homolce provedením první roboticky asistované operace. Následný nárůst počtu robotů a ruku v ruce s tím i výkonů držel ČR v pelotonu ostatních vyspělých evropských zemí. Zlom nastal v průběhu roku 2010, kdy začala ČR v RACH zaostávat, jak co do počtu robotů na počet obyvatel (v současnosti celkem 9 robotů v ČR, tzn. 0,85 robota na milión obyvatel), tak co do počtu výkonů (za rok 2010 v ČR 4128, celosvětově 278 000). Příčinou je prokazatelná změna politické vůle vedení rezortu zdravotnictví, zřejmě způsobená jednak ekonomicko-personální krizí českého zdravotnictví a dále nepochopením robotické chirurgie v moderní chirurgické léčbě závažných onkologických onemocnění.
Přečtěte si: Nemocnice blízké budoucnosti
Robotická neboli da Vinci chirurgie znamená především minimálně invazivní chirurgickou metodu, vhodnou pro operace v dutině břišní a hrudní a dalších špatně dostupných dutinách lidského těla. Nově v rámci ORL i v dutině ústní a hltanu. Zejména všude tam, kam je z anatomických příčin obtížný přístup při otevřené, případně i laparoskopické metodě. Vhodnost využití da Vinci chirurgie je de facto denně na celém světě nově definována s přibývajícími indikacemi. Robotické operace jsou pro pacienta vždy šetrnější než otevřené, často preciznější a rozsáhlejší než laparoskopické a pro operatéra vždy ergonomičtější. Zejména z ekonomických důvodů se v různých částech světa robotická chirurgie uplatňuje v různé šíři možných indikací.
V Evropě a v České republice převládá využití u nejzávažnějších operačních výkonů v dolní části dutiny břišní, v tak zvané malé pánvi, kde se u mužů nachází prostata a u žen děloha. V případech onkologického onemocnění těchto orgánů nebo konečné části tlustého střeva (také v malé pánvi) vyniknou všechny přednosti schopností da Vinci robota. Ve všech těchto operacích jde při včasném odhalení onemocnění o úplné a přitom šetrné odstranění nádoru z těla pacienta. Takový výkon je pro pacienta vyléčením. V porovnání s jinými metodami onkologické léčby, ozáření, chemoterapie, je tato, roboticky asistovaná léčba zároveň nejlevnější!
Dalším efektem léčby má být minimální poškození jiných anatomických struktur, a tedy zachování funkcí jako je udržení moči, zachování sexuálních funkcí apod. Jen takovéto ošetření vrací pacienta do plnohodnotného života. Da Vinci tuto pravděpodobnost v kompetentních rukách lékaře výrazně zvyšuje.
V případě da Vinci chirurgie má operatér pomocí video-zobrazení před očima zvětšený, excelentně osvětlený obraz operačního pole v HD kvalitě, a to ve trojrozměrném zobrazení. To znamená, že lékař vnímá veškeré detaily operačního pole a to v prostorovém zobrazení. Zjednodušeně lze laicky říci: „Vidím lépe, operuji lépe, zejména přesněji a ohleduplněji vůči okolním tkáním. Jako operatér mám zájem odstranit vše nemocné a zachovat vše zdravé.“ To umožňuje technické řešení da Vinci. Operatér při operaci sedí a svá předloktí opírá o polstrované opěrky, v prstech drží v prostoru umístěné specifické joistiky, kterými ovládá pohyby skoro 40 cm dlouhých tenkých (8mm) nástrojů, jejichž jemné pracovní konce kopírují dokonale pohyby simulované operatérem v prostoru. Díky převodníkům řízeným počítačem může operatér měnit poměr mezi velikostí pohybu své ruky s joistiky a velikostí pohybu nástrojů 1:1 až 1:10, tzn. u nejjemnější preparace může operatér velmi jemně pracovat s nejmenšími tkáňovými strukturami, a to vše bez přirozeného třesu nástrojů, díky počítačové filtraci mimovolních pohybů. Operace tak probíhá s maximální efektivitou.
O SPOLEČNOSTI: Hospimed je významným dodavatelem zdravotnické a gastronomické techniky, poskytovatel technických služeb pro zdravotnická zařízení s tradicí 20 let. Firma zastupuje renomované výrobce lékařské techniky, velkokuchyňských gastro technologií a poskytuje značkový servis. Vytvořila vlastní produkty v oblasti dodávek souborů zdravotnické techniky na klíč tzv. kompletace, nabízí specializovaný facility management ve zdravotnictví. Od počátku 21. století je často i mediálně spojována s nejmodernějšími lékařskými, často unikátními technologiemi a jejich aplikací v českém zdravotnictví (např. z oboru robotické chirurgie).