TEST: Zahradní nůžky – na zahradu jen ty odolné

[Tisková zpráva] Přípravy zahrady na zimu jsou v plném proudu a mnozí majitelé zahrad a ovocných sadů právě nyní tápou při výběru těch správných nůžek. Časopis TEST jim může koupi usnadnit, neboť přináší výsledky testování patnácti zahradních nůžek. Jako už mnohokrát, i nyní se potvrdilo, že kvalita se nepozná vždy jen podle ceny, a že právě v ní jsou mezi zahradními nůžkami velké rozdíly. TEST zároveň i varuje, neboť rukojeti některých nůžek obsahují toxické látky.

Sdílet

Nůžky jsou snad nejčastěji používaným zahradním nástrojem. Mnozí zahradníci a zahrádkáři je berou do ruky hned zkraje jara a někteří je s trochou nadsázky nepustí až do podzimu. Zahradní nůžky mají za úkol práci na zahradě usnadnit, některé ovšem přinesou víc zlosti než užitku, neboť mnohdy náročnou práci nevydrží.

V testu jedenácti zahradních nůžek a čtyř nůžek na větve se časopis TEST zaměřil na kvalitu a snadnost střihání, podrobil je zátěžovým zkouškám, které mimo jiné sledovaly tvrdost čepele a pevnost rukojetí. Stranou nezůstal komfort jejich obsluhy, bezpečnost a obsah toxických cizorodých látek v rukojetích. Zastoupeny byly jak výrobky nejznámějších firem na trhu se zahradním náčiním, Gardena, Fiskars a Wolf Garten, tak i výrobky méně známých značek. Z testu vyplynulo, že se nedá hovořit ani o jednoznačně dobré či špatné značce, neboť například výrobky firmy Gardena se umístily současně na prvním i posledním místě.

Největší rozdíly mezi nůžkami se projevily v zátěžových zkouškách. Zde obdržely tři výrobky hodnocení pouze „dostatečně“ a zahradní nůžky Gardena Classic dokonce „nedostatečně“. Rukojeti nůžek se ohýbaly, lámaly a v případě již zmíněného modelu Gardena Classic došlo dokonce k ulomení kusu kovadlinky. Také v oblasti bezpečnosti mnoho modelů prošlo jen s druhým nejhorším hodnocením „dostatečně“. „Zahradní nůžky nemohou být ze své podstaty výrobkem bezpečným, ale přesto nebo možná právě proto musí splňovat určité požadavky například ve spolehlivosti pojistky při pádu,“ doplňuje redaktor časopisu TEST Václav Beneš.

Slabinou některých nůžek se také ukázal obsah cizorodých látek v rukojetích. U několika výrobků byl prokázán vysoký obsah polycyklických aromatických uhlovodíků a v rukojetích nůžek KDS 4525 a Felco 21 i velmi vysoká koncentrace ftalátů. Václav Beneš k závažným výsledkům zkoušek dodává: „Ftaláty přecházejí při dotyku do kůže a následně do organismu. Nepříznivě působí na vývoj mužských pohlavních orgánů, ohrožují funkce ledvin či jater a jsou také nebezpečné pro alergiky. Jednoznačně tedy doporučujeme používat při práci se zahradními nůžkami rukavice.“

Test jedenácti zahradních nůžek a čtyř nůžek na větve vychází v časopisu TEST 9/2010. Tyto výsledky jsou k dispozici také na www.dtest.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).