Aplikace Kogito je na první pohled jednoduchá. Po přihlášení uživatelka vyplní dohromady 51 jednoduchých otázek – deset ohledně současného stavu (počet dětí, doba od posledního porodu, stav, věk atd.), deset ohledně pocitů a nálady v posledním týdnu a 31 ohledně pocitů a nálady v posledním měsíci.
Jakmile otázky zodpovíte, „vyplivne“ vám aplikace výsledek, tedy zda je dotyčná žena ohrožená duševní poruchou, ať už úzkostí, nebo depresí. Současně ihned dostanete konkrétní doporučení na relaxační techniky. Kromě toho aplikace nabízí třeba i příběhy jiných žen.
Po dotazníku následují konkrétní rady s pomocí
„Kogito nemá v regionu střední a východní Evropy obdoby. Po vyplnění dotazníků, na které dostane uživatelka ihned zpětnou vazbu, se jí otevře Cesta z úzkosti nebo Cesta z deprese. V této cestě, která má každá 5 etap, prochází uživatelka metodami kognitivně-behaviorální terapie (KBT), procvičuje relaxace a také plní úkoly, aby mohla procházet od jednodušších metod k těm složitějším,“ popisuje doktor Antonín Šebela z Národního ústavu duševního zdraví.
„Kogito propojuje základní techniky kognitivně-behaviorálního psychoterapeutického směru a praktické zkušenosti, které jsme načerpali při práci se ženami, jež v těhotenství nebo po porodu potrápila psychika. Psychoterapeutický obsah aplikace jsme tak doplnili o jejich skutečné příběhy,“ doplňuje Veronika Kubrichtová, zakladatelka a ředitelka organizace Úsměv Mámy, která aplikaci v roce 2020 spolu s NUDZ vyvinula.
Jak se u vás projevily hormonální změny po porodu?
Aplikace bude nová a lepší
Už prvotní testování podle doktora Šebely prokázalo, že aplikace je v pomoci snižovat psychické obtíže a zvyšovat kvalitu života velmi efektivní. A bude to ještě lepší, protože nyní, po necelých čtyřech letech fungování, se dočká nové podoby a vylepšení.
„Během fungování aplikace jsme sbírali zpětnou vazbu uživatelek. Ukázalo se, že Kogito potřebuje vylepšit uživatelský design tak, aby byla uživatelkám srozumitelnější a přístupnější. Velmi jsme proto uvítali partnerství s Česko.Digital – neziskovou organizací s komunitou dobrovolníků, která pomáhá neziskovým organizacím a veřejné správě s digitální transformací, a tím mění Česko k lepšímu,“ vysvětluje Šebela.
Výsledkem spolupráce je úplně nová verze Kogito 2.0, která aktualizuje celou strukturu aplikace, její vizuální stránku i texty. I nová verze, která má nyní podobu návrhu připraveného k naprogramování, bude volně ke stažení, aby se k ní těhotné ženy a novopečené matky snadno dostaly.
„Projekt Kogito nás oslovil svým specifickým zaměřením. Část komunity Česko.Digital tvoří právě maminky na mateřské, i proto projekt Kogito v komunitě velmi zarezonoval,“ doplňuje Gabriela Chladilová, support koordinátorka projektu za Česko.Digital.
Teď ještě najít peníze
Nyní vývojáře čeká další těžký úkol: vdechnout nové podobě aplikace život a uvést ji do provozu. „Chceme i nadále zachovat to, že aplikace bude dostupná zájemkyním zdarma. Naprogramování a následný provoz jsou však poměrně finančně náročné, proto nyní hledáme cesty, jak k další fázi přistoupit. Určitě budeme hledat partnery na technologické bázi, zkusíme oslovit sponzory, zvažujeme i crowdfunding. V ideálním případě bychom chtěli novou verzi aplikace představit veřejnosti v průběhu příštího roku,“ uzavírá doktor Šebela.
Aplikace Kogito je jednou z komplexních aktivit Centra perinatálního duševního zdraví NUDZ. Právě v tomto centru vznikl projekt Perinatal.cz, jenž nabízí efektivní screening duševní pohody pro ženy v perinatálním období. Do tohoto projektu se již zapojilo více než dvacet porodnic po celém Česku a v další fázi se k nim přidávají také gynekologické ambulance.