Akce je součástí celoevropské preventivní kampaně k Evropskému dni melanomu, jejímž cílem je upozornit na nebezpečí kožních nádorů, na úlohu dermatologa v jejich prevenci, diagnostice a léčbě a na nebezpečné účinky ultrafialového záření. Téměř 200 lékařů po celé České republice nabídne v pondělí 10. 5. všem zájemcům vyšetření kožních útvarů zdarma.
Během devíti předchozích ročníků bylo v ČR vyšetřeno téměř 40 000 osob a diagnostikováno 117 histologicky potvrzených maligních melanomů a ostatních kožních zhoubných nádorů na 3069.
Melanomem onemocní ročně 1500 lidí, 300 z nich na tuto nemoc umírá. Kožní melanom je nejagresivnější forma rakoviny. Nejvíce ohroženou skupinou jsou lidé ve věku nad 50 let. Za posledních 30 let se počet nádorů zvýšil 4×, přičemž je evidentní průběžný nárůst pacientů mladších 40 let.
Čtěte téma: Tři největší bludy o opalování. Taky jim věříte?
Chystáte se na dovolenou k moři? A těšíte se nejen na vlny, ale i na to, jak si z jihu přivezete krásně hnědou kůži, kterou vám po návratu budou kolegové a kolegyně v práci závidět?
Seznam lékařů zapojených do této akce najdete na www.bezpecnesluneni.cz.
Jaké jsou preventivní kroky, nám řekla MUDr. Jana Hercogová: „Důležité je důsledné a pravidelné samovyšetřování a sledování změn na kůži. Při každé prohlídce je třeba sledovat nové nebo změněné útvary jako růžové skvrnky, vyvýšené plošky a bouličky, zhrubnutá šupinatá ložiska, krvácející útvary a měnící se mateřská znaménka. V případě jejich zjištění je třeba neodkladně navštívit kožního lékaře. Navštívit dermatologa 1 –2 ročně by měli lidé z rizikových skupin pacientů“
Na akci navazuje i série veřejných vyšetření s názvem „Zachraňte si kůži!“, která proběhnou v termínu od 28. 5. do 4. 6. v Praze, Brně, Ostravě, Liberci a Plzni. Na místech jsou vždy přítomni 3 lékaři-dermatologové, kteří klinickým vyšetřením, optickým a digitálním dermatoskopem zájemcům vyšetří podezřelé útvary na kůži. Zároveň se mohou účastníci vyšetření informovat o pravidlech bezpečného slunění.
Čtěte téma: Chodíte rádi do solária? A nejste už závislí?
Z opalování na slunci nebo v soláriu se může stát závislost. Dokonce má jméno – tanorexie.
Seznam míst a konkrétních termínů najdete na www.bezpecnesluneni.cz.
Obě akce apelují na celoživotní prevenci ve formě vhodné a dostatečné ochrany před slunečním zářením, v jehož důsledku dochází k poškození kůže. Lidé, kteří se opakovaně a často spálili, jsou více ohrožení vznikem rakoviny kůže v dospělosti. K poškození kůže totiž dochází dávno předtím, než se nádor vyvine.
Jak rozeznat zvýšené riziko vzniku rakoviny kůže?
- Výskyt rakoviny v rodině
- Světlý typ kůže
- Opakované opalování v soláriu
- Nadměrné slunění
- Opakované spálení kůže v dětském věku
- Již existující onemocnění jinou nezhoubnou formou kožních nádorů
- Rakovina kůže v minulosti
- Oslabený imunitní systém
Čtěte téma: Musíme riskovat život kvůli opálené kůži?
Rakovina kůže není žádný mýtus …
Součástí kampaně je i program pro mateřské školky „Bezpečné sluníčko“, zaměřený na vzdělávání dětí, jejich rodičů a pedagogů. Padesát procent kumulativní dávky ultrafialového záření dostanou děti a mladiství do 19 let a zejména spálení na slunci v dětství hraje významnou roli v etiopatogenezi maligních melanomů. Jejich ochranou před sluncem je možno zásadním způsobem snížit riziko vzniku kožních nádorů do budoucna. Akce se zúčastní v období května a června 2010 na 30 předškolních zařízení v Praze a na Vysočině.