Chřipka je vysoce nakažlivé onemocnění virového původu, které bývá často chybně zaměňováno s běžným nachlazením. O nakažlivosti chřipky hovoří mimo jiné i to, že se každý rok vyskytuje ve formě epidemií. Nejčastěji jde o přelom podzimu a zimy nebo začátek jara.
Přenáší se prostřednictvím kapének, tedy kašláním, kýcháním a smrkáním. Riziková jsou hlavně prostředí s velkou kumulací osob, jako jsou nákupní centra, supermarkety, městská hromadná doprava, školy a podobně. Nakazit se lze ale i nepřímo, pokud jsou virovými částicemi kontaminovány různé povrchy, nádobí či další sdílené předměty. [1, 2, 3]
Chřipku způsobují viry z čeledi Orthomyxoviridae, konkrétně jde o tři různé typy:
- chřipkové viry A,
- chřipkové viry B,
- chřipkové viry C.
Právě typ chřipkového viru je jedním ze zásadních faktorů ovlivňujících průběh a příznaky chřipky. Nejzávažnější průběh onemocnění má na svědomí chřipka A, která probíhá v epidemiích. Chřipkové viry typu B nezpůsobují tak vážné epidemie.
Nejméně obvyklá je chřipka typu C. Pokud ji člověk prodělá v dětství, je dostatečně chráněn po celý život a pravděpodobně už tímto typem chřipky nikdy neonemocní. Navíc nemívá těžký průběh, u dětí se obvykle projevuje jen rýmou a škrábáním v krku. [4, 5, 6]
Běžné příznaky chřipky
Co patří mezi typické symptomy chřipky? Většina lidí si jako první vybaví vysoké horečky a bolesti svalů či kloubů. Pro chřipku je charakteristický velmi rychlý nástup příznaků. Proto se často stává, že člověk ulehne s chřipkou náhle z plného zdraví. Vzestup tělesné teploty je doprovázen zimnicí, člověk se potí a cítí velkou únavu a schvácenost.
K bolestem svalů a kloubů se přidávají silné bolesti hlavy, které jsou někdy doprovázeny světloplachostí, bolestí za očima a pocity ztuhlé šíje. Akutní příznaky chřipky většinou odezní do 7 dnů. Únava, kašel a další potíže ale mohou přetrvávat 2–3 týdny, takže chvilku trvá, než se člověk dostane zpět do kondice. U některých pacientů ovšem může únava přetrvávat i déle než měsíc. [7, 8, 9, 10]
Shrnutí typických příznaků chřipky:
- vysoká horečka 38–41 °C (chřipka bez teploty se prakticky nevyskytuje),
- zimnice a třes,
- silné bolesti svalů a kloubů,
- bolest hlavy,
- únava,
- světloplachost.
Co vše má vliv na průběh onemocnění?
- Věk pacienta,
- stav imunitního systému a celková fyzická kondice,
- další přidružená onemocnění,
- typ chřipkového viru. [11, 12, 13]
Méně obvyklé příznaky chřipky
Při chřipce se většinou neobjevuje pálení a škrábání v krku. Ani kašel se nemusí dostavit, a pokud ano, tak obvykle až po pár dnech od propuknutí prvních příznaků onemocnění. Kašel je nejprve suchý a dráždivý, postupně se zvlhčuje a mění v produktivní.
Bolest v krku a rýma nepatří mezi typické příznaky chřipky. Je ale pravda, že k rozvoji rýmy může dojít v pozdější fázi onemocnění, kdy jsou více postiženy dýchací cesty. U některých pacientů ovlivňuje chřipka i trávicí ústrojí, takže mohou pociťovat nevolnost a trpět zácpou, průjmem či zvracením. [14, 15, 16]
Co vy a očkování proti chřipce?
Příznaky chřipky a nachlazení: hlavní rozdíly
Mnoho lidí si plete chřipku s obyčejným nachlazením, ačkoliv jsou mezi nimi poměrně jasné rozdíly. Pravá chřipka je dost těžké onemocnění, které člověka naprosto vyřadí z provozu. Typické jsou pro ni vysoké horečky, silné bolesti celého těla a rychlý nástup příznaků. Rýma se při ní obvykle nevyskytuje.
Naopak při nachlazení je rýma nejtypičtějším příznakem. Horečku člověk většinou nemá, případně jen mírně zvýšenou teplotu. Rýma je doprovázena kašlem, který velmi rychle přechází v produktivní. Přítomny nejsou ani bolesti svalů, kloubů a další příznaky typické pro chřipku. [17, 18, 19]
Komplikace a vážný průběh chřipky
Pro člověka v nejlepších letech, který netrpí žádným přidruženým onemocněním a nemá oslabenou imunitu, by neměla chřipka představovat významnější riziko. Pro seniory, malé děti, osoby po transplantaci a pacienty s chronickým onemocněním (onkologickým, autoimunitním, AIDS a podobně) je ale velmi nebezpečná a mívá v jejich případě těžký průběh.
Příznaky chřipky u dětí a dalších ohrožených skupin jsou velmi podobné jako u dospělých. Jsou ale mnohem více ohroženy dehydratací a snadno se u nich objeví méně i více závažné komplikace:
- zánět středního ucha,
- zánět vedlejších nosních dutin,
- zápal plic,
- zánět srdečního svalu,
- zánět pohrudnice,
- zánět mozkových blan,
- zánět ledvin. [20, 21, 22]
Léčba chřipky
Základem léčby by měl být klid na lůžku a zvýšený příjem tekutin. Při horečce se člověk hodně potí, proto je vhodné střídat čistou vodu a bylinkové čaje s minerálkami na doplnění minerálů.
Terapie chřipky je ve většině případů symptomatická, což znamená, že je založena na mírnění klinických příznaků. Ke snižování vysoké horečky se používají antipyretika, na zmírnění bolestí svalů a hlavy zase analgetika. Pokud se přidá ještě suchý kašel, doporučuje se před spaním užívat antitusika, která zmírní dráždění ke kašli.
Na posílení imunitního systému se doporučuje zvýšit denní dávky vitamínu C, který se nachází například v černém rybízu, šípcích, jeřabinách, citrónech a pomerančích. Při léčbě chřipky se také tradičně používají nejrůznější bylinné preparáty a čaje. Oblíbené jsou čaje z černého bezu, lipového květu nebo máty.
Je důležité vědět, že antibiotika na chřipku nepůsobí, protože účinkují pouze proti bakteriím. U ohrožených skupin pacientů ale může lékař předepsat antivirotika, která působí proti virovým infekcím. Tyto léky je důležité nasadit co nejdříve po propuknutí prvních příznaků. U daných pacientů je vhodnou prevencí očkování proti chřipce, které pomáhá předcházet těžkému průběhu onemocnění. [23, 24, 25]
Kdy jít s chřipkou k lékaři?
U případů s nekomplikovaným průběhem obvykle není nutné navštěvovat lékaře. S vyhledáním lékařské pomoci byste ale neměli váhat, pokud se objeví:
- dušnost,
- bolest na hrudi,
- namodralé rty či konečky prstů (projevy cyanózy),
- vykašlávání hnisavého hlenu nebo krve,
- horečka nad 40 °C, kterou se nedaří srazit,
- bolest ucha. [26, 27]
Zdroje: webmd.com, cdc.gov, mayoclinic.org, healthline.com, seattlechildrens.org, betterhealth.vic.gov.au, nih.gov, healthpartners.com, medicalnewstoday.com, bcm.edu, vaccination-info.europa.eu, ockovacicentrum.cz, nzip.cz, szu.cz, solen.cz