dTest: Tlakoměry na zápěstí nejsou pro každého

[Tisková zpráva] Vysoký tlak trápí až dvacet procent populace a může být odpovědný za velkou část srdečních problémů. Pro vyšší kontrolu nad svým zdravím je tedy ideální pořídit si domácí přístroj na měření tlaku. Měří ale všechny tlakoměry se stejnou přesností a jsou vhodnější přístroje pro měření tlaku na paži či na zápěstí? Odpovědi přináší test časopisu dTest.

Sdílet

Testem časopisu dTest prošlo celkem osm tlakoměrů, z toho pět pro měření na paži a tři pro měření na zápěstí. Tlak testujících osob byl vždy přeměřen kalibrovaným lékařským přístrojem a následně testovaným přístrojem. Pokud tlakoměr měřil s přesností horší než 2,5 mmHg, nemohl být označen nejvyšším hodnocením.

Redaktor časopisu dTest Václav Beneš k průběhu testu dodává: „Mezi přístroji na paži a na zápěstí jsme nezaznamenali výrazný rozdíl v měření. U přístrojů na zápěstí je ale třeba vzít v potaz různé individuální anatomické zvláštnosti jako silné kosti nebo šlachy. Měření pomocí tonometru na paži tak poskytuje vyšší jistotu správných výsledků.“

Přečtěte si:

Nízký krevní tlak (Hypotenze)

Vysoký krevní tlak (hypertenze)

U každého přístroje byla posuzována na prvním místě přesnost měření, dále jak snadno se obsluhuje a jak úplný a srozumitelný je návod k použití. Tabulka obsahuje také přesné údaje o vybavení jednotlivých přístrojů.

Nejlepšími z měřených tonometrů se ukázaly přístroje Beurer BM 58 a Hartmann Tensoval duo kontrol, který uplatňuje dva měřící principy. Oba přístroje se používají k měření na paži. Tři z měřených přístrojů získaly pouze známku uspokojivě.  

Test tonometrů přináší časopis dTest 1/2011, podrobné informace jsou přístupné také na http://www.dtes­t.cz/testy-vyrobku-72/test-tlakomeru

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).