Klíčovou úlohu v posilování celkové obranyschopnosti organismu hraje vyvážená strava a pravidelný přísun vitamínů a podpůrných látek pro náš imunitní systém. Ideální složkou vašeho jídelníčku mohou být i brusinky z USA, které mají v zásobě celou škálu vitamínů, minerálů a obsahují vysoké procento antioxidantů. Právě nyní je navíc můžeme ochutnat čerstvé. Sklizené ovoce míří na český trh právě v těchto dnech.
Čtěte téma: Otužování jako prevence zimního nachlazení
Otužování posiluje imunitní systém a zvyšuje toleranci těla ke klimatickým výkyvům zevního prostředí. Pokud se, i přes otužování, nachladíte, celý průběh nemoci je lehčí a návrat mezi zdravé rychlejší.
V červených bobulích amerických brusinek se dle Americké laboratoře pro potraviny nachází celá řada minerálů nezbytných pro správné fungování našeho těla jako je vápník, hořčík, železo, sodík nebo draslík. Z vitamínů v nich lze nalézt vitamín B3, E, K. Tyto vitamíny a minerály pomáhají udržet naše tělo a imunitní systém v dobré kondici i v podzimní sezoně.
Čerstvé brusinky navíc obsahují i pro imunitu tolik důležitý vitamín C, který spolu s flavonoidy a polyfenoly, přírodními rostlinnými látkami, působí jako silný antioxidant. Americké cranberries se podle řady výzkumů uveřejněných v prestižních vědeckých časopisech řadí mezi ovoce s největšími antioxidačními schopnostmi. Tento fakt dokázal i výzkum prestižního amerického magazínu The American Journal of Clinical Nutrition zabývajícího se výživou .
Antioxidanty pomáhají chránit buňky lidského těla před volnými radikály, které poškozují buňky našeho těla a způsobují stárnutí, poškození tkání a další zdravotní problémy. Volné radikály vznikají jako vedlejší produkt procesů látkové výměny, nebo jsou způsobeny vnějšími vlivy, jako je UV záření či cigaretový kouř. Výzkumy amerických vědců ukazují, že antioxidanty úspěšně bojují s volnými radikály a jsou účinnou prevencí i podpůrnou léčbou u chřipkových onemocnění.
Brusinky z USA se mohou hodit také při prevenci bakteriálních onemocnění. Aktivní látky proantokyanidy (PAC) pokrývají zranitelné sliznice vnitřních orgánů lidského těla tenkým filmem, jež brání přichycení bakterií. Místo toho, aby se bakterie usadily na buněčné stěně, což by vedlo k infekci, se tak bakterie neškodně vyloučí z těla ven. Z toho důvodu řada zdravotních odborníků doporučuje konzumaci alespoň 36 mg látek PAC v brusinkách denně. Toto množství je totiž dostatečně efektivní pro prevenci infekcí močových cest, které v chladnějším období trápí zejména ženskou část populace. Doporučenou denní dávku PAC obsahuje například 30 g sušených či čerstvých amerických brusinek nebo 3 dl brusinkového džusu.
K tématu: Dejte si americké brusinky
Každý si může vybrat, v jaké formě mu cranberries nejvíce chutnají. V našich zeměpisných šířkách jsou nejoblíbenější sušené brusinky a brusinkový džus. Protože sklizeň plodů probíhá v USA na podzim, v českých obchodech můžeme právě nyní narazit také na čerstvé brusinky, které jsou plné vitamínu C. Jejich velkou výhodou je, že se dají skladovat až tři měsíce v ledničce, v mrazáku vydrží i jeden rok.
U příležitosti brusinkové sklizně pro vaši inspiraci přikládáme podzimní recepty z čerstvých amerických brusinek, které jsou nejen vynikající ale také zdravé.
Dýňová polévka s brusinkami
Suroviny pro 4 osoby:
400 g dýně hokaido (bez semínek)
1 brambora (druh, který se dobře rozvaří)
1 cibule
kousek čerstvého zázvoru velikosti vlašského ořechu
2 lžíce oleje
750 ml zeleninového vývaru (instantního)
1 svazek jarní cibulky
200 ml smetany na šlehání
100 g sušených amerických brusinek
sůl, pepř
šťáva ze 2 pomerančů
Příprava:
1. Dýni pokrájejte na kostky, brambory oloupejte a pokrájejte. Cibuli oloupejte a nasekejte na kostičky. Zázvor oloupejte a nasekejte na drobné kostičky.
2. Ve velkém hrnci rozehřejte olej a krátce v něm opečte cibuli, zázvor, dýni a brambory. Zalijte vývarem a přikryté vařte 30 minut.
3. Jarní cibulky očistěte, omyjte a nasekejte najemno. Polévku rozmixujte dohladka. Přidejte smetanu, brusinky a znovu přiveďte k varu. Ochuťte solí a pepřem. Do polévky dejte pomerančovou šťávu a jarní cibulku a nechte prohřát (avšak nevařte) 5 minut. Podle potřeby znovu ochuťte solí a pepřem.
Doba přípravy: cca 50 minut
Nutriční hodnoty porce: Energie: 313 kcal / 1309 kJ Bílkoviny: 3,9 g Tuky: 21,1 g Sacharidy: 25 g
Krůtí prsa s Cranberry-kaštanovou nádivkou
Suroviny pro 4 osoby:
Na klasickou Cranberry omáčku:
375 ml brusinkového nektaru (nebo jablečné šťávy)
75 g cukru
1 rulička skořice
120 g čerstvých Cranberries (amerických brusinek)
1 chemicky neošetřený pomeranč
Na náplň:
1 velká cibule
3 plátky toustu z předchozího dne
½ svazku tymiánu a šalvěje
2 lžíce oleje
300 g mletého vepřového
80 g čerstvých Cranberries
1 vejce
sůl a pepř
200 g jedlých kaštanů (nejlépe vakuově balených)
Na krůtí řízky:
4 krůtí řízky (každý po 150 g)
máslo nebo olej na smažení
Příprava:
1. Na omáčku dejte do hrnce Cranberry nektar, cukr, skořici a brusinky. Z omytého pomeranče oloupejte kůru a vymačkejte ho. Kůru i šťávu přidejte do hrnce a povařte na mírném plameni 35–40 minut. Sejměte z plotýnky. Omáčku můžete servírovat horkou i studenou.
2. Troubu předehřejte na 200 stupňů (horkovzdušnou troubu na 180 stupňů). Cibuli oloupejte a nasekejte najemno. Tousty nasekejte do drtě v robotu nebo v sekací nádobě tyčového mixéru. Tymián a šalvěj omyjte, osušte, lístky otrhejte a nasekejte najemno.
3. Cibulku opečte dozlatova na lžíci oleje. Nechte trochu vychladnout. Cibulku zpracujte spolu s bylinkami, toustovou strouhankou, mletým masem, sušenými Cranberries a vejcem. Výrazně ochuťte solí a pepřem. Nakonec vmíchejte kaštany. Nákypovou formu (asi 15×22 cm) vymažte olejem, naplňte směsí a pečte dozlatova 30–40 minut.
4. Krůtí řízky okořeňte a opékejte na troše tuku na teflonové pánvi z obou stran 3–4 minuty. Nádivku vyklopte z formy a nakrájejte na plátky. Podávejte s krůtími řízky a Cranberry omáčkou. Jako příloha se mohou hodit dýňové špalíky.
Dýňové špalíky jako příloha:
200 g dýně nakrájejte na tenké plátky a poduste 6 minut se 2 lžícemi másla, 1 lžící hnědého cukru a 4 lžícemi vývaru. Dýni můžete nahradit i sladkými brambory.
Tip: V USA se peče nádivka často odděleně od krůty. Zkracuje se tím doba pečení a nádivka se pak lépe porcuje.
Nutriční hodnoty porce: Energie: 809 kcal / 3398 kJ; Tuky: 27,2 g; Bílkoviny: 55,2 g
Tvarohové knedlíky s Cranberry omáčkou
Suroviny pro 4 osoby:
Na knedlíky:
150 g ztvrdlého bílého pečiva (bez kůrky)
40 g změklého másla
2 žloutky z velkých vajec
1 velké vejce
60 g cukru
500 g nízkotučného tvarohu
případně trochu mouky
sůl
Kromě toho:
40 g vlašských ořechů
2 lžíce másla
Na Cranberry omáčku:
1 sáček (342 g) čerstvých Cranberries (amerických brusinek)
1 vanilkový lusk
1 menší rulička skořice
80 g cukru
150 ml Cranberry nektaru
2 vrchovatých lžiček škrobu
Příprava:
1. Pečivo rozemelte v robotu do strouhanky. Máslo promíchejte do krémové konzistence. Postupně přidávejte za stálého míchání žloutky, vajíčko a cukr. Přidejte dobře odkapaný tvaroh a promíchejte. Na závěr vmíchejte strouhanku. Nechte odležet v chladu 30 minut. Pokud je těsto příliš měkké, vmíchejte trochu mouky.
2. Mezitím dejte Cranberries do hrnce. Vanilkový lusk podélně rozřízněte a vyškrábněte dřeň. Vanilkový lusk i dřeň, skořici, cukr a Cranberry nektar povařte v hrnci asi 15–20 minut. Skořici avanilkový lusk vyjměte a odstraňte. Škrob rozmíchejte v troše studené vody a vmíchejte ke Cranberries. Nechte projít varem a dejte vychladit.
3. Z tvarohového těsta tvořte lehce pomoučenýma rukama malé knedlíčky. Ty vhoďte do lehce osolené vody a vařte 6–8 minut. Knedlíky vyjměte pomocí děrované naběračky a nechte okapat.
4. Máslo nechte rozpustit a najemno sekané ořechy v něm krátce opečte. Tvarohové knedlíky ozdobte opečenými ořechy a podávejte s Cranberry omáčkou.
Doba přípravy: cca 1 hodina
Nutriční hodnoty porce: Energie: 649 kcal / 2716 kJ Bílkoviny: 25,7 g Tuky: 24,8 g Sacharidy: 81 g
Cranberry-zázvorový čaj proti nachlazení
Přísady na jednu konvici (cca 1 l = 4 velké šálky):
700 ml brusinkového nektaru
6–8 cm kořene zázvoru
2 lžíce sypaného čaje Earl Grey
3–4 lžíce cukru
2 pomeranče
1 chemicky neošetřený citrón
Příprava:
1. Přiveďte k varu brusinkový nektar. Zázvor oloupejte, nakrájejte na tenké plátky a nechte vyluhovat v nektaru 5 minut. Přidejte čaj a cukr a nechte vyluhovat další 3 až 5 minut.
2. Vymačkejte pomeranče, citrón nakrájejte na plátky. Čaj přeceďte přes sítko, smíchejte s pomerančovou šťávou a podávejte s plátky citrónu.
Doba přípravy: cca 10 minut
Tip: Pomerančovou šťávu nevařte, neboť obsahuje vitamín C, který by se vysokou teplotou zničil. Brusinkovo-zázvorovým čajem předcházíte nejen nastydnutím, ale vychlazený pomáhá i proti podzimní únavě.