Mezi jeho nejčastěji se objevující příznaky patří bolest a škrábání v krku, rýma nebo kašel. Pokud tyto příznaky na sobě zpozorujeme, je potřeba začít s léčbou, neboť organismus se v této chvíli již určitou dobu snaží s onemocněním bojovat. Mezi nejčastěji doporučované zásady léčby patří klidový režim, používání přípravků na bolest v krku s anestetickými a antiseptickými vlastnostmi (tj. takové, které nejen uleví od bolesti, ale zároveň dokáží i léčit, např. pastilky Coldrex proti bolesti v krku) nebo přípravky na rýmu či kašel běžně dostupné v lékárnách. Případně se doporučují i další přípravky na doprovodné příznaky. Pokud příznaky přetrvávají déle než 5 dní, nebo se ještě dále zhoršují, je vhodné vyhledat lékaře.
Čtěte téma: Muži při nachlazení trpí víc. Vlastní vinou
Nachlazení: různá roční období, stejný průběh a příznaky
Podzimní nachlazení jsou co do průběhu a příznaků srovnatelná s nachlazením v ostatních částech roku. Liší se pouze častostí výskytu, který je významně vyšší z důvodu poklesu teplot. Nachlazení se v nadcházejících měsících může projevovat bolestí v krku, kašlem, kýcháním, ucpaným nosem, bolestí hlavy, uší, nosu, rýmou apod. Obtíže bývají subjektivní a trvají v průměru 5 – 10 dní.
Většinu nachlazení způsobují viry, které se přenášejí cestou kapénkové infekce. Bohužel
pro nás, mají kapénky schopnost přežívat dlouhé hodiny na neživých předmětech, například na klikách a držadlech v dopravních prostředcích, klávesnicích, nebo kapesnících,
a proto patří nachlazení mezi vysoce infekční onemocnění, kterému se lze jen obtížně vyhnout.
Původcem nachlazení může být až 200 druhů virů. V některých případech může být toto onemocnění vyvolané i bakteriemi a neznámými, tzv. idiopatickými příčinami.
Čtěte téma:Otužování jako prevence zimního nachlazení
Jak vzniká bolest a škrábání v krku?
Mnozí lidé se domnívají, že nachlazení začíná až oním nepříjemně známým škrábáním
a bolením v krku, posmrkáváním nebo zakašláním. Pokud však na sobě tyto příznaky pozorujete, váš organismus s viry a dalšími choroboplodnými zárodky bojuje již nějakou dobu.
Jak a kdy vzniká jeden z nejčastěji pociťovaných příznaků nachlazení – bolest
a škrábání v krku? Pokud se dostaneme do kontaktu s infikovanou kapénkou, například když vedle nás v autobuse kýchne nachlazený člověk, náš imunitní systém se nejprve snaží zabránit vzniku onemocnění. V případě, že je organismus oslabený, imunitní systém nebude schopen se s těmito zárodky vypořádat a bude docházet k množení virů v těle, resp. v oblasti krku. Viry se postupně rozmnoží natolik, že dojde k poškozování okolních buněk. Na poškození buněk bude reagovat imunitní systém snahou o lokalizaci a likvidaci onemocnění. Bude docházet k zánětlivým projevům – jako např. překrvení sliznice a ono nám dobře známé škrábání, svědění a pálení v krku. Teprve teď člověk pocítí subjektivní obtíže, uvědomí si, že je nachlazený a většinou začíná s léčbou. S ní není dobré otálet, právě pro to, že nachlazení již je určitou dobu v běhu.
Katalog nemocí: Nachlazení
Potrápí vás i letos podzimní nachlazení? Které faktory hrají roli?
Za zvýšený výskyt nachlazení mohou především časté a vydatné výkyvy počasí a teplot, které způsobují vysoušení nosní sliznice, umožňují jednodušší usazování virů a tedy i možný vznik nachlazení. O tom, jestli nás letos potrápí nebo nepotrápí nachlazení, však rozhoduje
i řada dalších důležitých faktorů. Patříte do skupiny, která může být více ohrožena nachlazením? Otestujte se!
1. Jaké máte zaměstnání?
o Pracuji ve velkém kolektivu – více ohrožená skupina.
o Pracuji většinou sám, nebo pouze v malém týmu – méně ohrožená skupina.
Vysvětlení: Lidé, kteří pracují v kolektivních zařízeních, jako např. na úřadech, nebo
ve školách, patří do více ohrožených skupin, než ti, kteří pracují sami, nebo pouze v malých kolektivech. Díky častému kontaktu s choroboplodnými činiteli může dojít k tomu, že budou odolnější než ostatní.
2. Kolik je vám let?
o Dítě nebo starý člověk – více ohrožená skupina.
o Mládež, dospělý – méně ohrožená skupina.
Vysvětlení: Malé děti jsou většinou díky nevyzrálosti imunitního systému více náchylné k nachlazení než dospělí. Děti školního věku, které jsou neustále v kolektivu, také často onemocní. Mládež a dospělí jsou potom spíše odolnější. Teprve u starších osob dochází opět ke zvýšenému riziku nachlazení, a to kvůli chronickým onemocněním.
3. Máte nějaké chronické onemocnění?
o Ano – více ohrožená skupina.
o Ne – méně ohrožená skupina.
Vysvětlení: Lidé, kteří mají další, např. chronická onemocnění, mohou být více náchylní k nachlazení.
4. Jste v psychické pohodě?
o Ano – méně ohrožená skupina.
o Ne – více ohrožená skupina.
Vysvětlení: Lidé, kteří jsou ve větší psychické pohodě, bývají vůči nachlazení odolnější, než ti, kteří jsou věčně přepracovaní a ve stresu.
5. Jste často nemocní?
o Ano – více ohrožená skupina.
o Ne – méně ohrožená skupina.
Vysvětlení: Mezi námi se objevují šťastlivci, jejichž imunitní systém je jednoduše odolnější než ostatních lidí.
6. Dbáte na dostatečné oblečení během teplotně proměnlivých podzimních dní?
o Ano – méně ohrožená skupina.
o Ne – více ohrožená skupina.
Vysvětlení: V tomto případě nejde jen o stav naší imunity, ale také o náš přístup. Během proměnlivých podzimních dní je třeba nejen u dětí dbát na dostatečné oblečení.
7. Chodíte často do společnosti, kin a divadel?
o Ano – více ohrožená skupina.
o Ne – méně ohrožená skupina.
Vysvětlení: Vzhledem k tomu, že nachlazení je vysoce nakažlivé onemocnění, lidé, kteří chodí častěji do společnosti, na výstavy, do divadel a kin jsou více vystaveni virům, než ti, kteří se spíše drží doma.
8. Dodržujete důkladně hygienické zásady?
o Ano – méně ohrožená skupina.
o Ne – více ohrožená skupina.
Vysvětlení: Lidé, kteří důsledněji dodržují hygienické zásady, jako je časté mytí rukou, zejména po jízdě městskou hromadnou dopravou apod., mají větší šanci, že choroboplodné zárodky zničí dřív, než vyvolají nachlazení.
9. Chodíte pravidelně sportovat, nebo se alespoň často pohybujete?
o Ano – méně ohrožená skupina.
o Ne – více ohrožená skupina.
Vysvětlení: Ti, kteří jsou zvyklí pravidelně se pohybovat a sportovat, mají celkové posílený organismus, který je díky tomu i méně náchylný k nachlazení.
10. Snažíte se na podzim dodržovat nějaká preventivní opatření?
o Ano – méně ohrožená skupina.
o Ne – více ohrožená skupina.
Vysvětlení: mnozí lidé s počátkem podzimu začínají myslet na prevenci proti nachlazení, což je rozhodně dobrý krok, nicméně ani ten stoprocentně nezaručí, že se nám letos nachlazení vyhne.
Návštěva lékárny
První kroky se začínajícím nachlazením a bolestí v krku většinou vedou do lékárny. Vzhledem k tomu, že velká část nachlazení je způsobena viry, je třeba pořídit takové přípravky, které jsou k tomu vhodné – např. pastilky, kloktadla, spreje apod. Pokud nachlazení doprovází rýma, měli bychom také využít kapičky na rýmu, v případě kašle přípravek na kašel.
Při výběru přípravků proti bolestem v krku, kterých se v lékárnách nabízí cca 30 různých druhů, bychom si měli dát pozor hlavně na to, jestli zvolený přípravek poskytuje nejen subjektivní, ale také reálné zlepšení zdravotního stavu nemocného. Jinak řečeno, jestli dokáží nejen tlumit bolest, tj. plnit funkci anestetickou či analgetickou, ale také ničit původce onemocnění a působit antisepticky. Ideální jsou přípravky, které obsahují obě dvě vlastnosti, protože nám poskytují nejen tišení bolesti, ale také ničí choroboplodné zárodky.
Anestetické versus antiseptické vlastnosti
Pokud mají přípravky analgetické či anestetické vlastnosti, dochází k utlumení dráždění a bolestí v krku. Pokud přípravky mají antiseptické vlastnosti, dochází sice k léčbě, nezbaví nás to však individuálních pocitů pálení a škrábání v krku. Proto se doporučují takové přípravky k léčbě nachlazení, které obsahují obě vlastnosti zároveň.
Nové pastilky proti bolestem v krku a správné cucání
Novinkou na trhu jsou pastilky Coldrex proti bolesti v krku, které obsahují lokálně působící účinné látky s anestetickými a antiseptickými. Pastilky tedy nejen odstraňují bolest, ale zároveň také ničí bakterie a viry, tlumí dráždění v krku a příjemně chladí. Coldrex proti bolesti v krku s příchutí ostružina, med a citron je volně prodejný léčivý přípravek. Je k dostání v lékárnách v balení po 20 pastilkách. Doporučená prodejní cena je 59 Kč.
Pastilky jsou vhodné pro děti od 7 let. Dospělí a děti od 12 let věku mohou užít maximálně 8 pastilek, děti od 7 od 12 let maximálně 4 pastilky za 24 hodin. Doporučuje se nechat pomalu rozpustit v ústech jednu pastilku každé tři hodiny.
Aby pastilky správně fungovaly, tedy pomohly nám zbavit se bolesti v krku, je třeba si uvědomit, že pastilky nejsou jen „tak trochu jiné bonbony“, ale léky a při jejich užívání dodržet několik základních pravidel. Krásná Mgr. Cucavá ve svém instruktážním videu na stránkách projektu www.cucej-spravne.cz vysvětlí správnou techniku cucání. Dozvíte se například, že je důležité pastilku nerozkousávat, není vhodné ji hned zajídat nebo zapíjet a užívat více než jednu pastilku každé tři hodiny. Mgr. Cucavá pro dosažení rychlejších účinků také doporučuje pravotočivé cucání doprovázené koulením očí ve stejném směru. Některé její doporučení posuďte sami.
O internetovém projektu Cucej správně!
Projekt www.cucej-spravne.cz informuje o bolesti v krku a cucání pastilek vážně i nevážně. Na webových stránkách najdete video Mgr. Cucavé o správné technice cucání pastilek, šikovný cucací návod, fotky i soutěže o ceny. Druhá část webového projektu obsahuje důležité informace o bolesti v krku a způsobech, jak s nimi zatočit.
GlaxoSmithKline – Divize Consumer Healthcare
Společnost GlaxoSmithKline (GSK) je jednou z největších farmaceutických firem na světě, která se zabývá výzkumem, vývojem, výrobou a prodejem léčivých přípravků. GSK patří mezi přední světové inovátory v tomto oboru. Vyvíjí účinná a bezpečná léčiva nejvyšší kvality a tím aktivně vstupuje do boje s nemocemi.
Společnost GSK se dělí na divize Pharmaceuticals (společně s oddělením klinického výzkumu vakcín) a Consumer Healthcare. Divize Consumer Healthcare pokrývá hlavní oblasti volně prodejných léků a produktů ústní hygieny. Portfolio výrobků této divize obsahuje léky proti bolesti (Panadol, Panadol Baby), léky proti chřipce a nachlazení (Coldrex), přípravky pro odvykání kouření, Cetebe vitaminy a multivitaminy, prostředky ústní hygieny, přípravky proti zánětu dásní a paradentóze (Odol), péče o snímatelné zubní náhrady a prostředky intimní hygieny (Lactacyd). Portfolio se každý rok významně rozrůstá o nové kvalitní přípravky v rámci jednotlivých produktových kategorií a vychází tak vstříc svým zákazníkům.
Hlavním posláním společnosti GlaxoSmithKline je zlepšit kvalitu lidského života tím, že umožní lidem být aktivnějšími, cítit se lépe a žít déle. Více informací naleznete na www.gsk.cz.