Vzpříčená kost ze štědrovečerního kapra nebývá častá komplikace, která by nám může znepříjemnit Vánoce. Jsou i jiné. Přesto se tu a tam objeví a doslova překazí tu krásnou atmosféru. Podle českých lékařů se s příchodem Vánoc někdy zaplní čekárny ambulancí právě těmi lidmi, kterým se při jídle nechtěně zapíchla kost z ryby v krku a způsobuje jim tak dost nepříjemné bolesti.
Čtěte rozhovor: Proč jsou Vánoce tak psychicky náročné?
Často se zapíchne v krku
Kosti ze štědrovečerního kapra často skončí uvízlé v ústech nebo na okraji krční dutiny. Podle zkušeností lékařů se rybí kost, až na výjimky, zapíchne v krku. „Drobná cizí tělesa, např. rybí kosti, uvíznou v tonzile či v kořeni jazyka. Příznakem v takových případech bývá často bodavá bolest, která se objevuje při polykání a kterou člověk pociťuje hlavně v oblasti jazylky a horního okraje hrtanu,“ říká zkušený lékař Roman Sviták.
Už se vám někdy zapíchla do krku rybí kost?
U lidí, kteří nemají pevný chrup, se může stát, že kost snadno přehlédnou a spolknou. Kost pak může uvíznout mnohem hlouběji v jícnu. „Nejčastěji jsou postiženy převážně starší osoby s totálními zubními náhradami, u kterých dochází ke snížené citlivosti v ústní dutině. Snadno se pak může stát, že takový člověk pozře sousto, v němž je malá kůstka. Pokud se pak kost náhodou zapíchne v jícnu, objeví při polykání bolesti za hrudní kostí,“ upřesňuje příznaky Roman Sviták.
Čtěte téma: Jak zdravě sladit o Vánocích
Pomoci může i obyčejný chléb
Pokud se vám kost zapíchne v kořeni jazyka, můžete ji zkusit sami vyndat. Horší už to bývá, pokud uvízne hlouběji v krku. Pak zkuste sníst kousek nějaké potravy. Ostatně, dříve to i radily naše babičky a prababičky.
K tomu, aby se zapíchnutá kost odstranila, často pomůže právě i obyčejný kus chleba nebo kus brambory, která by ji tak mohla uvolnit a odplavit do žaludku, kde se později bezpečně rozloží. Je ale také dost možné, že se nám tenhle manévr nemusí podařit a kost tam, navzdory našemu snažení, zůstane uvízlá dál.
TIP: Umíte podat první pomoc? Pokud ne, čtěte seriál Zásady první pomoci
K doktorovi je to jistější
Pokud se vám nepodařilo kost „zajíst“, je nejlepší zajet na pohotovost, nebo do nemocnice. Každá taková kost, která uvízne v krku, anebo v horším případě v jícnu, musí co nejrychleji ven. Pokud by se nevyndala, zcela jistě by se mohly objevit dokonce i závažné zdravotní problémy a další komplikace. „Pokud je kost uvízlá v krku nebo kořeni jazyka, jedinou možností je její vyndání pomocí speciálních kleští (peán). Pokud není cizí těleso dobře viditelné, lze využít pohmat pomocí vatové štětičky, která o něj zadrhne. Horší je pokud se kost zapíchne v jícnu. I při pouhém podezření na cizí těleso v jícnu je tak nesmírně důležité provést časnou esofagoskopii v celkové anestezii. V takových případech musíme postiženého bohužel uspat. Jinak to prostě nejde. Nebezpečí z prodlení hrozí hlavně u ostrých těles, které by mohly způsobit krvácení. Tam je obzvláště důležité rychle vyhledat pomoc. Pokud by došlo k podezření na poranění stěny jícnu nějakým ostrým tělesem a vzniklo krvácení, je nutné zavést okamžitě nazogastrickou sondu a podat širokospektrá antibiotika,“ vysvětluje Roman Sviták postup, jak lékaři vyjmou zapíchlou kost a léčí případné komplikace.