VZP ČR: Mrtvice je rychlá – a vy?

Praha - Iktus (cévní mozková příhoda, mozková mrtvice) může postihnout osoby v každém věku. V České republice ho prodělá každoročně na 30 tisíc osob, z toho třetina umírá a třetina zůstává trvale postižená.

Sdílet

Chcete-li se dozvědět více o příznacích iktu a o tom, jak postupovat, pokud se u někoho projeví, navštivte dny otevřených dveří neurologických oddělení v rámci kampaně „30 dnů pro prevenci a léčbu cévních mozkových příhod“. Tato akce se koná od 28. dubna do 27. května 2009 v 31 nemoc­nicích po celé republice. Dnes o tom informovala Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR (VZP ČR).

Příčinou iktu je náhlé nedokrvení některé tepny mozku, ke kterému dojde v důsledku jejího uzávěru krevní sraženinou; k zúžení až uzávěru tepen může dojít i při ateroskleróze. Příčinou iktu může být také krvácení do mozkové tkáně. Pokud se zcela nebo částečně zablokuje průtok krve a tím i dodávka kyslíku a živin do mozku, začnou nervové buňky rychle odumírat a tělesné funkce řízené k postižené oblasti mozku jsou pak narušené. Jen rychlý zásah může rozsah poškození mozku omezit. Znalost příznaků proto může být rozhodující pro kvalitu dalšího života po cévní mozkové příhodě!

Příznaky iktu se sice mohou různit, ale k jeho nejběžnějším náhlým projevům patří ochablost nebo znecitlivění tváře, ruky nebo nohy, zpravidla jednostranné, potíže s řečí nebo porozuměním řeči, porucha zraku (jedno- nebo oboustranná), závrať, ztráta rovnováhy nebo koordinace a silná bolest hlavy bez zjevné příčiny.

Test na rychlé rozpoznání cévní mozkové příhody:

– požádejte nemocného, aby se usmál, zapískal, ukázal zuby – po iktu dochází k poklesu ústního koutku, koutky nebudou symetrické 

  • požádejte nemocného, aby natáhl ruce před sebe a otočil je dlaněmi dolů – ochrnutá ruka obvykle rychle klesá
  • požádejte nemocného, aby řekl jednoduchou větu – člověk s iktem toho není schopen nebo slova komolí.

Pokud máte dojem, že se u někoho projevily příznaky iktu, musíte jednat rychle – iktus je akutní stav, který vyžaduje neodkladnou lékařskou péči! Čím dříve se zahájí léčba, tím větší je šance, že iktus nevyústí v dlouhodobé postižení.

V rámci kampaně „30 dnů pro prevenci a léčbu cévních mozkových příhod“ můžete navštívit některé ze spolupracujících neurologických oddělení a absolvovat připravený program, jehož součástí jsou nejen přednášky, ale i odborná vyšetření a konzultace či diskuse. Dozvíte se víc i o prevenci – riziko iktu můžete významně snížit tím, že přestanete kouřit, budete si více věnovat fyzické aktivitě a pohybu, budete si udržovat přiměřenou hmotnost a budete zdravěji jíst.

Podrobné informace o tomto závažném onemocnění se dozvíte na webových stránkách www.mozkovapri­hoda.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).