Ke světovému šíření neboli pandemii může dojít po celý rok, bez ohledu na roční dobu. K pandemii dochází, pokud virus chřipky změní svoje povrchové antigeny, proti nimž nemá nikdo protilátky. Onemocnění se potom lavinovitě šíří a může postihnout značnou část světové populace.
K nejhorší pandemii v minulosti došlo v letech 1918–20, probíhala v několika děsivých vlnách pod názvem „španělská chřipka„ a počet úmrtí se udával mezi 50 – 100 miliony osob. Šlo zřejmě o virus prasečí chřipky, postihovala hlavně mladé lidi a nemocní umírali na chřipkový zápal plic udušením při plném vědomí. Od té doby proběhly další pandemie, většinou v určitých intervalech.
Nejdůležitější metodou prevence chřipky a jejich závažných komplikací je očkování. Dávno bylo prokázáno, že naočkování větší části populace vede k ochraně všech osob, i těch, které očkovány nebyly a to díky tzv. kolektivní imunitě. Studie na velkém počtu lidí navíc prokázaly, že očkování proti chřipce výrazně snižuje nemocnost ostatních nákaz dýchacích cest, tzv. viróz.
Zásadní význam má očkování proti chřipce u osob ve vysokém riziku – s vážným základním onemocněním a starších spoluobčanů, u nichž by se mělo kombinovat s očkováním proti pneumokoku. V ČR je stále nízká proočkovanost proti chřipce ve srovnání s vyspělou Evropou. Příčinou je nejspíš nízká fundovaná informovanost lidí a nepodložené názory na škodlivost očkování, které získávají na popularitě v posledních letech.
Odpůrci očkování asi spoléhají na léky proti chřipce – antivirotika, jejichž účinek však zdaleka není jistý. Platí, že čím více se budou ordinovat, tím rychleji nastoupí tzv. rezistence virů chřipky na tyto léky, neboli jejich neúčinnost.
A co je nového v očkování proti chřipce, když medicínský výzkum přináší neustále novinky v jiných oborech?
V letošním roce přichází na trh nová forma očkování proti chřipce, tzv. intradermální vakcína. Neočkuje se do svalu jako u klasické očkovací látky, ale do kůže. A jaká je její charakteristika a výhody?
Složení vakcíny je stejné, jako u sezonní chřipkové vakcíny pro letošní rok, ale díky lepší tvorbě protilátek, pokud očkujeme do kůže, má tato vakcína 5× menší objem, tedy místo 0,5 ml je její obsah 0,1 ml.
Pro lidi do 60 let má nová vakcína ze stejného důvodu i menší obsah antigenu při stejném, nebo lepším účinku. Jehlička, kterou se očkuje, je dlouhá pouze 1,5 mm a je tedy 10× kratší oproti původní jehle a je i skoro o polovinu tenčí. Aplikace této očkovací látky je proto téměř bezbolestná.
Tato forma vakcíny je dostatečně vyzkoušená ve studiích s velkým počtem dobrovolníků. Nová forma vakcíny je již na trhu a k dispozici by měla být u praktických lékařů a v očkovacích centrech.
Závěrem lze shrnout – očkování proti chřipce je bezpečné a nemívá vedlejší účinky, je pro každého dostupné a v řadě případů na něj přispívají zdravotní pojišťovny. Ve srovnání s onemocněním chřipkou je i u mladých lidí bez dalších zdravotních komplikací jeho riziko neměřitelné.
Nyní je nejvyšší čas nechat se očkovat a navíc letos poprvé si vybrat formu očkování.
MUDr. Stanislava Šimková
Očkovací centrum při infekčním odd. Fakultní Thomayerovy nemocnice