SÚKL spouští kampaň odbornou konferencí na téma „Léky, věc veřejná: Hrozba padělků“. Této odborné konference se zúčastní zástupci organizací, které tuto kampaň podporují. Jsou mezi nimi Národní protidrogová centrála, Celní správa ČR, Státní zemědělská a potravinářská inspekce, Úřad průmyslového vlastnictví, zástupci asociací farmaceutického průmyslu, pacientské organizace, lékaři, lékárníci a další, viz www.nebezpecneleky.cz.
„Vizuální stránku kampaně provází paní Hubená a pánové Silák a Stydlín, kteří jsou hlavními postavami krátkých spotů upozorňujících na rizika nákupu léčiv na Internetu a jejich nelegálních nabídek,“ řekla Veronika Petláková, tisková mluvčí SÚKL.
Široké veřejnosti jsou určeny nové webové stránky www.nebezpecneleky.cz. Návštěvníci zde najdou pohromadě všechny potřebné informace: spoty, informační plakáty, manuál správného nakupování léků na Internetu, nejčastější otázky a odpovědi, poslední zachycené padělky či nelegální přípravky a také ukázky kampaní z jiných evropských států.
Čtěte téma: Pro nurofen od června s občankou
Jste zvyklí léčit chřipku paralenem plus, modafenem či třeba nurofenem? Pak víte, že sehnat tyto léky je už několik měsíců komplikované.
„Nejčastěji zachycené nelegální přípravky či padělky jsou určeny na léčbu erektilní dysfunkce a anabolické steroidy, dále pak léky na hubnutí. Jedná se o přípravky dostupné pouze na lékařský předpis. Lze tedy předpokládat, že lidé volí cestu nákupu, která nevyžaduje návštěvu lékaře a získání lékařského předpisu. Nákup na Internetu se jim tudíž jeví na první pohled jako snadná a rychlá cesta,“ uvedla Jaroslava Doležalová, vedoucí Oddělení enforcementu a dozoru nad reklamou SÚKL. „Kupující by si však měli uvědomit, že pohodlná cesta k lékům po Internetu je zároveň velmi nebezpečná a že léky získané mimo legální dodavatelský řetězec mohou poškodit zdraví. V zahraničí, například ve Švédsku, jsou zaznamenána i úmrtí,“ doplnil Martin Beneš, ředitel SÚKL.
Aktivní dozor v oblasti nelegálního zacházení s léčivými přípravky je zaměřen především na oblasti zjišťování, vyšetřování, postih případů distribuce a prodeje osobami bez příslušného povolení, dále pak na oblast monitoringu internetového prostředí, ve kterém probíhá nelegální prodej léčivých přípravků.
SÚKL v oblasti prosazování práva – enforcementu úzce spolupracuje s Celní správou, Policií ČR, Českou obchodní inspekcí, Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí (SZPI) a živnostenskými úřady (ŽÚ). Spolupráce je rozšířena také na zahraniční instituce zabývající se touto problematikou, a to nejen při výměně informací, ale i při vyšetřování konkrétních případů s možným mezinárodním dopadem.
Při kontrolních akcích v roce 2009 zajistili pracovníci SÚKL 1 278 ks „léčivých přípravků“. Z tohoto množství zjistili a šetřili sedm případů dovozu neregistrovaných léčivých přípravků, tři případy padělků léčivého přípravku a šest případů nelegálních léčivých přípravků.
SÚKL v roce 2009 vypracoval pro Policii ČR a celní úřady celkem 121 odborných vyjádření za účelem (ne)propuštění léčivých přípravků ze třetích zemí (zemí mimo EU), identifikace léčivých přípravků a objasnění právní úpravy v oblasti výdeje, distribuce, dovozu a vývozu léčivých přípravků.