největší server o zdraví
Zdraví
Jídlo
Dieta
Psychologie
Testy
Nemoci
Podcast
Kalkulačky
Těhotenská kalkulačka
Ovulační kalkulačky
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka pro ženy
BMI kalkulačka pro muže
Hledat
Vitalia.cz
»
Zdraví
»
Lékárna
Lékárna
181
–
210
/
976
První strana
Předchozí strana
4
5
6
7
8
9
10
Následující strana
Poslední strana
K mání je Paxlovid, druhé antivirotikum proti covidu, které lze brát doma
Aktualita
Vybrané nemocniční lékárny již mají k dispozici nové antivirotikum Paxlovid, které zastavuje množení viru SARS-CoV-2 v organismu. Lék hradí pojišťovny, je ale pouze na žádanku a k dostání na omezeném počtu míst.
Hana Válková
7. 10. 2022
Zapíjíme léky úplně špatně, pak nefungují, nebo dokonce mohou ublížit
O úspěchu léčby občas rozhodují věci, které většina z nás za důležité nepovažuje. Třeba to, čím a v jakém množství zapíjíme předepsané prášky. Pokud vám k tomu stačí jen lok vody, moc byste se tím chlubit neměli. I dvě deci jsou totiž většinou málo.
Radka Wallerová
7. 10. 2022
Počet nových komentářů
1
Nedojdete si na WC bez projímadla? Riskujete poškození střev i jater
Projímadla jsou cestou, jak si výjimečně ulevit od zácpy, rozhodně vám ale nepomůžou se snížením váhy nebo s chronickými potížemi. Naopak. Při nadměrném užívání mohou vést k závislosti a poškození zdraví.
Hana Válková
4. 10. 2022
Počet nových komentářů
1
Je ideální čas na očkování proti chřipce. Stačí vakcína z loňska?
Říjen až listopad je podle odborníků nejlepší čas na očkování proti chřipce. Nově je bezplatné pro zdravotníky a vakcínu je možné dostat ve stejný den jako tu proti covidu.
Hana Válková
3. 10. 2022
Důležité léky nejspíš zdraží. Pacienta ušetříme, slibuje ministr Válek
Na ministerstvu zdravotnictví vrcholí jednání, při kterých se řeší ožehavá otázka. Totiž, zda a jak zdražit některé důležité léky. Firmy upozorňují, že pokud je nebudou moci nabízet za vyšší cenu, ukončí jejich výrobu, nebo český trh opustí.
Hana Válková
30. 9. 2022
Nemocnice měsíc neměly lék pro onkologické pacienty, náhradu dovezly ze zahraničí
Výpadky v dodávkách léků se dotýkají i tak citlivé léčby, jakou je ta onkologická. V Česku chyběl například měsíc nenahraditelný lék, který pomáhá pacientům s rakovinou prostaty, děložního hrdla a celou řadou dalších diagnóz. Nemocnice náhradu sehnaly v zahraničí. Čtyřikrát dražší a v tuzemsku neregistrovanou.
Hana Válková
29. 9. 2022
Jak se zbavit housera? Pomáhá hlavně teplo a klid
Ústřel, ischias, houser nebo hexenšus. Všechny tyto výrazy znamenají to samé – nepříjemnou blokádu bederní páteře, která člověka dokáže na dlouhou dobu dokonale paralyzovat. Jak se housera ale zbavit? Podle odborníků pomáhá hlavně hlavně teplo a klid.
Helena Singerová
28. 9. 2022
Závislost na nosních kapkách vzniká za pouhé dva týdny. Tohle jsou příznaky
Při ucpaném nosu saháme běžně po nosních kapkách. Jejich nadužívání nás ale může rychle dostat do potíží. Mohou mít podobu závislosti nebo poškozené nosní sliznice. Jak rychle závislost vzniká, jak se projevu a co dělat, aby k ní nedošlo?
Hana Válková
27. 9. 2022
Chybí vakcíny na plané neštovice, narychlo je má dodat jiný výrobce
V ordinacích praktických lékařů došla vakcína proti planým neštovicím. Může za to výpadek v dodávkách, který má trvat až do konce ledna příštího roku. Rodiče přitom mají o očkování svých dětí proti pupínkům větší zájem než v minulosti. Na podzim by se ale do země měla dostat vakcína od jiného výrobce.
Hana Válková
22. 9. 2022
V ČR je první vakcína proti dominantní variantě omikronu
Aktualita
Nechat se přeočkovat proti omikronu mohou Češi a Češky už dva týdny. Teprve nyní ale dorazila vakcína, která je zacílená na variantu viru, která v zemi převažuje.
Hana Válková
21. 9. 2022
Co můžete dělat, když váš lék není? Lékárna ho může namíchat, dá se dovézt ze zahraničí
Na trhu chybí desítky léků, které jsou přitom pro pacienty důležité. Vitalia.cz přináší přehled možností, jak lze řešit situaci, když v lékárnách není k sehnání lék, který potřebujete.
Hana Válková
19. 9. 2022
Záludná otrava paracetamolem: Kolik tablet je moc a proč je nekombinovat s alkoholem
Zvládnutí bolesti nebo horečky si často neumíme představit bez tabletek. Po lécích saháme tak často, že mnohdy ani nevíme, co je v nich za účinnou látku. Nebo co se píše v příbalovém letáku. U léků s paracetamolem se nám to ale může vymstít, protože předávkování může skončit transplantací jater nebo smrtí.
Hana Válková
16. 9. 2022
Může melatonin v doplňcích ublížit? Vyšší dávky by měli předepisovat lékaři
Doplňky stravy s melatoninem jsou běžně k sehnání, ačkoli v Česku jsou považovány za nelegální. V některých sousedních zemích tomu tak není. Zjišťovali jsme proto u lékařů, zda skutečně představují riziko pro zdraví zákazníků.
Hana Válková
6. 9. 2022
Další problém pro děti a rodiče. Lékový ústav zakázal šarži nedostatkového Nurofenu
Aktualita
Pro rodiče, kteří shánějí dětem čípky, sirupy či tablety Nurofenu, je to další potíž. Lékový ústav nařídil okamžité stažení jedné šarže sirupů s jahodovou příchutí. Opatření přichází v době, kdy sehnat jakýkoli Nurofen je kvůli výpadkům v distribuci téměř nemožné.
Hana Válková
6. 9. 2022
Horečka u dětí? Nedávejte jim půlku léku pro dospělé
Běžně užívané dětské léky na horečku a bolest s ibuprofenem se nedají už delší dobu sehnat. Rodiče proto dětem dávají poloviční dávky těch pro dospělé. Odborníci před tím varují.
Radka Wallerová
4. 9. 2022
V lékárnách chybí dětský Nurofen i Wobenzym, výpadky mají stále i oční antibiotika
Léčbu opět komplikují výpadky některých medikamentů. Rodiče mají problém sehnat volně prodejné léky pro děti na horečku a bolest. Některým dospělým pacientům už měsíce chybí lék na rychlejší hojení. Nestabilní jsou stále také dodávky očních antibiotik.
Hana Válková
1. 9. 2022
Divizna pomáhá hlavně při nachlazení, pozor však na její jedovatá semena
Tato léčivka je k nepřehlédnutí. Na vysoké lodyze se od časného léta do podzimu rozzáří velké množství květů, které se po sběru a usušení mohou použít k přípravě odvaru nebo sladkého sirupu. Ty pomáhají hlavně při běžném nachlazení, uvolňují hleny, ulehčují odkašlávání a zklidňují podrážděnou sliznici.
Kateřina M. Košutová
31. 8. 2022
Byznys především? Proč se do ČR stále vozí zakázané melatoninové doplňky stravy?
Melatoninové doplňky stravy jsou v ČR nelegální, přesto se tady běžně prodávají. Vede to k začarovanému kruhu opakovaných zákazů prodeje a jejich porušování či obcházení. Zeptali jsme se dovozců a výrobců, proč při takto nastavených pravidlech s doplňky stravy v tuzemsku stále obchodují.
Hana Válková
30. 8. 2022
Počet nových komentářů
2
Krevní skupiny se dědí po rodičích nebo ob generace. Která koluje v žilách vám?
Zdravi.Euro.cz
zdraví.euro.cz
26. 8. 2022
Dieta s nízkým obsahem FODMAP pomáhá při syndromu dráždivého tračníku
Dráždivý tračník dokáže způsobit řadu nepříjemných stavů. A není to jen o problémech, které rychle odezní, v některých případech ničí soukromý i pracovní život. Pomoci může strava s vyloučením některých potravin, které se na vzplanutí obtíží nejčastěji podílejí. Speciální dietu je však třeba dodržovat pod odborným dohledem.
Kateřina M. Košutová
25. 8. 2022
SÚKL zakazuje doplňky stravy s melatoninem, některé lékárny je nabízejí dál
Někteří prodejci doplňků stravy nabízejí přípravky s melatoninem zakázané lékovým ústavem. Podle něj melatonin patří kvůli zdravotním rizikům pouze do léků, nikoli do potravin.
Hana Válková
23. 8. 2022
Počet nových komentářů
7
Střevní mikrobiom má velký vliv na lidské zdraví. Jak ho udržet v dobré kondici?
Mikroflóra ve střevech hraje důležitou roli v tělesném i duševním zdraví. Dalo by se říct, že nerovnováha střevního mikrobiomu může vážně narušit celkové fungování organismu, od ztráty energie až po padání vlasů. K získání a udržení dobrého stavu střev pomůže dodržování několika pravidel.
Kateřina M. Košutová
23. 8. 2022
Mateřídouška nejen voní a chutná, může pomoci i s některými neduhy
Voňavá rostlina s drobnými květy toho dokáže hodně. Doladí chuť mnoha pokrmů, provoní zahrádku a podle lidového léčitelství podpoří uzdravení z řady nemocí. Okouzlila nejenom bylinkáře a kuchaře, ale dokonce také mnohé spisovatele a básníky.
Kateřina M. Košutová
11. 8. 2022
Nemocnicím prošly první monoklonální protilátky na covid. Léky za stamiliony čeká likvidace
V českých nemocnicích začala končit doba použitelnosti lékům na covid, které patří mezi tzv. monoklonální protilátky. Vrcholí tak boj o to, kdo zaplatí marně vynaložené stamiliony korun.
Hana Válková
4. 8. 2022
Jak ušetřit při nákupu brýlí? Pojištění vynechte a buďte obezřetní při slevách na obroučky
Pozor na lákavé slevy na obroučky a pojištění brýlí. První se vám může prodražit, druhé vám být k ničemu. Tak zní dvě z doporučení, jak při nákupu nových brýlí neplatit víc, než je nutné.
Redakce
2. 8. 2022
Počet nových komentářů
2
Arsen je obávaný jed, ale taky lék. Které nemoci se s ním kdysi léčily?
Arsenu je dobré vyhnout se obloukem. Sloučenina arsenu zvaná arsenik patřila mezi obávané jedy travičů a ani dnes není radno si s touto silně toxickou látkou zahrávat. Málokdo ale ví, že arsen se používal také k léčbě mnoha nemocí, a to naprosto seriózně a vážně. I jedy mohou pomáhat, záleží ale na jejich množství. Jak s arsenem experimentovali naši předkové a jaké výsledky jim to přineslo?
Taťána Kročková
26. 7. 2022
Čím se liší nemocniční lékárny od těch běžných? Vyrobí či seženou to, co jinde ne
Nemocniční lékárny mají stovky metrů čtverečních a zabírají i několik pater. Nejde v nich totiž jen o recepty, ale třeba o to postarat se o nejdražší lék světa nebo namíchat specifické kapky do očí z plazmy pacienta.
Hana Válková
25. 7. 2022
Pouť léku lékárnou: většina jeho cesty zůstává očím pacienta skryta
Víte, co je to oficína nebo tára? A co se děje s lékem, než vám jej vydá lékárník? Pokud ne, pojďte se projít zázemím lékáren, kam běžně jako návštěvníci nemáme možnost nahlédnout.
Hana Válková
21. 7. 2022
Kterých prvků je v lidském těle nejvíce a jakou plní funkci?
V periodické tabulce prvků je jich celkem 118 a tak se nabízí myšlenka, že lidské tělo je tvořeno většinou z nich. Ale tak to není. V organismu mají některé naprostou převahu. Více než 98 % jeho hmotnosti totiž tvoří pouhých 6 prvků.
Kateřina M. Košutová
8. 7. 2022
Které vitamíny a další látky podporují zdravý imunitní systém?
Fungování imunitního systému lidského těla je nesmírně složité. Jeho úkolem je bránit organismus před infekcemi i patogeny a nevyvážený životní styl může jeho práci pořádně ztížit. Jak lze podpořit správnou funkci imunitního systému a které vitamíny a jiné látky jsou v tom dobrými pomocníky?
Kateřina M. Košutová
7. 7. 2022
181
–
210
/
976
První strana
Předchozí strana
4
5
6
7
8
9
10
Následující strana
Poslední strana
Domácí lékař
Plicní embolie
Svrab (skabies)
Spálová angína
Pátá nemoc
Bolest na hrudi
Revmatoidní artritida
Vysoký krevní tlak (hypertenze)
Černý kašel (pertuse)
Růže (erysipel)
Agorafobie (strach z otevřených prostorů)
Všechny nemoci
PODCAST: Vycvičit se dá i bolest vystřelující ze zad do nohy
PODCAST
ČLÁNKY DO MAILU
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).
Povolit
Ne, děkuji