Zeleným hotelům a ekofarmám patří budoucnost

[Tisková zpráva] Požadavek na zodpovědné chování k životnímu prostředí dnes ovlivňuje cestovní ruch více než kdy předtím. Hotely a cestovní kanceláře bojují o „zelený“ certifikát, který garantuje jejich ekologické chování, a z ekologie se tak postupně stává nejen dobrá věc, ale i dobrý byznys.

Sdílet

Přirozenou formou trvale udržitelného cestovního ruchu je přitom odjakživa venkovská turistika. Ta má v českých podmínkách svá specifika.

Zpěv ptáků místo řinčení budíku, čerstvá zelenina ze zahrádky, projížďka na koni… Sen o životě na venkově si většina Čechů splnila pořízením vlastní chaty nebo chalupy. V konkurenci chalupářů se snaží prosadit i druhá forma venkovské turistiky: jednorázové pobyty v soukromí, penzionech či malých kempech.

Agroturistika nabízí možnost zapojit se přímo do chodu zemědělské usedlosti nebo farmy. Turisté tak mohou pomáhat s krmením zvířat nebo s prací na zahradě. Taková dovolená je zajímavá především pro rodiny s dětmi, pro které je největším zážitkem kontakt se zvířaty chovanými na farmě. Velmi rychle se rozvinula např. v Itálii, Francii nebo Irsku. V Čechách pak hlavně na Šumavě, v jižních Čechách a postupně také v dalších turistických oblastech, jako jsou Vysočina, Český ráj nebo Valašsko.

Budete spokojení i v lese nebo na farmě?

Čtěte téma: Syndrom „hrozné dovolené“

Kolik lidí se ročně rozhodne pro takový typ dovolené, statistiky neevidují. Svaz venkovské turistiky sdružuje kolem 130 podnikatelů. Nejpočetnější skupinu zahraničních návštěvníků tvoří Holanďané, i když jich v posledních letech mírně ubylo. Němci navštěvují hlavně jihozápad a severozápad republiky, Poláci zase sever. Nejméně ze sousedních zemí láká český venkov Rakušany.

Život v souladu s přírodou

Pokud si přejete strávit dovolenou na venkově, v nefalšovaném vesnickém prostředí, kde můžete každé ráno sbírat ještě teplá vajíčka, ochutnat čerstvé sýry z kozího, ovčího či kravského mléka a večer si ulovit kapříka v malém rybníčku, navštivte Biofarmu Slunečná. Při prohlídce minimlékárny si můžete vyzkoušet i dojení.

Příjemné chvilky můžete strávit na Biofarmě Belina, kde si lze nejen zakoupit bio produkty z místních surovin, ale také vyzkoušet pomocné práce na farmě. Zúčastnit se můžete vzdělávacích akcí, jako je zpracování ovčí vlny tradiční technikou nebo pletení košíků z pedigu (štípaného rákosu).

Biofarma Sasov se věnuje chovu prasat, skotu, ovcí a koní. V posledních letech se farma pustila do pěstování krmných plodin, pohanky, brambor, cibule a sóji. Jedním z produktů farmy je také biouherák vyhlášený jako „ČESKÁ BIOPOTRAVINA ROKU 2004“.

Pobyt na biofarmě s možností ochutnávky a nákupu včelích a ovčích produktů, jablek, hrušek, třešní, jeřabin, ovocných moštů a likérů nabízí Biofarma Javořice Lhotka. Návštěvníkům je k dispozici zahrada pro postavení stanu i odpočinek ve stínu ovocných stromů.

Rodinná Biofarma Vojetice se zaměřuje na chov masného skotu a agroturistiku. Je členem Svazu ekologických zemědělců PRO-BIO. Okolní šumavská krajina je navíc ideálním místem pro vyznavače turistiky a cykloturistiky.

Dovolenou podle vašich představ si můžete vybrat na adrese www.nafarmu.cz. Pokud dáváte přednost pobytům se zajištěným stravováním, navštivte webové stránky www.prazdniny­navenkove.cz, kde je možné vyhledat ubytování ve třech cenových hladinách.

Co všechno je v „zeleném“ hotelu jinak?

Certifikaci ubytovacích zařízení nabízí z pohledu přínosu podniku k udržitelnému rozvoji Evropské centrum pro ekoagroturistiku (ECEAT), člen organizace ECEAT International. Ekohotely kladou velký důraz na šetření energií. Okna i pláště hotelů jsou tepelně izolované, radiátory regulované, navíc jsou vybaveny úspornými zdroji světla. Úsporný režim se týká také pitné vody. Všechny vodovodní baterie na pokojích mají omezený průtok na méně než deset litrů za minutu. Veškerý odpad se třídí, včetně použitých tuků a olejů. V Česku už bylo takto certifikováno 120 zařízení, z toho asi 100 na venkově. Jejich seznam najdete na stránkách www.eceat.cz.

Databáze Bio výrobců na Vitalia.cz

Nejlepší ekohotel na světe je v ČR

Chateau Mcely ve Svatojiřském lese má hned několik prvenství. Jedná se o první pětihvězdičkový „zelený“ hotel v České republice. Kromě tuzemské ekoznačky získal i celosvětové ocenění World Travel Awards. Stal se tak nejlepším ekologickým hotelem na světě.

Hotel Adalbert je zaseprvním českým hotelem, který v roce 2006 ekoznačku získal. Nachází se v areálu Břevnovského kláštera v Praze. Nově zrekonstruovaná barokní budova poskytuje komfortní ubytování pro všechny milovníky staré Prahy.

V Praze se také nachází MaMaison Residence Belgická či Hotel Adria Praha. V Plzni Hotel Irida, u Českého Krumlova zase Sporthotel Zátoň. Navštívit můžete i Vranov nad Dyjí, a to Penzion Jelen. U Děčína se nalézá Pension Jana a na Kvildě horský hotel Šumava Inn.

Pokud hledáte něco víc, než jen ubytovací zařízení, navštivte ekologické vzdělávacíCentrum Veronica v Hostětíně, kde si můžete vyzkoušet pobyt v pasivním penzionu a navštívit různé akce. Ekologicky rekreovat se dá také v Autocampu Oasa ve Staňkově u Třeboně, což oceníte nejen v případě, pokud máte hlouběji do kapsy.

Zdroj: CzechTourism

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).