Jak jíme v Česku: Ke snídani cereálie a vodu, k večeři salát a víno

20. 10. 2023

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Rozsáhlý mezinárodní průzkum Barometr FOOD přišel se závěry, které výživové poradce ani lékaře nepotěší. Čeští strávníci se v jídle často odbývají a volí snadno dostupná, avšak nezdravá jídla. Důvody, které o volbě rozhodují, jsou především čas a cena. A jak jsme na to se snídaní a svačinami?

Češi se domnívají, že dokáží rozeznat zdravé jídlo od nezdravého. Mají podle svého vlastního zhodnocení také základní přehled o zásadách správného stravování – mnohdy je pro ně ale obtížné je dodržovat. Vyplývá to z evropského průzkumu Barometr FOOD, který proběhl letos v létě pod záštitou Evropské komise.

Barometr FOOD 

  • Sběr odpovědí probíhal od 26. července 2023 do 24. září 2023
  • Průzkumu se v České republice zúčastnilo celkem 4603 respondentů z držitelů karet Edenred
  • Globálně se průzkumu zúčastnilo celkem 47327 respondentů
  • Do průzkumu se zapojilo 19 zemí, například: Rakousko, Francie, Slovensko, Německo aj.

V jídelníčku se často odbýváme

Z více než 4500 odpovědí vyplynulo, že Češi zdravost pokrmu hodnotí zejména na základě čerstvosti ingrediencí (85 %) a množství salátů či zeleniny (72 %). V mnohem menší míře jako zdravé vnímají menší porce (25 %) nebo vegetariánskou a veganskou stravu (23 %). Oproti zbytku Evropy se navíc při rozhodování, kde a co jíst, mnohem méně řídí výživovou hodnotou jídel.

„Vlivem různých socioekonomických faktorů se čeští strávníci často odbývají a volí snadno dostupná, avšak nezdravá jídla. Důvody, které rozhodují, jsou především čas a cena,“ komentuje Aneta Martišková, ze společnosti Edenred, která je mezinárodním koordinátorem průzkumu FOOD.

Ceny porostou? Omezíme návštěvy v restauracích

„Podle průzkumu by 59 % lidí při pokračujícím růstu cen přistoupilo ke snížení výdajů na nákup jídla a 92 % by omezilo návštěvy v restauracích. To by samozřejmě bylo na úkor kvality surovin. Čtyři z pěti Čechů se přitom obávají, že dojde k dalšímu zdražování,“ komentuje Aneta Martišková, členka vedení společnosti Edenred.

Autor: Edenred

Podle jeho výsledků je nabídka zdravých pokrmů vůbec nejméně častým kritériem, podle kterého si obvykle vybíráme restauraci. Mnohem důležitější je poměr ceny a kvality nebo fyzická vzdálenost podniku.

Před třemi lety stálo obědové menu o 46 korun méně

To, že ceny dlouhodobě rostou, potvrzují i data z Edenred Restaurant Indexu, který sleduje vývoj průměrné útraty Čechů za obědy. V září Češi za polední menu průměrně zaplatili 185 korun. V porovnání se stejným měsícem v roce 2020, kdy hlavní jídlo dne stálo v průměru 139 korun, tak za něj aktuálně zaplatí o třetinu (46 korun) navíc. Meziročně jeho cena stoupla o 11 Kč.

Autor: Edenred

Průzkum však ukázal, že v případě potřeby se Češi dokáží najíst i levněji. Může to ovšem být na úkor kvality potravin. Nejnižší částka, za kterou se Češi dokáží naobědvat, se pohybuje mezi 120 a 150 korunami. Jen třetina respondentů uvedla, že si oběd zvládne opatřit za méně než 120 korun.

Za potraviny utrácíme méně, než je evropský průměr

Za stravování nejčastěji utratíme mezi 20 a 30 % měsíčních příjmů. Ve srovnání s evropským průměrem je objem útraty mírně pod průměrem, podobně si vedou Slovensko nebo Rakousko.

Výrazné rozdíly jsou ale mezi jednotlivými regiony, kdy například v Karlovarském kraji a na Vysočině až 18 % strávníků utratí za jídlo více než dvě pětiny svých příjmů. Takhle vysokou částku ale například v Libereckém a Plzeňském kraji utratí jen 8 % lidí.

K obědu vodu, k večeři víno

Jedním z nejvíce alarmujících zjištění průzkumu je nepravidelnost každodenního stravování Čechů. Snídani si například každý den dopřeje jen 68 %. Pouze necelá třetina pak denně svačí. Stěžejním jídlem dne tak zůstává oběd, který preferujeme zásadně teplý. Naopak k večeři si 56 % z nás alespoň občas dá spíše studený pokrm.

Autor: Edenred

„Ovoce a zelenina by měly tvořit základ našeho jídelníčku, protože jsou nenahraditelným zdrojem nejen vlákniny, ale i vitamínů a minerálů. Nízká konzumace ovoce a zeleniny je prokazatelně spjata s vyšším rizikem rozvoje mnoha nemocí, včetně některých druhů rakoviny nebo diabetu. Z tohoto pohledu je problematické, že se v jídelníčku Čechů ovoce a zelenina vyskytují ve vyšší míře pouze během snídaně a svačiny – což jsou zároveň chody, které velká část lidí vynechává. Řešením může být nejen větší čas vyhrazený na jídlo, ale i úprava složení pokrmů nabízených v době oběda tak, aby jejich nabídka odrážela současná výživová doporučení,“ upozorňuje lékařka Eliška Selinger ze Státního zdravotního ústavu.

Nakupujete podle slevových akcí?

Nejpopulárnější jídla na snídani, oběd a večeři?

Na základě průzkumu byly sestaveny také unikátní profily nejběžnějších jídel. Respondenti uvedli ingredience, které v rámci snídaně, oběda, svačiny a večeře pravidelně jedí, díky čemuž bylo možné sestavit typickou podobu každého z pokrmů.

Snídaně: Nejpopulárnější jsou mléčné výrobky, pravidelně je konzumuje 59 % lidí. Oblíbené jsou ale i cereálie, vejce či slané pečivo.

Obědy: Typicky se skládají z drůbežího nebo hovězího masa a přílohy v podobě těstovin, rýže nebo brambor.

Večeře: Preference mezi Čechy se liší natolik, že první příčky překvapivě obsadily ingredience, které mnohdy slouží spíše jako doplnění večerního chodu: zelenina a saláty.

Nejoblíbenějším nápojem je voda. A víno

Pozitivním zjištěním je, že Češi ke všem pokrmům preferují jako nápoj vodu. Jedinou výjimkou je snídaně, ke které si 56 % z nich dává kávu.

Platí však, že k večeři si stále rádi vychutnáme i alkoholický nápoj – vínu tu a tam neodolá 49 % z nás, pivu dvě pětiny.

Autor: Edenred

„V porovnání s předchozími lety stoupla popularita nealkoholických nápojů, především nealko piva. To si alespoň občas dopřeje až třetina z nás. Podobně je na tom vývoj stravovacích návyků v mnoha dalších rovinách – ačkoliv situace je stále daleko od ideálu, jednoznačně je vidět posun ke zdravějším preferencím i to, že strávníci o tom, co mají na talíři, důsledněji přemýšlí,“ říká k průzkumu Aneta Martišková. Dodává ale, že i přes posun správným směrem v obecné rovině zdravých stravovacích návyků nadále zaostáváme za evropským průměrem.

Jak dál? Nápravu řešíme, až když je pozdě

A co nás podle průzkumu naopak pozitivně motivuje k tomu, abychom na zdravou stravu více dbali? Až 87 % respondentů uvedlo, že je k úpravě jídelníčku a zařazení zdravějších pokrmů přiměje jejich zdravotní stav. Pro 70 % dotazovaných by byla dostatečným motivátorem chuť a rozmanitost zdravé stravy. Zdravěji Češi naopak zřídkakdy začnou jíst kvůli trendům a etickým či ekologickým důvodům.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).