Málokdo ví, že dekódování různých odstínů nosního hlenu může být výborným nástrojem, jak poznat, co se v nosních cestách odehrává, a dokonce může pomoci k odhalení závažného problému.
Jak často se potýkáte s rýmou?
Zde jsou možné barvy nosního hlenu a jejich význam:
Čirý hlen
Jste v pořádku. Hlen obsahuje především vodu, protilátky a rozpuštěnou sůl. Nosní tkáně ho produkují čtyřiadvacet hodin denně, proto se není čeho obávat.
Bílý hlen
Jste zahlenění. Oteklá nosní sliznice způsobuje, že hlen „teče“ pomaleji a stává se hustším. Tento typ výtoku je prvním příznakem, že se o vás pokouší infekce.
TIP 120na80.cz – Vyzkoušejte: 7 tipů pro léčbu rýmy
Žlutý hlen
Infekce je na postupu. Vaše bílé krvinky bojují s infekcí a poté jsou z těla odváděny právě pomocí hlenu zabarveného do žluta až okrova. Nezbývá nic jiného, než čekat, zda infekce během deseti až čtrnácti dnů ustoupí.
Zelený hlen
Infekce je opravdu silná a váš imunitní systém pracuje naplno. Hlen je díky mnoha odumřelým bílým krvinkám velmi hustý. Doporučuje se navštívit lékaře, především pokud je vám špatně i po dvanácti dnech a zároveň trpíte horečkou či pocity na zvracení. Mohlo by se totiž jednat o tzv. sinusitidu – zánět vedlejších nosních dutin.
TIP 120na80.cz: Horečku snížíte několika způsoby
Růžový nebo červený hlen
Nosní sliznice krvácí, což může mít hned několik důvodů – je suchá, podrážděná nebo byla poškozena zvenčí (do nosu žádné věci nepatří!).
Hnědý hlen
Je možné, že se jedná o krev, pravděpodobnější ale je, že jste vdechli nějakou nečistotu či tabák. Pokud problém přetrvává, navštivte lékaře, jelikož by se mohlo jednat o bronchitidu.
Černý hlen
Pokud zrovna nešňupete tabák či nepracujete v černouhelných dolech, černá „rýma“ může znamenat závažné plísňové onemocnění při selhávání imunitního systému. Pokud jste dosud nenavštívili lékaře, pak to rozhodně co nejdříve udělejte.
Odborná spolupráce:
MUDr. Martin Pehr
Soukromý praktický lékař, Praha 3, www.ordinace-pehr.cz
MUDr. Martin Pehr promoval v roce 1993 na 1. LF UK v Praze, 1998 atestoval z vnitřního lékařství a v roce 2003 ze všeobecného lékařství. Má specializovanou způsobilost a dlouholetou praxi v oborech vnitřního i všeobecného lékařství a specializaci z pracovního lékařství. Je členem České internistické společnosti a Sdružení praktických lékařů ČR a publikuje v českých odborných časopisech.
Použité zdroje: Informace byly čerpány ze článku americké zdravotní asociace, na kterém spolupracovala s panem Rajem Sindwani, MD., odborníkem z institutu Head & Neck Clevelandské kliniky, Grandparents.com, Blackdoctor.org