„Institut dříve vysloveného přání umožňuje pacientovi předem vyjádřit svou vůli pro případ, kdy by nemohl rozhodovat o svém zdravotním stavu a léčbě – tzn. v dříve vysloveném přání je uveden buď souhlas, nebo také nesouhlas s poskytnutím zdravotních služeb či způsobem, jakým mají být takové zdravotní služby pacientovi poskytnuty,“ vysvětluje tisková mluvčí VZP Viktorie Plívová.
Co se dozvíte v článku
V praxi se může jednat například o situace, kdy je pacient v bezvědomí, ale také kdy onemocní závažnou nemocí typu Alzheimerova choroba nebo demence.
Jak má DVP vypadat?
Jak by dříve vyslovené přání mělo vypadat a jaké jsou jeho náležitosti, upravuje zákon o zdravotních službách (č. 372/2011 Sb.).
Podle něj platí, že dříve vyslovené přání musí mít písemnou formu a musí být opatřeno úředně ověřeným podpisem pacienta. Musí také obsahovat písemné poučení od lékaře o důsledcích rozhodnutí pacienta.
„Poučení musí být provedeno buď lékařem v oboru všeobecné praktické lékařství, u něhož je pacient registrován, nebo jiným ošetřujícím lékařem v oboru zdravotní péče, s níž dříve vyslovené přání souvisí,“ dodává Plívová.
Jak se sepisuje DVP?
Průběh sepsání dříve vysloveného přání je následující: pacient dříve vyslovené přání napíše a nechá si úředně ověřit svůj podpis. Následně se sejde s daným lékařem, který provede poučení. Tedy ho informuje o tom, jaké jsou následky jeho přání. Poté o svém poučení vystaví písemný zápis.
Další možností je vytvoření dříve vysloveného přání během hospitalizace pacienta, kdy je jeho přání uloženo do zdravotnické dokumentace. Součástí jsou pak tři podpisy: pacientův, lékařův a svědkův. V tomto případě nemusí být pacientův podpis úředně ověřený.
Takto vytvořené dříve vyslovené přání pak platí pouze pro zdravotní služby u poskytovatele, kde bylo sepsáno.
Zdroj: Wikiskripta.eu
Podmínky pro respektování přání
Podmínkou pro respektování dříve vysloveného přání je, že během poskytování zdravotních služeb nastala taková situace, která se dala očekávat a DVP se k ní vztahuje, a zároveň pacient kvůli svému zdravotnímu není schopný vyslovit souhlas nebo nesouhlas s poskytnutím zdravotních služeb. Typicky se to může stát například při plánované operaci nebo také při porodu.
Dříve vyslovené přání nelze sepsat, pokud jde o děti a mladistvé (nezletilé pacienty) nebo o pacienty s omezenou svéprávností.
Nerespektování přání
Zákon o zdravotních službách uvádí také několik podmínek, kdy lékař dříve vyslovené přání respektovat nesmí.
Konkrétně jde o tyto případy:
- Dříve vyslovené přání nabádá k takovým postupům, jejichž výsledkem je aktivní způsobení smrti
- Splnění dříve vysloveného přání by mohlo ohrozit jiné osoby
- Poskytovatel zdravotní služby neměl v době zahájení zákroku DVP k dispozici a přerušení zákroku by vedlo k aktivnímu způsobení smrti
Dalším případem, kdy lékař nemusí dříve vyslovené přání respektovat, je situace, kdy se například léčba během doby od sepsání přání významně posunula a zlepšila. V takovém případě se totiž dá předpokládat, že kdyby to pacient věděl, své přání by nevyslovil.
„Rozhodnutí o nerespektování a důvody, které k němu vedly, se zaznamenají do zdravotnické dokumentace vedené o pacientovi,“ dodává ještě Plívová.
Jak dlouho platí DVP?
Dříve vyslovená přání mají neomezenou platnost. Zrušit je může jen sám pacient.