Cukrová pyramida symbolizuje počet diabetiků v ČR – je jich bezmála 800 tisíc. Další čtvrtmilion lidí o své nemoci neví nebo vědět nechce. Diabetiky, jejich rodinné příslušníky i ty, kteří možná tuší, ale nemoci se bojí, chce oslovit nový webový portál www.zivotsdiabetem.cz, který byl dnes spuštěn. Nabízí především informace o nemoci a její moderní léčbě.
Garantem webu, i celé kampaně o diabetu, je společnost Eli Lilly, první výrobce inzulinu na světě. Tato společnost v letošním roce dala lékařům k dispozici pro jejich diabetické pacienty 20 400 inzulinových per v ceně 2 200 Kč formou vzorku zdarma. Ročně si diabetici celkem pořídí asi 90 000 per, která jim usnadňují léčbu inzulinem. Pacient s diabetem má jednou za tři roky nárok na nové pero zdarma.
Zdroj: Vzp.cz
Čtěte téma: Každé druhé ženě hrozí cukrovka. Nejste to právě vy?
Denně u nás zemře padesát lidí jen kvůli cukrovce. A bohužel, nejnovější studie genů českých žen ukázala, že dědičné riziko, že cukrovkou onemocní, si nese téměř každá druhá žena.
Eli Lilly nabízí nejširší portfolio pro pacienty s diabetem 1. a 2. typu, a to od tablet přes inzulinová pera nejnovějšího typu až k inkretinům, které jsou nejnovější lékovou skupinou. „V celosvětovém měřítku je Eli Lilly jednou z mála společností, které se věnují výzkumu a vývoji originálních léků. Kromě toho vyvíjí i moderní aplikátory pro diabetiky tak, aby léčba inzulinem byla nebolestivá a diabetiky zbytečně nestresovala,“ říká MUDr. Josef Bednařík, MBA, ředitel Lilly Diabetes pro střední Evropu.
Statistická data o cukrovce v České republice:
V roce 2009 bylo napočítáno 783 321 diabetických pacientů. Každý den v průměru přibude 168 diabetiků a 59 diabetiků zemře, z toho 5 umírá v důsledku nemoci.
Za rok 2009 se nepodařilo u pacientů s diabetem zabránit těmto závažným komplikacím:
postižení ledvin (80 000 lidí), problémům s očima (90 000 lidí), slepotě (2 000 lidí), amputacím (8 000 lidí), depresím, sexuálním potížím
(Zdroj statistických údajů: ÚZIS ČR)
Jak žít s cukrovkou? Informace na www.zivotsdiabetem.cz
- rady, pomoc, servis, kontakty
- příběhy slavných i obyčejných pacientů, ale i dětí.
- informace o moderních pomůckách a léčbě
Cukrovka v databázi nemocí
Moderní léčba diabetu – pero, které si pamatuje za vás
Jak si představujete pacienta s diabetem? Je to pro vás osoba, která si s sebou nosí zásobu injekčních stříkaček a jehel? Tak to byste měli své představy poopravit. Doba pokročila a nejen, že mají pacienti běžně inzulinová pera místo injekcí, ale nově mohou mít i pero s pamětí.
Příkladem může být inzulinové pero HumaPen Memoir (Lilly), které si pamatuje posledních 16 aplikovaných dávek s datem i časem podání, takže dá pacientům potřebnou jistotu a klid. Je ideální pro nově diagnostikované pacienty s diabetem v čase, kdy si musí zvykat na „povinnosti diabetika“, tedy na pravidelné dávky inzulinu. Ocení ho ale i v běžném denním shonu.
Nový lék ze slin jedovatého ještěra
Právě proto, že nemocných diabetem tak přibývá, hledají se nové léky. Převratným objevem je tzv. skupina inkretinů. Inkretiny totiž upravují odchylky v organizmu pacienta tak, aby se přiblížil ke stavu před onemocněním. Látka, která se stala základem léku, byla objevena ve slinách ještěra korovce jedovatého. Inkretiny jsou tedy novou nadějí pro diabetiky 2. typu, kteří si ještě nezačali aplikovat inzulin.
První výrobce inzulinu: Eli Lilly
Společnost Eli Lilly byla založena před více než 130 lety. Globální společnost s vlastní výzkumnou základnou byla založena v květnu roku 1876 plukovníkem Eli Lilly v Indianopolis (stát Indiana) v USA. Osmatřicetiletý farmaceutický chemik a veterán americké občanské války plukovník Lilly byl znepokojen špatně připravenými a často neúčinnými léky své doby. Proto se rozhodl, že založí firmu, která bude vyrábět léčiva nejvyšší možné kvality. V té době by si určitě nepomyslel, že jednou jeho společnost bude vyvíjet pouze takové léky, které budou předepisovány lékaři a nikoliv nabízeny výmluvnými pouličními prodavači a že také bude využívat nejmodernějších vědeckých poznatků své doby.
Ačkoliv se jeho podnik úspěšně rozrůstal, plukovník Lilly nebyl plně spokojen s tradičními způsoby kontroly kvality svých výrobků. V roce 1886 zaměstnal mladého chemika jako vědce na plný úvazek, který používal a vylepšoval nejnovější technologie kontroly kvality.
Není tedy divu, že v roce 1923 právě Lilly přinesla na trh první komerčně dostupný inzulinový produkt. Cukrovka díky tomu přestala být smrtelnou nemocí bez možnosti léčby.