Zájemci mohou zdarma navštívit centra pro léčbu migrény

13. 6. 2022

Sdílet

 Autor: Depositphotos
V Česku se letos koná první ročník dnů otevřených dveří v centrech pro léčbu bolestí hlavy. Začíná tento týden. Zájemci mají možnost se při nich setkat s odborníky i zástupci pacientské organizace, jež pomáhá lidem s migrénou.

Migréna je neurologické onemocnění, které se projevuje pulzující bolestí hlavy, ale také celou řadou dalších příznaků. Nejčastěji se jedná o nevolnost, citlivost na světlo a zvuky, komplexní únavu a zvracení. Potíže přitom mnohdy nabývají takové intenzity, že pacienta dokáží zcela paralyzovat a vyřadit z běžného chodu. 

V ČR existuje systém specializované péče, v němž odborníci pacientům dokáží nabídnout vhodnou léčbu. K dispozici je ta akutní i preventivní. „Lidé s migrénou mohou mít pocit, že už vyzkoušeli všechno a není žádná cesta ven. Mnohdy nevědí, že existuje síť specializovaných center, kterých je po celé ČR už třicet. Věnujeme se léčbě především závažných případů migrén, které se nedaří vyřešit v běžné ambulantní neurologické péči,“ vysvětluje Zuzana Matoušová, neuroložka ze specializovaného centra pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy ve Fakultní nemocnici (FN) Motol v Praze.

V ČR startuje nová osvětová akce

Čtyři centra pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy se v následujících měsících otevřou zájemcům, aby mohli přijít bezplatně zkonzultovat svůj stav se specialisty. Bez nutnosti mít s sebou doporučení od neurologa.

Do osvětové akce s názvem „Dny otevřených center pro léčbu migrény“ se v červnu zapojí FN Motol a Nemocnice Strakonice, na podzim bude následovat Krajská nemocnice Liberec a Nemocnice České Budějovice. Jak uvádějí organizátoři, letos jde o první ročník dnů otevřených center.

„Cílem je otevřeně mluvit o migréně, zlepšit povědomí o specializované péči a nabídnout možnost individuální konzultace s odborníkem z centra,“ uvádějí organizátoři v tiskové zprávě. Podle lékařky Zuzany Matoušové jde o přátelské setkání s nabídkou pomoci.

Na migrénu nemusí být pacienti sami

Součástí dnů otevřených dveří je možnost konzultace zdravotního stavu s neurologem či psychologem. Na dnech otevřených center se představí také pacientská organizace Migréna-help. Ta dlouhodobě upozorňuje na to, jak zásadní negativní vliv má migréna na životy lidí.

„Řada lidí migréně podřizuje celý život. Paralyzující bolesti jim brání v pracovním i osobním životě. Mají často pocit, že jsou v tom sami. Ale tak to být nemusí – z mé zkušenosti opravdu pomáhá sdílení a podpora. Na Dnech otevřených center pro léčbu migrény si popovídáme o možnostech pomoci a podpory, které jako pacientská organizace nabízíme – sociální poradnu, kruhy sdílení, psychoterapii a další,“ vyjmenovává Rýza Blažejovská, zakladatelka pacientské organizace Migréna-help.

Kdy a kde budou mít centra léčby migrény otevřeno

  • 15. 6. 2022: FN Motol, centrum pod vedením MUDr. Zuzany Matoušové.
  • 22. 6. 2022: Nemocnice Strakonice, centrum pod vedením MUDr. Lucie Pokorné.

Začátek akce v obou výše uvedených centrech je vždy od 15:00.

  • Srpen/září 2022: Krajská nemocnice Liberec, centrum pod vedením MUDr. Markéty Sykáčkové.
  • Září/říjen 2022: Nemocnice České Budějovice, centrum pod vedením prim. MUDr. Svatopluka Ostrého, Ph.D.
Přesný termín a začátek obou akcí bude teprve upřesněn.
Zdroj: Omigrene.cz

První centrum otevře své dveře v Praze na Neurologické klinice 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a FN Motol. Akce odstartuje představením vedoucí lékařky, která vysvětlí, jak funguje péče ve specializovaném centru. Pokračovat bude seznámením s aktivitami pacientské organizace a tipy psychologa, jak mluvit o migréně s blízkými. 

Na závěr si mohou účastníci popovídat v bezpečném prostředí s lidmi, které trápí stejné obtíže, a sdílet svůj příběh s migrénou. Od 15:00 do 18:00 bude možná individuální konzultace s odborníky přímo na místě.

Pomůže odborná pomoc i sdílení prožitků

Cílem dnů otevřených dveří je propojení pacientů se specialisty, kteří jim dokážou pomoci. „Odborníci ze specializovaných center mají zkušenosti s nejkomplikovanějšími případy migrény. Dnes už dokážeme řešit i případy, jež se v minulosti zdály neléčitelné,“ říká Zuzana Matoušová.

„Je velmi obtížné poslouchat, že své onemocnění přeháníte, nebo dokonce simulujete. A to se lidem s migrénou ještě stále děje. Popovídat si s někým, kdo s migrénou prožívá něco podobného jako vy a dokáže si dobře představit, čím procházíte, může opravdu pomoci,“ upozorňuje psycholožka Tereza Blažejovská z Národního ústavu duševního zdraví.

Více informací o celé akci včetně přesných termínů se dozvíte na stránce  www.omigrene.cz.

Máte zkušenosti s migrénou?

Autor článku

Redaktorka Vitalia.cz. Vystudovala žurnalistiku a češtinu na Univerzitě Palackého v Olomouci, pracovala v Deníku, na webu TV Nova a iDNES.cz. Píše o zdravotnictví. Je držitelkou novinářských cen Psychiatrické společností ČLS JEP za rok 2021 a 2022. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).