Už 19 případů onemocnění klíšťovou encefalitidou v ČR

[Tisková zpráva] Očkujte se proti klíšťové encefalitidě a prožijte dovolenou v klidu bez rizika závažného, ale hlavně zbytečného onemocnění. Pokud zahájíte očkování proti klíšťové encefalitidě nyní, budete spolehlivě chráněni již za měsíc.

Sdílet

Podle nejaktuálnějších statistik Státního zdravotního ústavu (SZÚ) bylo od začátku roku do konce 22. týdne, tj. do 6. června 2010, v České republice zaznamenáno 19 případů onemocnění klíšťovou encefalitidou. Při porovnání s předchozími lety jsou to průměrná čísla – za stejné období bylo zaznamenáno 22 případů v roce 2009, 20 případů v roce 2008. Ve statistikách však ještě nefigurují všechny údaje z období letošních povodní. V následujících týdnech se proto mohou počty hlášených onemocnění v meziročním srovnání výrazně lišit. Klíšťata jsou v přírodě aktivní již od dubna, největší riziko nákazy klíšťovou encefalitidou však každoročně přichází v průběhu prázdnin, kdy lidé tráví hodně času během dovolených a víkendů v přírodě, na chatách a chalupách, či v případě dětí na letních táborech. Podle dlouhodobých statistik SZÚ je nejvíce osob infikováno klíšťovou encefalitidou ve 26. a 27. týdnu – tedy v první polovině července. Druhý vrchol následuje v období babího léta a souvisí s nástupem houbařské sezony.

Jedinou spolehlivou ochranou, jak se vyhnout riziku nákazy a užít si léto bez obav, je očkování. Lékaři se shodují, že na očkování není nikdy pozdě. „Pro letní měsíce lze využít zrychleného vakcinačního schématu, kdy je možno první dvě dávky podat v rozmezí 7–14 dnů. Za dalších 14 dnů si organismus vytvoří dostatečnou hladinu protilátek,“ říká MUDr. Eva Jílková se Zdravotního ústavu v Ústí nad Labem a dodává: „pokud tedy nyní zahájíte očkování, do měsíce budete spolehlivě chráněni.“ Zrychlené vakcinační schéma se již 30 let úspěšně používá v sousedním Rakousku a i v České republice ho lze doporučit. Rakouská studie Klinického institutu pro virologii Lékařské univerzity ve Vídni též potvrdila vysokou účinnost očkovací látky FSME-IMMUN na průměrné úrovni 99,4 procenta (Rakousko je země s vysokou proočkovaností populace – 88 %). Tak vysoký ochranný účinek očkování lze považovat za současné maximum, které je možné jakýmkoliv očkováním dosáhnout.

To, že je klíšťová encefalitida závažným onemocněním, se kterým není radno si zahrávat, potvrzuje jeden z letošních diagnostikovaných případů nákazy. U čtyřiašedesá­tiletého myslivce z Českolipska proběhlo onemocnění velmi těžce a stále leží v ústecké Masarykově nemocnici. Primář MUDr. Pavel Dlouhý z Infekčního oddělení nemocnice uvedl, že pacient má ochrnuté všechny čtyři končetiny, je na dýchacím přístroji a je odkázán na nitrožilní výživu. Muž se nenechal oočkovat, ačkoli patří mezi rizikovou skupinu obyvatel. Klíště ho infikovalo letos v dubnu.

Klíšťata jsou všude, nejen v lesích

Klíšťata jsou v dnešní době téměř všude. Najdete je nejen v lesích, ale i na loukách, zahradách či v městských parcích. Zabydlují se i ve větších nadmořských výškách. Přílišné teplo a sucho jejich aktivitu snižuje. Naopak vlhké a teplé jaro, babí léto či podzim jsou pro aktivitu klíšťat ideální, stejně jako sezona houbařů. V současné době lze téměř celé území České republiky považovat za endemickou oblast se zvýšeným výskytem klíšťové encefalitidy. Nakazit se lze téměř kdekoli.

Lék neexistuje, řešením je pouze prevence

Klíšťová encefalitida znamená pro řadu pacientů, kteří toto onemocnění prodělali, zhoršení kvality života. Jak říká prim. MUDr. Pavel Dlouhý z Ústí nad Labem: „Vakcinace proti klíšťové encefalitidě sice nespadá do povinných očkování, nicméně následky této nemoci hovoří samy za sebe. Lidé by je neměli podceňovat. Léčba klíšťové encefalitidy je pouze symptomatická, čili léčba příznaků, které se při propuknutí nemoci u lidí objeví. Klíšťová encefalitida omezuje pacientům možnost vrátit se k životu, který znali před nemocí. I projížďka na kole znamená velký problém pro někoho, kdo následkem encefalitidy ztratil rovnováhu.“

Pojišťovny přispívají, ale…

Zatímco lymskou boreliózu lze léčit antibiotiky, klíšťové encefalitidě se dá bránit pouze prevencí, a to nejúčinněji očkováním. Cena jedné dávky se pohybuje mezi 530–600 Kč v lékárně, očkovací centra poskytují vakcínu přímo v ordinaci a v ceně je započítána i aplikace (cena dohromady 600–650 Kč). Zdravotní pojišťovny na očkování proti klíšťové encefalitidě přispívají. Až na výjimky však preventivní přístup podporují jen u dětí a mládeže. Nezohledňují tím fakt, že průběh onemocnění u dětí bývá mírnější než u dospělých, a zejména starších osob. Především u starších pacientů bývá těžší akutní průběh onemocnění, vyžaduje vyšší počet dnů léčení na jednotce intenzivní péče a potřebu řízeného dýchání. Zvyšuje se i procento trvalých následků a úmrtí pacientů. Dospělým proto nezbývá než vzít finanční náklady na ochranu svého zdraví do vlastních rukou. Investice do očkování je vždy nižší než ztráta, která by na ně v případě onemocnění čekala například v podobě ušlého zisku při dlouhodobé pracovní neschopnosti.

Repelenty fungují, ale spolehlivě neochrání

Použití repelentů je samozřejmě také možné. Pokud se repelentem postříkáte důkladně od hlavy k patě, klíště se na vás pravděpodobně nepřisaje. Jen málokdo však dokáže repelent vždy a všude, opravdu poctivě a pravidelně používat. Takovou prevenci zvládnou možná dospělí, méně už děti třeba na dětských táborech. Podobně je to i s oblečením – pokrývky hlavy, dlouhé nohavice a rukávy mohou klíštěti přisátí komplikovat, ale samy o sobě spolehlivou ochranou nejsou.

Příznaky a průběh nemoci

Onemocnění probíhá jako nehnisavý zánět mozkových blan či zánět mozku. K nákaze obvykle dochází po přisátí infikovaného klíštěte při pohybu v přírodě, pitím nepasterizovaného mléka nebo při odstraňování klíštat ze psů a koček. Onemocnění mívá dvoufázový průběh. V první fázi nemoci se objevují teploty s necharakteris­tickými příznaky (únavou, bolestmi hlavy, svalstva a malátností). Tyto počáteční příznaky se podobají chřipkovému onemocnění. Poté se nemocnému na pár dnů uleví a cítí se lépe, ale virus se zatím v těle množí. V druhé fázi nemoci se pacient cítí daleko hůř, virus již pronikl do mozku. Nastupují nesnesitelné bolesti hlavy, závratě, malátnost a teplota. V této fázi musí být pacient hospitalizován. Při lehčím průběhu nemoci – meningitidě – virus postihuje především mozkové pleny. Potíže poměrně rychle ustupují, pacient odchází za 2–3 týdny domů, následuje několikaměsíční rekonvalescence. Těžší forma nemoci, při které virus postihuje mozkovou tkáň, se jmenuje encefalitida. Při nejzávažnější formě onemocnění, kdy jsou postiženy segmenty krční páteře a prodloužené míchy, může dojít k selhání životně důležitých center a i přes maximální péči lékařů může onemocnění skončit úmrtím.

Očkování účinně chrání, neváhejte!

Pro více informací o závažnosti a prevenci tohoto onemocnění navštivte stránky www.klistova-encefalitida.cz. Zde mimo ucelených informací najdete i příběhy pacientů, kteří tuto nemoc prodělali.

Webové stránky www.keockovani.cz vás po zaregistrování upozorní na další dávku očkování proti klíšťové encefalitidě vakcínou FSME-IMMUN. Ta má prokázanou účinnost v reálné praxi více než 99 %, což je jedna z nejvyšších účinností mezi vakcínami obecně.

Předpověď aktivity klíštěte obecného na území České republiky během následujícího víkendu je k dispozici na stránkách SZÚ a Českého hydrometeorolo­gického ústavu vždy ve čtvrtek: www.szu.cz/te­ma/prevence/pred­poved-aktivity-klistete-obecneho-na-uzemi-ceske.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).