„Hračky podle platné legislativy nesmějí způsobit dítěti jakékoli poranění nebo ho vystavit působení škodlivých chemických látek. To, aby hračka byla bezpečná a zdravotně nezávadná, je povinen zajistit ten, kdo hračku vyrábí, dováží nebo ji pod svým jménem uvádí na trh. Tato povinnost navrhovat, vyrábět, zkoušet a uvádět na trh pouze bezpečné hračky je dána jednotnými pravidly v celé Evropské unii,“ shrnula v tiskové zprávě hlavní hygienička a ředitelka Státního zdravotního ústavu Barbora Macková.
Co se dozvíte v článku
Problém ovšem je, že na trhu nejsou dostupné jen výrobky z prověřených zdrojů a od seriózních výrobců či dovozců. Nejen při nákupu vánočních dárků se proto vyplatí být obezřetný.
Značka CE napoví
Legislativa, kterou musí hračky splňovat, se týká mimo jiné mechanických vlastností hraček, hořlavosti, chemické bezpečnosti, omyvatelnosti a hygieny. To, jestli daná věc vyhovuje požadavkům, poznáte jednoduše – bude na ní nebo na jejím obalu značka CE. Ta znamená shodu s evropskými předpisy na bezpečnost hraček.
Jde v podstatě o jakýsi „pas“ pro vstup na evropský trh. Bez této značky by se hračky neměly dovážet ani prodávat, což kontrolují Česká obchodní inspekce (ČOI) a Krajské hygienické stanice.
„Ačkoli víme, že probíhají nejrůznější kontroly, osobně bych se vyvarovala nákupu až podezřele levných hraček z těžko ověřitelných zdrojů. Rizikové mohou být nákupy například z neověřených e-shopů nebo některých tržišť,“ říká Jitka Sosnovcová, vedoucí Národní referenční laboratoře pro materiály určené pro styk s potravinami a pro výrobky pro děti do 3 let.
Pozor na to, co jde spolknout a vdechnout
A co podle odborníků představuje u hraček největší rizika? Pro malé děti je problém, pokud hračka obsahuje malé nebo snadno oddělitelné části, které by se daly vdechnout nebo spolknout. Pak hrozí dávení nebo dušení a v nejhorším případě může dítě i zemřít.
Jako příklad uvádí SZÚ různé skládačky či stavebnice obsahující malé části, ale i plyšové či textilní hračky s našitými prvky (knoflíky, korálky, magnety apod.). Lékaři v poslední době často upozorňovali i na spolknuté magnety, které byly součástí hraček a následně způsobily vážná poranění střev a trávicího traktu.
Nebezpečné mohou být i konstrukční vady jako nestabilita či uvolňování šroubků či nýtů, kdy se může dítě pořezat o ostrou hranu nebo si třeba zadřít třísku, poškrábat se či jinak zranit o špatně mechanicky opracované dřevěné či kovové hračky.
Ftaláty ovlivňují imunitu
Důležité je ale všímat si i materiálů, ze kterých je hračka vyrobená. „Varovným signálem, že by například hračka z plastů mohla obsahovat nebezpečné ftaláty, bývá nápadná měkkost či vláčnost materiálu a chemický zápach. Ftaláty se používají například jako látky, které změkčují plasty, pro lidský a zejména dětský organismus ale představují nebezpečí a v hračkách by se vůbec neměly vyskytovat,“ uvádí Sosnovcová.
Ve studiích se totiž zjistilo, že vystavení se některým ftalátům se pojí s poruchami reprodukčního systému zejména u chlapců, což může vést k jejich neplodnosti v dospělosti.
„Ftaláty jsou také spojovány se vznikem imunologických poruch, což může být příčinou vzniku astmatu, alergií a ekzémů. Současně narušují negativně i endokrinní systém, což může souviset i s rozvojem některých nádorových onemocnění, s inzulinovou rezistencí, obezitou nebo s poruchami pozornosti a chování u dětí,“ vyjmenovává Jitka Sosnovcová.
Látky, které způsobují rakovinu
Dále odbornice upozorňuje na uvolňování nebezpečných látek, jako jsou primární aromatické aminy, které mohou být v barvivech, či formaldehyd. Ty mohou být v textilních hračkách. Polycyklické aromatické uhlovodíky, nitrasaminy, se pak mohou uvolňovat z hraček vyrobených z pryží.
„Jedná se opět vesměs o látky, které při dlouhodobé expozici mohou způsobovat rakovinu. A právě expozice těmto látkám v dětství může být jedním z faktorů při vzniku nádorů i v dospělosti,“ varuje odbornice SZÚ.
Vadí i vůně a konzervanty
Problémem může být i použití zakázaných vonných alergenních látek, kterými mohou být navoněné některé hračky, případně i hračky imitující kosmetiku, aby byly pro děti přitažlivé. Tyto látky mohou způsobovat podráždění kůže, ale mohou být i příčinnou vzniku různých dětských alergií.
V neposlední řadě pak odbornice upozorňuje na konzervační látky použité u hraček, které přicházejí do přímého kontaktu s dětskou kůží. Konkrétně jde třeba o prstové barvy, modelínu, tekutý písek nebo oblíbený sliz. Látky se do výrobků přidávají, aby zamezovaly růstu plísní, mohou ale kůži dráždit.
Dodržet pravidla se prodraží
Přísná pravidla toho, jak a z jakých materiálů se může hračka vyrábět, ve výsledku výrobek prodražují. „Dodržování těchto pravidel, používání kvalitních, a hlavně bezpečných materiálů a zejména pravidelné zkoušení a prokazování souladu s kritérii stanovenými evropskými normami bývá finančně náročné,“ uvádí SZÚ.
Hlídáte při nákupu hraček jejich kvalitu?
„I to může být impulsem pro některé výrobce či prodejce, aby se snažili systém obejít. Výsledky kontrol dozorových orgánů v členských zemích EU často ukazují na problémy u výrobců ze třetích zemí, a to zejména u těch, kteří prodávají hračky prostřednictvím online tržišť, kde často nelze ani identitu výrobce ověřit. Právě při nákupu na těchto tržištích si spotřebitelé musí být možných rizik vědomi, protože výrobky prodávané na takových platformách se jen obtížně a velmi sporadicky kontrolují a mnohem hůře realizovatelná jsou i následná vymáhání požadovaných nápravných opatření, včetně stahování výrobků z trhu,“ připomíná Jitka Sosnovcová.
Když pochybujete, věc nekupujte
Nebezpečí, která na trhu na nakupujícího číhají, je však mnoho a mnoho a často není v našich silách kvalitu dostatečně zkontrolovat a riziko odhalit.
„Při nákupech se tedy vždy snažme zaměřit na seriózní zdroje, prověřené výrobce a prodejce, kteří jsou schopni doložit původ výrobků a předložit například certifikáty zdravotní nezávadnosti u konkrétního zboží. Pokud pochybujete o původu, výrobci či prodejci hračky, to nejlepší řešení je takový výrobek nekupovat, za ohrožení zdraví žádný takový nákup nestojí,“ uzavřela hlavní hygienička Barbora Macková.