Vitamin D zaujímá mezi vitaminy zvláštní postavení, na rozdíl od většiny vitaminů, které je nutné přijímat s potravou, si jej tělo dokáže vyrobit samo vlivem slunečního záření. Při dostatečné expozici slunečnímu záření se vlastní produkce těla podílí 80 až 90 procenty na zásobě vitaminu D. Pro některé lidi, nebo v zimním období s nedostatkem sluneční expozice, má smysl užívání doplňků výživy s vitaminem D. Ovšem pozor na předávkování, které může našemu tělu výrazně uškodit.
Čím vyšší číslo, tím líp?
Možná, že vám lékař na pravidelné prohlídce doporučil suplementaci vitaminu D, neboť jde o vitamin, kterého máme v zimních měsících nedostatek. Možná vám předepsal vitamin D, snad nákup nechal na vás a vy následně na doporučení lékárníka. Nevybírejte ale nutně ten preparát, který obsahuje nejvyšší dávku.
Množství vitaminu D definoval Úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) pro osoby 18 let a více – 15 ug na osobu a den. Mezi jedinci bez osteoporózy a kteří neužívají doplňky vitaminu D je hranice rizika vyšší (≤50 nmol/l v séru).
Jak se projevuje nedostatek vitaminu D?
Zvýšenou únavou, ztrátou přirozené obranyschopnosti nebo skleslou náladou. Dlouhodobý nedostatek vede ke zvýšené křehkosti kostí, špatnému vývoji zubů nebo svalové ztuhlosti.
Spolkový úřad pro hodnocení rizik (BfR), který je spojkou mezi EFSA a veřejnými institucemi kompetentními pro bezpečnost potravin a krmiv v Německu, aktuálně upozorňuje, že vysoké dávky doplňků stravy s obsahem 100 mikrogramů (µg), popř. 4000 mezinárodních jednotek (IU) vitaminu D nebo více na denní dávku, nejsou pro dostatečné zásobení nezbytné.
BfR tyto doplňky stravy s vysokými dávkami nedoporučuje; měly by se užívat pouze pod lékařským dohledem. Každý, kdo takové doplňky dlouhodobě užívá, riskuje nepříznivé zdravotní účinky.
Nadměrné dávky vitaminu D
V některých klinických studiích vedl denní příjem 100 mikrogramů vitaminu D po delší dobu, ve srovnání s kontrolní skupinou, k většímu poklesu hustoty kostí u starších žen, ke zvýšení rizika pádů a zhoršení srdeční funkce u osob se srdečním onemocněním, stojí ve zprávě BfR.
A dále úřad varuje před požitím nadměrného množství vitaminu D, kdy může dojít k intoxikaci, která se vyznačuje výrazným zvýšením hladiny vápníku v krvi.
Příznaky hyperkalcemie – zvýšená hladina vápníku
Mohou zahrnovat únavu, svalovou slabost, nevolnost, srdeční arytmii a úbytek hmotnosti. Pokud hyperkalcemie přetrvává delší dobu, může vést k ledvinovým kamenům a kalcifikaci ledvin, a dokonce k (nevratnému) zhoršení funkce ledvin.
Spolkový úřad proto doporučuje lidem, kteří si chtějí doplnit vitamin D, aby užívali doplňky stravy s obsahem do 20 µg vitaminu D v denní dávce. S touto dávkou lze dosáhnout potřebné koncentrace vitaminu D v těle i bez vystavení kůže slunečnímu záření, aniž by bylo možné očekávat nepříznivé zdravotní účinky. BfR zdůrazňuje, že vysoké dávky doplňků stravy s vitaminem D zdravým lidem nepomáhají, v ojedinělých případech mohou být dokonce škodlivé.
Potýkáte se s nedostatkem vitamínu D?
Déčko jen s vitaminem K?
Vysoké dávky doplňků stravy s obsahem vitaminu D se často kombinují s vitaminem K, zejména s vitaminem K2. Míra vlivu interakce těchto dvou vitaminů na zdraví nebyla dosud dostatečně vědecky prozkoumána, není proto k dispozici dostatek údajů pro spolehlivé posouzení rizik kombinací vitaminu D s vitaminem K. Tvrzení, že vitamin K2 při současném vysokém příjmu vitaminu D snižuje riziko kalcifikace cév, nebylo vědecky prokázáno.
U vitaminu K doporučuje BfR příjem v doplňku stravy maximálně 80 mikrogramů (µg) vitaminu K1 nebo maximálně 25 µg vitaminu K2 v denní dávce. Lidé, kteří užívají některé léky snižující srážlivost krve, např. k prevenci trombózy, by měli vitamin K užívat zásadně pouze pod lékařským dohledem, protože vitamin K může oslabit účinek těchto léků.