Kvalita moravského vína v posledních letech prudce stoupá. Proto bylo jen otázkou času, kdy se některý z moravských vinařů přihlásí k ambici připravovat velká bílá vína tak, jak je známe z nejlepších francouzských chateaux. Právě „zámecký styl“ vinařství evokuje nový vinařský dům Sonberk, který je zasazen na malebný kopec přímo uprostřed vinohradů. Tento architektonický skvost z dílny Josefa Pleskota je první moderní stavbou vinařství na Moravě. Vinařský dům na Sonberku je však pouze špičkou ledovce, jehož větší část se skrývá pod hladinou…
Sonberk se již v roce 2003 při svém vzniku zaměřil na terroir, výjimečnost, originalitu, kvalitu – při výběru vinohradů, odrůd, technologií… V průběhu let se ukazují první výsledky, které naznačují , že vína ze Sonberku opravdu mohou nést označení nejvyšší tuzemské kvality, srovnatelné se zahraniční špičkou. Terroir, respektive místo produkce unikátních vín, schopné dávat takovou kvalitu, je ve Francii označováno jako Grand Cru, či Grand Cru Clasée. Dočkáme se toho i u nás?
„Po degustaci všech vín Velkého Sonberku je jasné, že se jedná o originální produkty výjimečné kvality s velmi dobrým potenciálem. Ať již je to Ryzlink rýnský, Pálava nebo Sauvignon, který by neměl minout žádného milovníka kvalitních vín,“ hodnotí v současnosti nejúspěšnější česká sommeliérka Klára Gotzová, která již několik let vybírá francouzská vína slavných značek. Potvrzením kvality je také zisk zlaté nebo stříbrné medaile u všech vín řady Velký Sonberk na světové výstavě VINALIES PARIS. A k tomu mnohá další světová ocenění.
„Na kvalitě našich vín se odráží nejen jedinečná lokace sonberských vinic, ale také mimořádná péče, kterou révě a vínu věnujeme,“ upozorňuje sklepmistr Oldřich Drápal ml. a dodává, že množství sklizených hroznů na keř se pohybuje od 0,5 do 1,5 kg. Samozřejmostí jsou ruční práce ve vinohradě během celého roku, přirozeností je reduktivní, selektivní a samozřejmě ruční sklizeň hroznů.
Filozofií Sonberku je také produkce „zdravého“ vína, bez zbytečných zásahů a bez přidávání jakýchkoliv látek do vína včetně řepného cukru nebo redukovaného moštu. Víno vzniká také bez jakýchkoliv konzervantů (s výjimkou staletími prověřeného siřičitanu přidávaného v minimálním množství).
Vinařství Sonberk pro zvýšení originality vín a jedinečnosti terroir Sonberk, používá vlastní vyselektovanou kvasinku pro zakvášení moštů : Saccharomycetes cerevisiae Subspecies Sonberk ½ a ¾.
Roční produkce Sonberku nepřesahuje 150 000 lahví bílých přívlastkových vín. Důvodem omezeného množství je udržení co nejvyšší kvality celé produkce, na které si pochutnávají nejen evropští prezidenti, ale všichni milovníci mimořádně kvalitních vín.
Vína řady Velký Sonberk na etiketách popisují zajímaví lidé, například Jan Hřebejk, Marek Eben, Antonín Kinský nebo Iva Janžurová. „Jsou to lidé více či méně známí, pro Sonberk však vždy významní“ podotýká obchodní a marketingová ředitelka Vladimíra Mrázová a pokračuje: „Jsou to osobnosti z vinařské sféry, ale také z jiných branží. Lidé, kteří ve svém oboru něco dokázali, ale kteří zároveň mají vztah k našemu vínu. Tato interakce je často zajímavá, nečekaná, propojuje smysly a otevírá další možnosti, které víno umožňuje“.
www.sonberk.cz