Unikátní chirurgická léčba obezity a metabolických poruch

[Tisková zpráva] Dvě zcela unikátní léčebné metody využívá nestátní zdravotnické zařízení pro léčbu obezity a metabolických onemocnění OB klinika Praha, která se v květnu přestěhovala do nových moderních prostor v Centru Krejcárek v Praze 3. OB klinika Praha se plánuje stát v krátké době největším obezitologicko-bariatrickým pracovištěm v České republice.

Sdílet

OB klinika Praha je jedním ze tří pracovišť na celém světě, kde se začala, nejprve v rámci klinické studie, používat nová operační metoda – plikace žaludku. Podobně jako jiné zákroky vede k redukci váhy, nicméně u tohoto výkonu není třeba, například v porovnání se sleeve gastrektomií, odstraňovat velkou část žaludku. „Ten ponecháme nemocnému celý, zjednodušeně řečeno jej pouze určitým způsobem prošijeme. Metoda je tudíž velmi šetrná a především je vratná, protože můžeme stehy kdykoli přerušit a vrátit žaludek do původního stavu,“ vysvětluje profesor Martin Fried, přednosta OB kliniky Praha a předseda České obezitologické společnosti ČLS JEP.

Plikaci žaludku v současnosti provádějí, kromě OB kliniky, pouze lékaři v americkém Clevelandu a brazilském Sao Paulu. Jde o laparoskopickou operaci. Stěny žaludku chirurgové jakoby vtáhnou a srolují dovnitř a na vrchu jej sešijí. Z původního žaludku, který má objem litr až litr a půl, tak zůstane pouze trubice o objemu 100 až 150 mililitrů. Operační postup vyvinuli naši lékaři společně s chirurgy ze Spojených států. Nový způsob zmenšení žaludku by mohl v budoucnu nahradit starší metodu. Při té se velká část žaludku úplně odstraňuje a negativní na ní je, že je nevratná. Další možnou metodou léčby obezity je bandáž žaludku. Na horní část se připne pásek, čímž se také radikálně zmenší prostor pro potravu. „Operace je jen nástrojem, není všelékem obezity. Vysněného dlouhodobého výsledku dosáhnou pacienti jedině tím, když budou dodržovat přísný stravovací režim,“ upozorňuje profesor Martin Fried.

Dalším trendem, který se nyní začíná stále více prosazovat, je chirurgická léčba diabetu 2. typu. „Mnoho zahraničních studií potvrdilo, že díky některým bariatrickým zákrokům dochází až u 70 % pacientů s diabetem k jejich úplnému vyléčení. To platí například i pro diabetiky 2. typu, kteří jsou léčeni inzulinem. V průběhu několika týdnů od operace dojde ke zlepšení či vymizení diabetu bez nutnosti další léčby inzulinem. U dalších 10 až 15 % pozorujeme výrazné zlepšení onemocnění
 i kvality života. Máme již poměrně velkou skupinu diabetiků, jež takto léčíme,“
uvedl profesor Martin Fried. Jde o výkony, které zjednodušeně řečeno zasahují do hormonálních mechanismů v těle, vedoucích v konečném důsledku ke zvýšené vnímavosti tkání k inzulinu.

Čtěte také: Už nechci mít panděro! 

Větší břicho je realitou téměř každého muže po třicítce. Sportují, nepřejídají se a stejně si musejí rok od roku povolit pásek. Jak se zbavit obtížného pupku?

Z celého spektra bariatrických metod patří mezi nejefektivnější tzv. malabsorpční operace, které kombinují zmenšení objemu žaludku s vynecháním části tenkého střeva z trávicího procesu. Lze však použít i ostatní typy operací, jež mají sice menší a jinými mechanismy způsobený, nicméně také nezanedbatelný vliv na metabolické onemocnění.  „V posledních letech je v České republice standardně operováno přibližně dvanáct set pacientů ročně, chceme se však přiblížit situaci v sousedním Rakousku a zvýšit tento počet na zhruba čtyři tisíce operací ročně,“ říká profesor Fried.

Jak plikace žaludku, tak chirurgická léčba diabetu 2. typu představují v České republice naprostý unikát. Pro pacienty je určitě pozitivní zpráva, že obě operace jsou plně hrazeny ze zdravotního pojištění.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).