Všímejte si značek o úspoře energie u spotřebičů

[Tisková zpráva] (Mather Public Relations) Program Partnerství Zelená úsporám pomáhá zorientovat se v aktuální nabídce energeticky nejúspornějších domácích spotřebičů. Teď se zpřísňují pravidla.

Sdílet

Každý, kdo někdy kupoval domácí spotřebiče, se setkal s jejich označením a zařazením do tříd podle úspornosti, respektive spotřeby energie. Od označení nejúspornějšího spotřebiče A plus až třeba po hodně energeticky náročné písmeno E.

Nyní se od ledna parametry pro výběr energeticky nejúspornějších spotřebičů zpřísnily. Kontrolní komise programu Partnerství Zelená úsporám přehodnotila kritéria pro zařazování energeticky nejúspornějších domácích spotřebičů do programu. Změny se dotknou praček, kompaktních úsporných trubicových zářivek a LED žárovek.

Přísnější kritéria platí pro pračky s plněním zepředu

"Vývoj jde rychle dopředu a na trhu se objevují spotřebiče se stále lepšími energetickými vlastnostmi, proto jsme se rozhodli parametry posunout opět o kousek blíž nejnižší energetické náročnosti,“ vysvětluje příčinu změny hodnotících kritérií Juraj Krivošík ze SEVEn, jež je organizátorem programu Partnerství Zelená úsporám.

Od Nového roku se budou přísněji posuzovat pračky s předním plněním. "U praček sledujeme nejen energetickou třídu, ale i spotřebu energie a vody na 1 kg prádla a třídu účinnosti praní,“ vysvětluje Martin Sailer, generální ředitel Sdružení evropských výrobců domácích spotřebičů CECED CZ.

Žárovky musí mít delší životnost

Další zpřísnění se týká vybraných typů zářivek a žárovek. Trubicové kompaktní úsporné zářivky se závitem E27 musí mít nově delší životnost a vyšší počet spínacích cyklů, aby mohly být součástí programu Partnerství Zelená úsporám. Životnost těchto zářivek se posouvá na 20 tisíc hodin (přibližně 2 a čtvrt roku nonstop provozu) při minimálním počtu 40 tisíc spínacích cyklů.

Pro srovnání, na základě nových parametrů požadujeme po nejúspornějších zářivkách tohoto typu minimálně dvounásobný počet spíncích cyklů oproti legislativě EU,“ říká náměstkyně ministra životního prostředí Rút Bízková.

U LED žárovek je nově zařazeno kritérium minimálního světelného toku, který byl stanoven na 80 lumen. "Uvedené kritérium je vyjádřením snahy uvádět pouze výrobky, které skutečně mohou nahradit klasické žárovky v jejich obecném nasměrovaném osvětlení interiérů, nejenom jako ilustračních světelných zdrojů,“ dodává Juraj Krivošík.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).