Pavla Frýdlová je místopředsedkyní České asociace orální historie, spoluzakladatelkou neziskové organizace Gender Studies, o. p. s., koordinátorkou dlouhodobého mezinárodního orálně-historického projektu Paměť žen. Je autorkou řady publikací, rozhlasových cyklů a dokumentárních filmů.
Kniha Ženy v bílém nás nechává nahlédnout do života a názorů deseti lékařek, zástupkyň u nás velice prestižní profese. V knize hovoří jak ženy, které dosáhly významného postavení ve svém oboru, tak i ty, které na výraznější profesní kariéru rezignovaly, nebo po ní ani netoužily.
Všem – ať už je to profesorka řídící vědecký ústav, či praktická lékařka v malé obci – je společné zaujetí vybraným oborem a láska ke zvolené profesi, bez níž by nemohly zvládat řadu obtíží, které jejich kolegové neznají a které si většinou ani nedovedou představit. Na rozdíl od předchozích svazků, v nichž se většina výpovědí týkala minulosti, je tato kniha žhavě současná. Zpovídané lékařky hovoří hodně o svých dnešních postojích a názorech, o postavení žen v současné české společnosti.
Pavla Frýdlová: Ženy v bílém
Deset životních příběhů českých lékařek
Nakladatelství Lidové noviny, Praha 2010
229 Kč