Při nesnášenlivosti laktózy lidské tělo nemůže správně rozložit cukr, který se nachází v mléce. Ten je tedy také v mléčných výrobcích, jako jsou třeba sýry, smetanová zmrzlina nebo mléčné dezerty.
Co se dozvíte v článku
- Intoleranci laktózy způsobuje nedostatek enzymu laktázy
- Hlavní typy intolerance laktózy
- Jak probíhá diagnostika intolerance laktózy?
- Správně sestavený jídelníček a denní rozvrh stravy může výrazně ulevit
- Při nákupu potravin je třeba důkladně číst etiketu
- Některá probiotika mohou utlumit nežádoucí reakce na laktózu
Mezi příznaky intolerance laktózy patří například nadýmání, plynatost a průjem po vypití mléka nebo po konzumaci mléčných výrobků. Tento problém je poměrně rozšířený, odhaduje se, že celosvětově má až 68 procent lidí potíže s trávením laktózy.
Intoleranci laktózy způsobuje nedostatek enzymu laktázy
Intolerance laktózy není totéž co alergie na mléko. Při té organismus reaguje na mléčné bílkoviny, nikoliv na mléčný cukr, a zatímco intolerance laktózy může být velmi nepříjemná, ale přímo neohrožuje život, alergie může mít velmi závažné příznaky včetně anafylaktického šoku.
Intolerance laktózy je neschopnost rozložit typ přírodního cukru nazývaného laktóza. Dochází k tomu tehdy, když je v tenkém střevě nedostatek enzymu zvaného laktáza, která je určena právě k trávení a rozkladu laktózy. Když k tomu dojde, nestrávená laktóza se přesune do tlustého střeva. Bakterie, běžně přítomné v tlustém střevě, pak interagují s nestrávenou laktózou a způsobují nepříjemné obtíže.
Gastrointestinální problémy se objevují zhruba od třiceti minut do dvou hodin po požití mléka nebo mléčných výrobků. Běžné příznaky intolerance laktózy zahrnují nadýmání, průjem, plynatost, bolest břicha, nevolnost a zvracení. Závažnost se mění v závislosti na množství požité laktózy a zdravotním stavu konkrétního pacienta.
Hlavní typy intolerance laktózy
Existují tři hlavní typy intolerance laktózy a každá má jinou příčinu.
Primární intolerance laktózy
Jedná se o nejběžnější typ intolerance laktózy. Většina lidí se rodí s dostatkem laktázy, přičemž kojenci potřebují tento enzym, aby mohly strávit mateřské mléko. Množství produkované laktázy se s přibývajícím věkem může snižovat v souvislosti s příjmem rozmanitější stravy. Pokles je postupný. V dospělosti až dvě třetiny lidí už neprodukují dostatek laktázy, aby správně trávili laktózu.
Sekundární intolerance laktózy
Dochází k ní v důsledku zranění, jako je chirurgický zákrok, nebo nemoci, například celiakie nebo zánětlivé choroby střev. Pokud je odstraněna nebo dobře léčena základní příčina tohoto stavu, může být odstraněna či eliminována také intolerance laktózy.
Vrozená intolerance laktózy
Tento typ laktózové intolerance je vrozený. Defektní gen je přenášen z rodičů na dítě. V takovém případě nemůže být dítě krmeno mateřským mlékem, protože bude trpět průjmy. Pokud není vrozená laktózová intolerance rozpoznána, může být pro dítě tento stav život ohrožující. Průjem totiž způsobuje dehydrataci, ztrátu elektrolytů a také podvýživu. Dítě musí místo mateřského mléka dostávat kojeneckou výživu bez laktózy.
Máte potíže s trávením laktózy?
Vývojová intolerance laktózy
Někdy se objeví také tento typ intolerance laktózy. Dochází k ní u předčasně narozených dětí, protože produkce laktázy u dítěte začíná nejdříve po 34. týdnu těhotenství matky.
Jak probíhá diagnostika intolerance laktózy?
Pokud máte pocit, že trpíte intolerancí laktózy, můžete si zapisovat zkonzumované potraviny a případné obtíže, které následují. Jestliže k nim dochází po požití mléka a mléčných potravin, zkuste je na určitou dobu vyřadit a sledujte, zda se problémy zlepšily, anebo zcela zmizely. V případě, že dojdete na základě těchto pozorování k názoru, že trpíte laktózovou intolerancí, zkonzultujte problém s lékařem. Mezi testy, které může specialista nařídit, patří:
a) test intolerance laktózy
Jedná se o krevní test, který změří reakci těla na kapalinu obsahující vysokou hladinu laktózy. Pokud se hladina cukru v krvi po vypití mléka nezvýší, znamená to, že laktóza v mléce nebyla strávena.
b) vodíková dechová zkouška
Změří množství vodíku v dechu po konzumaci nápoje s vysokým obsahem laktózy. Pokud tělo není schopné laktózu strávit, bakterie ve střevech ji místo toho rozloží. Při tomto procesu, zvaném fermentace, se uvolňuje vodík a další plyny. Ty jsou nakonec vydechovány. Vodíkový dechový test ukáže nadlimitní množství vodíku v dechu, pokud pacient trpí laktózovou intolerancí.
c) test ze stolice
Tento test se častěji než u dospělých provádí u kojenců a batolat. Měří se při něm množství kyseliny mléčné ve vzorku stolice.
Správně sestavený jídelníček a denní rozvrh stravy může výrazně ulevit
V současné době neexistuje způsob, jak přimět tělo produkovat více laktázy. Léčba laktózové intolerance zahrnuje snížení nebo úplně odstranění mléčných výrobků ze stravy. Mnoho lidí, kteří netolerují laktózu, může vypít až 10 gramů laktózy (nebo sklenici mléka) bez významným následných obtíží. Rozložení spotřeby laktózy na celý den a konzumace produktů obsahujících laktózu spolu s dalším jídlem může zvýšit její toleranci.
Ne všechny mléčné výrobky obsahují stejně vysoké množství laktózy. Menší míru problémů způsobují některé tvrdé sýry, jako čedar nebo parmazán, a fermentované mléčné výrobky, jako je třeba jogurt. Mléčné produkty s nízkým obsahem tuku mají obvykle také méně laktózy.
Je možné rovněž užívat enzym laktázu, který je dostupný i jako volně prodejný doplněk stravy. Protože však existují určité vědecké spory týkající se účinnosti doplňků s laktázou, je vhodné se poradit s lékařem předtím, než je začnete užívat.
Při nákupu potravin je třeba důkladně číst etiketu
Mléčné výrobky jsou důležitým zdrojem živin, včetně vápníku, bílkovin, vitamínů B12 a D a také provitamínu A. Při odstraňování mléčných výrobků ze stravy je důležité získat tyto živiny odjinud, zejména vhodným složením jídelníčku anebo ve formě doplňků stravy.
Po odstranění mléčných složek stravy by mělo dojít k odeznění symptomů. Je však nutné si pečlivě přečíst etikety na výrobcích kvůli možnému obsahu laktózy. Některé produkty mohou kromě samotného mléka a smetany obsahovat některé další složky získané z mléka.
Jde například o:
- syrovátku nebo syrovátkový protein
- kasein nebo kaseináty
- tvaroh
- sýr
- máslo
- jogurt
- margarín
- suchá mléčná sušina nebo sušené mléko
- nugát
Mnoho potravin, u kterých byste neočekávali, že by mohly mít mléčnou složku, přitom také může obsahovat mléko a laktózu. Mezi příklady patří:
- salátové dresinky
- mražené vafle
- uzeniny a hotová masitá jídla
- omáčky
- suché snídaňové cereálie
- pekařské směsi
- mnoho instantních polévek
Některá probiotika mohou utlumit nežádoucí reakce na laktózu
Svůj díl prospěšné práce při tlumení symptomů intolerance laktózy odvádějí také probiotika. Rostoucí množství důkazů totiž naznačuje, že probiotické bakterie nacházející se hlavně ve fermentovaných mléčných výrobcích mohou pomoci zmírnit zažívací obtíže u lidí s intolerancí laktózy.
Je to proto, že některé probiotické kmeny vykazují podobnou enzymatickou aktivitu jako laktáza. Je však zapotřebí dalšího výzkumu, který by zjistil, které bakterie mají v tomto ohledu nejvyšší účinnost.
Zdroje:
LiveScience: Lactose intolerance: causes, symptoms & treatments
Mayo Clinic: Lactose intolerance
Healthline: Everything You Need to Know About Lactose Intolerance
Medical News Today: Is dairy good or bad for your health?