Hlavní navigace

Jíme ve spěchu a moc masa. Za jídlo utratíme třetinu výplaty

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Češi chtějí jíst zdravě, ale chybí nám vůle a podmínky ke změně. Důvod? Hlavně ceny. Průměrné ceny poledního menu už sahají ke dvěma stovkám a třetina domácností utratí jen za jídlo až 30 procent svých příjmů. Jak na tom jsme, zjišťoval evropský průzkum Barometr FOOD.

Češi si podle všeho uvědomují, jak důležité je dodržovat vyvážený jídelníček. Jenže když mají udělat konkrétní kroky k tomu, aby ho sami dodržovali, nezvládnou to. Nejen proto, že nabídka zdravých jídel a potravin ještě přeci jen není taková a také běžně dostupná, ale hlavně kvůli penězům.

„Rostoucí ceny jsou jednou z hlavních bariér zdravého stravování u nás. Podle dat z průzkumu Barometr FOOD za potraviny a obědy Češi nejčastěji utratí mezi 10 až 30 procenty svých příjmů. Polovina z nás navíc nad cenou jídla při vaření přemýšlí více než před rokem. Pokud by náklady na stravování dále rostly, 55 % Čechů plánuje snížit výdaje na nákup jídla a 93 % z nich by omezilo své návštěvy v restauracích,“ říká Aneta Martišková, členka vedení společnosti Edenred, která průzkum FOOD v celkem 22 zemích koordinuje.

Proč neobědváme v restauraci?

Za oběd dnes zaplatíme průměrně 192 korun. Od roku 2020 se cena zvedla o 53 korun. Naprostá většina lidí (konkrétně 83 procent) se přitom při výběru restaurace řídí právě cenami. A jen 64 procent lidí pak jídlo vybírá podle výživových hodnot. Výsledkem je, že raději koupíme průmyslově zpracované potraviny, fast food nebo polotovary z obchodu než plnohodnotný oběd v restauraci.

A proti obědu v restauraci mluví i návyky mladších generací. Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáše Prouzy nechtějí s nikým komunikovat, raději si jídlo objednají na samoobslužné obrazovce ve fastfoodovém řetězci nebo přes aplikaci s donáškou, než by v restauraci mluvili s personálem.

Vzorový jídelníček pro ženy po čtyřicítce. Jak nakupovat, abyste díky bílkovinám zhubli? Přečtěte si také:

Vzorový jídelníček pro ženy po čtyřicítce. Jak nakupovat, abyste díky bílkovinám zhubli?

Masa jíme moc

Průzkum zkoumal také to, co konkrétně jíme. A ukázalo se například, že jíme až moc masa. Až 78 procent z nás ho konzumuje třikrát týdně a častěji, přičemž více než třetina si dopřává maso k obědu nejméně pětkrát týdně.

„Konzumace zpracovaného masa je přitom prokazatelně spojena s vyšším rizikem rozvoje chronických nemocí, a to i v běžně konzumovaném množství. Každých snědených 50 g zpracovaného masa denně, tedy množství odpovídající zhruba jedné nožičce párku, například zvyšuje riziko rozvoje rakoviny střeva,“ říká nutriční epidemioložka ze Státního zdravotního ústavu Eliška Selinger.

Prodloužit si život není těžké. Nepotřebujete zázračnou pilulku, stačí změnit pár věcí Přečtěte si také:

Prodloužit si život není těžké. Nepotřebujete zázračnou pilulku, stačí změnit pár věcí

Problém je i vysoký příjem sodíku, resp. soli, který je spojen s rozvojem vysokého krevního tlaku. A ten pak zvyšuje riziko srdečních problémů. „Jeho příjem v Česku překračujeme i několikanásobně,“ poznamenává Selinger.

A zeleniny málo

Čeho naopak jíme málo, jsou luštěniny, celozrnné produkty, ovoce a zelenina. A to i když si to plno lidí nemyslí. Skoro polovina lidí si myslí, že jí zeleniny dost. Jenže doporučené množství je 400 gramů na den, tedy třeba čtyři stogramové porce. A současně jen 13 procent dotazovaných uvedlo, že jí denně tři a více porcí. A jen čtvrtina lidí navíc zeleninu skutečně jí každý den.

„Studie potvrzují význam konzumace zeleniny, ovoce a bobulovin pro prevenci chronických onemocnění, včetně několika typů rakoviny, kardiovaskulárních onemocnění a celkové úmrtnosti,“ uvádí Selinger.

„Pravidelná konzumace celozrnných obilovin je spojena s nižším rizikem úmrtnosti, srdečních onemocnění, rakoviny tlustého střeva a konečníku a cukrovky 2. typu. Vyšší příjem celozrnných obilovin může také pomoci udržet nižší tělesnou hmotnost, snížit hladinu cholesterolu a krevní tlak. Zvýšená konzumace luštěnin je spojena se sníženým rizikem úmrtnosti a vzniku rakoviny žaludku, tlustého střeva, prsu a plic. Studie např. ukázala, že postupné zvýšení příjmu luštěnin z 0 g na 100 g za den může prodloužit očekávanou dobu dožití,“ shrnuje odbornice.

Jak jíme v Česku: Ke snídani cereálie a vodu, k večeři salát a víno Přečtěte si také:

Jak jíme v Česku: Ke snídani cereálie a vodu, k večeři salát a víno

„Z pohledu veřejného zdraví je důležité zajistit, aby zdravá a vyvážená strava byla snadno dostupnou a samozřejmou volbou pro co nejširší část populace. Ať už skrze podporu vzdělávání, nebo skrze veřejné politiky a strategie,“ uzavírá.

Jak z toho ven?

Závěry letošního Barometru FOOD podle slov odborníků potvrzují především dlouhodobou tendenci Čechů se v jídle spíš odbývat. Proč? Kvůli pohodlí, pracovnímu vytížení i kvůli tomu, že oběd vnímáme pořád hlavně jako nezbytnost.

Jaké maso jíte doma nejčastěji?

„Kultura stravování v Česku je dlouhodobě ovlivněna historickými a sociálními faktory, které formovaly návyky a postoje lidí k jídlu. V současnosti však lze pozorovat pomalý posun směrem k většímu zájmu o zdravé stravování. Na jedné straně se stále více Čechů snaží zařazovat do svého jídelníčku čerstvé a nezpracované potraviny, na straně druhé však zůstává velká část populace zastáncem tradiční kuchyně, kde hraje roli komfort a jednoduchost přípravy jídel,“ říká Matyáš Fošum, ředitel oboru ochrany veřejného zdraví a zástupce hlavního hygienika Ministerstva zdravotnictví.

„S rostoucím povědomím o nutričním složení potravin a důsledcích nezdravého stravování se zvyšuje také zájem o zdravý životní styl. V budoucnu by nás mohla motivovat k pozitivnějším změnám ve stravování nejen větší dostupnost lokálních potravin, ale i edukace o správných stravovacích návycích a jejich dlouhodobém vlivu na zdraví.“

Video: Co pít po sportu

Zdroj: YouTube.com

Autor článku

Redaktorka serveru Vitalia.cz. Zaměřuje se především na zdravý životní styl, pohyb a zdraví dětí. Mimo novinařinu pracuje také jako lektorka pohybových kurzů pro děti a rodiče.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).