Více k tématu:
- Bradavice
- 5 nejčastějších kožních nemocí
- Homeopatika na bradavice: „vypálí“ je túje
- Metoda, která odstraní i ty nejúpornější bradavice
Jak vypadá bradavice?
Bradavice jsou drobné nezhoubné výrůstky, které se vyskytují na kůži nebo na sliznicích. Jde vlastně o kožní novotvary, jejichž původcem je lidský papilomavirus (HPV), jenž se mezi lidmi šíří prostřednictvím přímého kontaktu i kontaminovaných předmětů. Česky se jim někdy říká také veruky (latinsky verrucae), zatímco bradavice anglicky označujeme jako warts.
Přestože bradavice bývají většinou zcela neškodné, na okolí působí velice neestetickým dojmem, což může pacientům způsobit v životě velké trápení či psychické potíže. Tyto benigní výrůstky je sice možné vyléčit, ale mnohdy mají tendenci se i přes úspěšnou terapii opakovaně vracet, a někdy dokonce způsobují vznik dalších zdravotních komplikací.
Lékaři se ovšem poměrně často setkávají s tím, že si pacienti virové bradavice pletou s jinými útvary, jako jsou například kožní růžky, mateřská znaménka nebo stařecké bradavice. Dané výrůstky ovšem nejsou virového původu a jejich léčba bývá odlišná. Vždy je proto nutné svůj problém konzultovat s odborníkem a správně diagnostikovat. [1, 2, 3, 4]
Koho trápí bradavice?
Muži i ženy se dnes s bradavicemi potýkají stejnou měrou, přičemž někteří lidé bývají k jejich výskytu náchylnější než jiní. Jedná se především o jedince s oslabenou imunitou nebo osoby trpící jiným chronickým onemocněním. Poměrně časté jsou ale i bradavice u dětí či dospívajících pacientů a hojně se objevují také bradavice v těhotenství.
Mezi další rizikové faktory, které ke vzniku bradavic výrazně přispívají, se dále řadí imunosupresivní terapie, tedy metoda používaná při léčbě autoimunitních onemocnění či po transplantacích orgánů. Problematické jsou ale i situace, když je pacientova pokožka nějakým způsobem narušená, což se stává například ve chvíli, kdy si lidé škrábou vyrážku nebo si koušou nehty. [5, 6, 7, 8]
Přemýšlíte, že byste si nechali bradavice odstranit?
Kde vznikají bradavice?
Bradavice, které v současné době trápí zhruba 5–10 % populace, se mohou objevit prakticky kdekoliv na těle. Typicky postihují pokožku v oblasti hlavy, trupu, slabin nebo horních a dolních končetin a méně často pak vznikají také na sliznicích. Nejčastěji si přitom pacienti stěžují na následující obtíže:
- bradavice na noze,
- bradavice na chodidle,
- bradavice na patě,
- bradavice na ruce,
- bradavice na prstu,
- bradavice na obličeji,
- bradavice ve vlasech,
- bradavice na krku,
- bradavice v podpaží,
- bradavice na zádech,
- bradavice na genitáliích.
Přestože všechny výše zmiňované komplikace bývají nepříjemné, za největší problém lidé většinou považují bradavice v obličeji. Tyto nevzhledné výrůstky totiž přitahují nechtěnou pozornost okolí a mohou pacientům způsobit psychické problémy. Konkrétně jde třeba o bradavice na očním víčku nebo o bradavice na nose. Hodně nepříjemné ale bývají i bradavice na prstech. [9, 10, 11]
Příčiny bradavic
Za vznik bradavic je zodpovědná virová infekce, konkrétně lidský papilomavirus (HPV neboli human papillomavirus). Ve skutečnosti se jedná o poměrně velkou skupinu virů, s nimiž se lidé běžně setkávají. Obvykle jim nezpůsobují žádné výraznější zdravotní obtíže, ale v některých případech napadají kůži nebo sliznice a mohou způsobit vznik bradavic i závažnější komplikace.
Dohromady bylo popsáno více než 300 různých typů papilomavirů. U člověka může zdravotní problémy vyvolat zhruba 120 z nich, přičemž některé způsobují rozvoj bradavic na pokožce hlavy, trupu nebo třeba končetin a zhruba 40 druhů může infikovat oblast genitálií. Ty se typicky šíří sexuálním kontaktem a mají na svědomí jednu z nejčastějších pohlavně přenosných nemocí.
Existuje přinejmenším 14 typů HPV, které se klasifikují jako vysoce rizikové a mohou vyvolat vznik nádorových onemocnění. Jedná se především o rakovinu děložního čípku, ale také o rakovinu zevních rodidel, rakovinu pochvy, rakovinu penisu nebo nádorové onemocnění řitního kanálu. Kromě toho by se ale nemělo zapomínat ani na rakovinu hlavy nebo krku (u obou pohlaví).
Jelikož jsou viry HPV velice druhově specifické, nemůže dojít k přenosu ze zvířete na člověka ani z člověka na zvíře. Pokud jde o jejich manifestaci, v závislosti na konkrétním typu lidského papilomaviru, jenž pacientův organismus napadne, se pak mohou objevit určité kožní projevy. Stejný HPV virus nicméně může u člověka vyvolat různé druhy klinických příznaků. [12, 13, 14, 15]
Přenos bradavic
Lidské papilomaviry se šíří přímým kontaktem s nakaženou osobou, ale i nepřímo (tedy skrze kontaminované předměty). K přenosu nejčastěji dochází při doteku dvou lidí, kdy virus do podkoží proniká především skrze místa, kde je pokožka nějakým způsobem oslabená. Jedná se o propocené či rozmočené oblasti, ale také o různé škrábance, oděrky, strupy a popáleniny.
Právě z toho důvodu se s bradavicemi nejčastěji setkáte na horních a dolních končetinách nebo v intimních oblastech, což jsou místa, která člověk nejvíce namáhá. Zároveň se zde nachází velké množství potních žláz, kterými lidský papilomavirus snadno proniká do pacientova organismu. Poměrně časté jsou tedy bradavice pod prsy nebo bradavice na ploskách nohou, které se hodně potí.
Kromě toho se HPV mezi lidmi přenáší také nepřímo, tedy prostřednictvím kontaktu s kontaminovanými předměty, na nichž virové částice ulpívají a přežívají poměrně dlouhou dobu. Nakazit se ale můžete také při pobytu v infikovaných prostorech, kam patří hlavně různá veřejná místa, kde je mokro a vlhko. Pozor si proto dávejte na následující aktivity:
- používání cizích ručníků,
- používání společných ručníků a utěrek,
- používání cizích hygienických potřeb,
- nošení cizích bot a přezůvek,
- chození naboso v cizích prostorech,
- návštěvy veřejných koupališť, bazénů nebo saun,
- pohyb ve veřejných sprchách a šatnách sportovních zařízení.
Aby toho nebylo málo, bradavice se mohou šířit také autoinokulací, což znamená, že za přenos viru z jednoho místa na druhé je zodpovědný pacient sám. Rizikové je především škrábání postižených míst, kousání nehtů nebo odtrhávání kůžičky kolem nehtů, ale k přenosu infekce může dojít také při holení nebo ve chvíli, kdy se člověk snaží bradavice neodborně odstranit vlastními silami.
Poslední možností, jak se člověk může nakazit lidskými papilomaviry, je pak samozřejmě provozování intimních aktivit s partnerem, který již bradavicemi trpí. Jde konkrétně o přímý kontakt kůže nebo sliznic, k němuž dochází při vaginálním, orálním i rektálním styku. Děti se pak mohou v některých případech nakazit od svých rodičů vlivem nedostatečné hygieny. [16, 17, 18, 19]
Inkubační doba bradavic
Jelikož existuje spousta různých druhů bradavic, měli byste počítat s tím, že každý z nich má svou individuální inkubační dobu. Obecně se však jedná o rozmezí několika týdnů až měsíců (zhruba od 4 týdnů do 8–20 měsíců). V určitých případech se ale mohou bradavice objevit klidně až několik let po kontaktu s lidskými papilomaviry.
Důvodem je hlavně skutečnost, že infekce v buňkách přetrvává a vlivem působení některých rizikových faktorů může dojít k její opětovné aktivaci. To se stává třeba ve chvíli, kdy je pacientova obranyschopnost výrazně oslabená nebo když se dostaví hormonální výkyvy (v období těhotenství nebo při menopauze). [20, 21, 22, 23]
Druhy bradavic
Bradavice se navzájem mohou lišit v mnoha ohledech, jako je například velikost, tvar, barva, odolnost vůči vnějším faktorům nebo celková bolestivost. Podle těchto vlastností a místa, kde se nezhoubné výrůstky objevily, pak lékaři rozlišují pět typů bradavic, které mohou mít různý původ a často vyžadují specifickou léčbu. Patří sem konkrétně:
- pravé bradavice,
- plantární bradavice,
- ploché bradavice,
- nitkovité bradavice,
- genitální bradavice.
Pravé bradavice
Ve svých ordinacích se lékaři nejčastěji setkávají s pravými bradavicemi, kterým se říká také obecné bradavice (latinsky Verrucae vulgares, anglicky common warts). Jde o šedé nebo hnědé hrbolaté výrůstky, které mohou na první pohled připomínat květák. Jejich původcem jsou většinou viry HPV typu 1, 2, 4 nebo 7 a postihují hlavně pacienty mladší 30 let.
Ačkoliv se pravé bradavice mohou objevit kdekoliv na těle, typicky vyrůstají na horních končetinách (bradavice na prstu, na dlani, pod nehtem či na hřbetu ruky). Dosahují zhruba velikosti špendlíkové hlavičky, ale postupem času se zvětšují, vyklenují se nad pokožku a mohou být začervenalé. Jejich velikost se pohybuje v rozmezí od 1 milimetru zhruba do 1 centimetru.
Původně hladký povrch těchto výrůstků se po nějaké době mění na zrohovatělý a probíhá zde keratinizace, což je ztvrdnutí kůže na povrchu bradavice. Proto mohou pravé bradavice působit dojmem, že jsou celé rozpraskané. Většinou pacientům nezpůsobují žádné další potíže, ale pokud zarůstají pod nehty, postižené místo bývá podrážděné a bolestivé.
Přestože se daný typ bradavic může vyskytovat izolovaně, u některých pacientů se objevují skupinky nezhoubných výrůstků a mohou tvořit i souvislé vrstvy. Jindy dokonce dochází k druhotnému výsevu dceřiných bradavic kolem původního útvaru, a pacient si navíc může roznést infekci kamkoliv po těle, takže se pravé bradavice nezřídka vyskytují také na nohách nebo třeba na obličeji.
Plantární bradavice
Výše zmiňované pravé bradavice mají také svou specifickou klinickou formu, což jsou bradavice plantární (latinsky Verrucae plantares). Ty trápí především dospělé pacienty a nejčastěji se objevují na ploskách nohou, konkrétně na bříškách chodidel nebo třeba na patách. Tam je pokožka tlustší než v jiných oblastech a je na ni vyvíjen největší tlak.
Na rozdíl od jiných druhů bradavic, ty plantární nevystupují nad kůži, ale zanořují se hlouběji dovnitř. Na vině je časté namáhání postižených míst a tlak, kterému je pokožka vystavena při chůzi, běhu nebo jiných aktivitách. Proto bradavice nemohou růst na povrch a často trvá delší dobu, než si jich pacienti všimnou. Potom však mají tendenci se rychle šířit a mnohdy také recidivují.
Na pohled mají plantární bradavice na chodidlech kruhovitý tvar a jsou hladké. Postupem času se ale viditelně zvětšují, začínají vystupovat nad úroveň pokožky a tvrdnou. Jejich okraje pak připomínají bílý prstenec, zatímco uprostřed je možné zpozorovat drobnou červenou nebo černou tečku, kterou si mnozí lidé pletou s kořenem bradavice. Reálně se však jedná o znak krvácení z kožních kapilár (petechie).
Po rozškrábání plantární bradavice obvykle dochází k mírnému krvácení. Čím jsou navíc tyto nezhoubné novotvary starší a větší, tím výraznější problém pro pacienta představují, jelikož se jejich přítomnost většinou pojí s nepříjemnými bolestmi (především při chůzi, při běhání nebo při dotyku). Kromě toho jsou plantární bradavice často rezistentní k léčbě.
Pokud se plantární bradavice shlukují do větších skupinek, někdy se taková situace označuje jako mozaiková bradavice, protože dané útvary na ploskách vytvářejí jakousi mozaiku. Lidé někdy také zaměňují plantární bradavice za mozoly nebo za kuří oka, která se objevují vlivem stálého tlaku nevhodné obuvi na chodidlo.
Ploché bradavice
Převážně malé děti a dospívající pacienty trápí ploché bradavice, které se odborně označují také jako Verrucae planae juveniles. Jedná se o ploché růžovožluté výrůstky o velikosti několika milimetrů, s nimiž se člověk setká převážně na obličeji nebo na hřbetech rukou. Zpravidla se objevují ve větších skupinkách, a pokud je situace opravdu vážná, mohou jich být klidně i stovky.
Největší problém přitom představují dětské bradavice, protože malí pacienti se nedokáží udržet a často si postižená místa škrábou, čímž si infekci roznášejí také na další místa (konkrétně jde hlavně o hlavu, krk, zápěstí a kotníky). Na pohmat sice daný typ bradavic nebolí, ale přesto může pacienty svou přítomností dráždit. K jejich rozšíření pak může samozřejmě dojít i při holení.
Nitkovité bradavice
Na rtech, na očních víčkách, v oblasti vousů nebo na jiných částech obličeje a krku se mohou objevit nitkovité bradavice, kterým se jinak říká také střapcovité bradavice nebo odborně Verrucae filiformes (digitatae). Na rozdíl od ostatních druhů bradavic rostou do výšky, mají pleťovou nebo narůžovělou barvu a bývají poměrně drobné a úzké.
Aby toho nebylo málo, nitkovité bradavice najdete také v nose nebo na vlasaté části hlavy. Svým tvarem připomínají drobné nitky a časem mohou zrohovatět. Jejich umístění i vzhled přitom často nutí člověka k tomu, aby si je škrábal nebo aby se je snažil strhnout, což napomáhá jejich šíření na další místa. Obvykle pak mizí spontánně, nebo naopak bývají rezistentní k léčbě.
Genitální bradavice
Pátým druhem bradavic, s nimiž se během života setká poměrně velké množství lidí, jsou bradavice genitální, které lékaři označují také jako kondylomata (odborně Condylomata accuminata). Jde o jedno z nejčastějších pohlavně přenosných onemocnění, které se šíří intimním stykem (orálním, vaginálním i rektálním) a objevuje se na vnitřní i vnější straně genitálií.
Co se týče vzhledu, bradavice na genitáliích zpočátku působí jako růžové pupínky, ale později se začínají zvětšovat a mohou splývat do větších květákovitých útvarů. Většinou pacientům nezpůsobují žádné výraznější obtíže, ale někdy mohou vyvolat problémy s močením nebo způsobit nepříjemný vaginální výtok a krvácení. Kromě toho se pak objevuje také svědění, bolest při pohlavním styku a zvýšená vlhkost genitálií.
Pokud se genitální bradavice dlouhodobě neléčí, většinou pokryjí velkou plochu sliznice, což je pro pacienty velice nepříjemné, a to nejen po estetické stránce. Do ordinace lékařů přitom lidé nejčastěji přicházejí s následujícími problémy:
- vaginální bradavice (na malých či velkých stydkých pyscích, na klitorisu, na hrázi, na čípku, v pochvě, v ústí močové trubice),
- bradavice na penisu (na žaludu, na šourku, na předkožce, v oblasti močové trubice, v oblasti konečníku),
- bradavice na rtu, bradavice v ústech, bradavice na jazyku.
Kromě výše zmíněných obtíží s sebou výskyt genitálních bradavic typicky přináší také psychosociální dyskomfort. Pacienti se za svůj problém stydí (mnohdy i před svým ošetřujícím lékařem), což vede k depresím, nízkému sebevědomí a narušení partnerských vztahů. Problém také spočívá v tom, že se genitální bradavice postiženým často vrací a žádná léčba v tomto případě není stoprocentně účinná.
Možné komplikace
Ačkoliv jsou bradavice poměrně banálním onemocněním, některým pacientům mohou způsobit velice nepříjemné obtíže. Kromě toho, že jde o neestetické výrůstky, za které se mnozí lidé před ostatními stydí, také často vyvolávají nepříjemnou bolest a ty větší pak po sobě zanechávají nehezké jizvy. Proto je dobré se co nejdříve poradit s odborníkem ohledně vhodného řešení situace. [24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31]
Diagnostika
Jelikož jsou bradavice specifické svým tvarem, zbarvením nebo třeba lokalizací, lékař je většinou rozezná na první pohled. Pokud ale má pochybnosti a chce si být svým nálezem stoprocentně jistý, může odebrat vzorek tkáně prostřednictvím biopsie a ten potom nechat vyšetřit. K odhalení bradavic slouží především molekulárně-biologické metody, jako je například:
- cytologie,
- histologie,
- sérologické testy,
- PCR (metody přímé detekce). [32, 33, 34]
Léčba bradavic
Protože jsou tyto obtíže v naší populaci poměrně běžné, lidé se často ptají, jaká existuje pro bradavice léčba a co na bradavice nejvíce pomáhá, pokud na ně chtějí vyzrát vlastními silami. Zatímco u některých pacientů tyto nezhoubné výrůstky postupem času samy vymizí, jindy je nutné situaci řešit s lékařem, který doporučí vhodný postup.
Odstranění bradavic se dnes provádí několika různými způsoby, jejichž využití je ovšem značně individuální. Svou roli zde hraje celá řada faktorů, jako je například věk pacienta, konkrétní typ bradavic, s nimiž se potýká, jejich lokalizace a četnost. Kromě toho je ale nutné vzít v potaz také skutečnost, jak dlouho bradavice pacienta trápí a zda se objevují opakovaně.
Postiženého je nutné seznámit s tím, že léčení bradavic je dlouhodobá záležitost, která se může zpočátku jevit zdlouhavá či neefektivní. Důležité je proto vytrvat a řídit se pokyny ošetřujícího lékaře. Základem úspěšné léčby je totiž důslednost, trpělivost a dodržování předepsaných opatření, na nichž se člověk s odborníkem domluvil.
Dnes naštěstí existuje celá řada možností, jak léčit bradavice, ale vždy je nutné vybírat takovou, která nebude pro pacienta příliš agresivní. Jinak by na pokožce mohly zůstat nevzhledné jizvy, což by bylo po estetické stránce značně nepříjemné. K dispozici jsou přitom následující metody:
- lokální přípravky proti bradavicím,
- odstranění bradavic laserem,
- kryoterapie na bradavice,
- fotodynamická terapie,
- chirurgické odstranění bradavic.
Lokální terapie
Pokud si nevíte rady, jak se zbavit bradavic, a nejprve byste chtěli vyzkoušet konzervativní léčbu, můžete sáhnout po lokálních přípravcích, které jsou k dispozici v lékárně nebo na internetu. Vždy je ale dobré konzultovat svou volbu s lékařem nebo lékárníkem, jelikož některé přípravky nejsou vhodné pro děti nebo těhotné ženy. Obecně se pak dají sehnat tyto produkty:
- krém na bradavice v různém provedení,
- mast na bradavice s kyselinou salicylovou,
- náplast na bradavice a kuří oka,
- pero na bradavice s aktivním gelem,
- kapky na bradavice nebo roztok na bradavice,
- lapis tyčinka na bradavice (čertův kamínek),
- fenarová mast s 8% podílem fenolu, salicylátu, resorcinu a naftolu ve žluté vazelíně,
- tekutý dusík na bradavice určený k domácímu použití (kryoterapeutický přípravek na bradavice, který výrůstky ničí pomocí mrazu).
Tento typ léčby zabírá hlavně u běžných bradavic, které se objevují třeba v oblasti horních a dolních končetin nebo na trupu. Pokud zaznamenáte kožní bradavice pod okem, na genitáliích nebo na jiném citlivém místě, raději se o situaci nejprve poraďte s ošetřujícím lékařem, abyste vše ještě nezhoršili špatně vybranou léčbou.
Kryoterapie
Další variantou, jak na bradavice vyzrát, je kryoterapie pod dohledem odborníka. Jde konkrétně o vypálení bradavice tekutým dusíkem, což se provádí především u pravých, plochých a genitálních výrůstků. Ty bývají vystaveny nízkým teplotám, čímž dochází k jejich spálení. Následně se objeví puchýř po vypálení bradavice, který by měl v rámci dnů sám odpadnout. Daný proces přitom bývá bolestivý, ale poměrně rychlý. Aby bradavice zcela vymizely, někdy je ovšem nutné jej zopakovat.
Fotodynamická terapie
Ať už řešíte bradavice u dětí, nebo jde o problém s bradavicemi v dospělosti, vyzkoušet můžete také fotodynamickou terapii, která spočívá v selektivní fotosenzibilizaci tkáně. K tomu se používá místně aplikovaný fotosenzibilizátor, přičemž jakmile lékař ozáří postižené místo viditelným světlem, dojde k cytotoxické reakci, která by měla přispět k odstranění bradavic.
Laserové odstranění bradavic
Jedním z nejčastějších způsobů, jak odstranit bradavici, je laserový zákrok (pomocí erbiového laseru, CO2 laseru či cévního laseru). Jeho výhodou je především rychlost, přesnost, ale i to, že daná metoda nijak nepoškozuje okolní tkáň. Po vypálení bradavic laserem navíc postižená oblast nekrvácí a objeví se zde pouze malý strup, jenž se po čase změní v drobnou jizvu.
Chirurgický zákrok
Když nepomůže žádná jiná léčebná metoda, lékaři se většinou uchylují k odstranění bradavic chirurgickou cestou. To se provádí také ve chvíli, kdy pacienta trápí bradavice většího rozsahu nebo mu nezhoubné výrůstky způsobují další zdravotní obtíže. Podle konkrétního umístění bradavic a jejich četnosti se pak může jednat o následující operace:
- vyříznutí bradavic skalpelem,
- odstranění bradavic kyretáží,
- vypálení bradavic elektrokauterem,
- likvidace bradavic exkochleační lžičkou.
Babské rady na bradavice
Nevíte si rady, čím odstranit bradavice, ale chtěli byste vyzkoušet přírodní možnosti léčby? Domácí léčba bradavic se doporučuje hlavně ve chvíli, kdy jsou výrůstky malé a čerstvé, přičemž nikdy není dobré spoléhat na stoprocentní efektivitu těchto prostředků. Patří sem hlavně bylinky na bradavice a produkty se silným antiseptickým účinkem. Konkrétně jde o následující metody:
- česnek na bradavice,
- cibule na bradavice,
- vlaštovičník na bradavice,
- jablečný ocet na bradavice,
- propolis na bradavice,
- pampelišková šťáva,
- citronová šťáva,
- přírodní éterické oleje,
- čirý lak na nehty. [35, 36, 37, 38, 39, 40, 41]
Preventivní opatření
Chcete-li rozvoji bradavic předcházet, měli byste se zaměřit hlavně na dodržování hygienických zásad (například časté mytí zpocených rukou a chodidel). Vzhledem k tomu, kde k přenosu bradavic nejčastěji dochází, je také dobré vyhýbat se chození naboso ve veřejných prostorech (koupaliště, sauny, šatny, sprchy) a používání cizí obuvi nebo hygienických potřeb, které patří někomu jinému. Pozor si pak dejte také na škrábání postižených míst. [42, 43, 44]
Zdroje: praktickelekarenstvi.cz, stefajir.cz, pediatriepropraxi.cz, lekarnickekapky.cz, my.clevelandclinic.org, healthline.com, venerologie.cz, mayoclinic.org, nemoci.vitalion.cz, solen.cz, webmd.com