S možností výskytu trichinelózy, tj. s larvami svalovce v mase zejména divokých prasat, Státní veterinární správa ČR počítá, nicméně v současné době žádné riziko nehrozí.
Naposledy byly trichinely zjištěny v roce 2006 u divočáka uloveného na Rychnovsku, v roce 2008 byl zaznamenán obdobný případ v Německu. Proto se také musí maso černé zvěře před uvolněním pro lidskou spotřebu podrobit vyšetření.
Pokud jde o maso domácích prasat, která jsou porážena na jatkách, tak zde se samozřejmě také maso vyšetřuje. Stejně tomu tak je i ve všech zemí EU. To znamená, že všechno vepřové maso obchodované v rámci intrakomunitárního trhu je vyšetřováno na přítomnost trichinel.
A vepřové maso popřípadě dovezené do EU ze třetích zemí? Takové může pocházet jedině ze závodů schválených pro vývoz do EU, a to znamená, že zde provádějí stejná vyšetření a mají stejné standardy, jako v EU. O tom se také pravidelně přesvědčují inspektoři DG SANCO (Generálního ředitelství Zdraví a ochrana spotřebitele), kteří tyto závody navštěvují.
Proč taková pozornost trichinelám, larvám svalovce stočeného? Právě proto, že mohou u hostitele způsobit velké problémy, záněty svalů a konečně i smrt. Poslední případy úmrtí lidí byly u nás zaznamenány v roce 1954 ve Smrdově u Pacova. Od té doby nic!
S možnou přítomností trichinel v mase počítaly dříve i staré myslivecké kuchařky, doporučovalo se maso řádně propéci. Ostatně to platí dodnes, zejména by na to měli pamatovat cestovatelé v nějaké „divočině“. Například v roce 2005 se takto nepropečeným masem z uloveného kanadského černého medvěda (provincie Quebec) „nakazilo“ a bylo hospitalizováno 17 francouzských lovců a jejich přátel, kterým dali ochutnat. Tedy pozor, ulovené divočáky, i medvědy, vždy vyšetřit!
Snad lze ještě uvést, jako doplnění, že v ČR žádné závadné vepřové ani jiné maso s trichinelami nebylo zjištěno.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR