„Administrativní proces spojený se sběrem a kontrolou výpovědí je náročnější, než jsme očekávali. Předsedové v některých nemocnicích začali výpovědi vybírat teprve minulý týden, někde se ještě rozhodují, a výpovědi tak budou do advokátní kanceláře zasílat až na poslední chvíli,“ říká mluvčí kampaně Děkujeme, odcházíme Martin Jaroš.
Lékařský odborový klub oslovují další nemocnice, jejichž zaměstnanci se chtějí podepsáním výpovědi k výzvě Děkujeme, odcházíme připojit. „Naše roadshow a diskuze v nemocnicích měly původně skončit minulý týden, ale ozývají se nám další kolegové, zda bychom kvůli velké odezvě mohli zavítat i do jejich nemocnice. Oproti plánu tak dnes navštívíme s MUDr.ncákem ještě IKEM, ve hře je i nemocnice Na Homolce,“ potvrzuje rostoucí zájem lékařů MUDr. Martin Engel, předseda Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů (LOK-SČL).
Již při současném počtu výpovědí by se péče od 1. 3. 2011, kdy výpovědi vejdou v platnost, začala v regionech hroutit. Nejhůře postižené by byly Vysočina, Jihomoravský kraj, Zlínský kraj, Moravskoslezský kraj, Pardubický kraj, Královehradecký kraj a Ústecký kraj. Například jen na Vysočině podalo výpověď 80 % lékařů. „V Moravskoslezském kraji zatím evidujeme nejvyšší absolutní počet výpovědí, výpověď podalo 508 lékařů. Na mnoha místech odchází většina lékařů z klíčových oddělení, například v Kyjově podalo výpověď přes 90 % lékařů z interny a ARO,“ vyjmenovává MUDr. Pavel Vávra, jedna z tváří kampaně.
Dále například v Třinci odchází 80 % lékařů z interny a ARO. V Úrazové nemocnici v Brně podalo výpověď 92 % lékařů z ARO a 71 % chirurgů. V Karlových Varech 85 % internistů, v Jablonci nad Nisou pak klíčová oddělení přijdou o 80 % lékařů. Typickým příkladem menší nemocnice, kde je celkový počet výpovědí zhruba na úrovni 50 %, ale nemocnice by přesto nebyla schopná fungovat, je Hodonín – výpověď zde podali všichni chirurgové včetně primáře, 60 % lékařů interny a 65 % lékařů z ARO.
Co říkáte na postup lékařů v kampani Děkujeme, odcházíme?
Jaký je váš názor? Zapojte se do diskuze v našem fóru.
Politici v krajích si vážnost situace uvědomují a například v Pardubickém kraji informovali ministra zdravotnictví, že pokud lékaři, kteří podali výpovědi, skutečně odejdou, nebude možné zajistit akutní ani neakutní péči. Stejně tak v Moravskoslezském kraji hejtman Jaroslav Palas přiznal, že situace je velmi vážná a má v plánu sepsat otevřený dopis vládě, že jedině ona a ministerstvo zdravotnictví může hrozící kolaps odvrátit.
Minulý týden objížděl MUDr.ncák poslední kraj – Prahu. Ačkoliv se pražské nemocnice zpočátku k výzvě aktivně nehlásily, situace se v posledních dnech zcela otočila. „V rámci akce Děkujeme, odcházíme podala v Praze výpověď například většina neurologů včetně některých docentů a profesorů. Z neurologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice odchází 70 % lékařů, z Fakultní nemocnice Motol 60 % neurologů a z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady je to 80 %,“ informuje o aktuálním stavu v hlavním městě Martin Engel.
Jen ve fakultní nemocnici Bulovka výpověď zatím podepsalo 161 lékařů, v Thomayerově nemocnici 110. V nejbližších dnech by měla být známá i konečná čísla za ostatní pražské nemocnice. Sběr výpovědí bude pokračovat i nadále, a právě výpovědi z probuzené Prahy by měly konečné číslo ještě výrazně změnit.
Odcházející lékaře podporují špičkoví lékaři, lékařské organizace, ale i někteří politici a další veřejně známé osoby. Mimo jiné podporu vyjádřili Pavel Pafko, Alena Dernerová, Pavel Kalvach, Vladimír Černý, Michal Holub, David Cibula, Petr Zatloukal, Pavel Dungl, Václav Vobruba a další. Výroky jmenovaných osobností týkající se akce Děkujeme, odcházíme naleznete v přiložených materiálech.
Z organizací vyjádřili akci Děkujeme, odcházíme podporu Česká lékařská komora, Česká chirurgická společnost, Asociace českých a moravských nemocnic, Akademický senát a vědecká rada 1. LF UK, Česká lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně nebo Sdružení privátních očních lékařů ČR. Vyjádření podpory některých organizací naleznete rovněž v přiložených materiálech. Podpora přichází i ze zahraničí, slovenské Lekárske odborové združenie akci plně podporuje a je přesvědčené, že česká vláda nemůže počítat se slovenskými lékaři, kteří by zaplnili místa českých kolegů. Právě slovenští lékaři tvoří naprostou většinu zahraničních nemocničních lékařů v České republice.
Podporu mají lékaři také mezi občany, průzkum na konci minulého týdne ukázal, že s navrhovaným navýšením platů spíše nebo zcela souhlasí 57 % dotazovaných, formu protestu nemocničních lékařů pak považuje za spíše nebo zcela oprávněnou 58 % dotázaných.
Počty podepsaných a odeslaných výpovědí z některých nemocnic:
FN Hradec Králové – 190
FN Sv. Anna (Brno) – 154
FN Bohunice (Brno) – 91
FN Olomouc – 115
Zlín – 128
Pardubice – 100
Jihlava – 109
FN Na Bulovce (Praha) – 161
FN Thomayerova nemocnice (Praha) – 110
Městská nemocnice v Ostravě – 97
Frýdek-Místek – 87
Třebíč – 69
Opava – 93
Kyjov – 64
Nový Jičín – 56
Ústí nad Labem – 59
Karlovy Vary – 59
Havířov – 61