Nejvíc případů klíšťové encefalitidy bylo letos nahlášeno v srpnu, konkrétně 182, následoval červen se 135 případy a červenec a říjen s 86 případy.
Nejvíce nakažených bylo z Jihočeského kraje, celkem 126. Druhý nejvyšší počet případů pak hygienici zaevidovali ve Zlínském (59), následovaném Moravskoslezským krajem (58).
Doba a místo nakažení ale nejsou vždy stoprocentní, protože inkubační doba onemocnění je 7 až 14 dní, a nahlášeným krajem je navíc místo bydliště nakaženého, ne místo, kde se infikoval. „Infekční onemocnění jsou do informačního systému Infekční nemoci v ČR hlášena podle místa bydliště. Tedy například člověk z Prahy, jemuž se klíště přisálo na dovolené na Vysočině, bude hlášen jako případ z města Prahy,“ řekla Štěpánka Čechová, tisková mluvčí Státního zdravotního ústavu.
Očkování zdarma pro starší 50 let
Jedinou účinnou obranou proti klíšťové encefalitidě je očkování, které je doporučováno seniorům a lidem z rizikových skupin. Od letošního roku je navíc nabízeno zdarma lidem starším 50 let, právě u nich totiž mívá nemoc nejzávažnější průběh a následky.
Mladší zájemci pak mohou využít příspěvek ze zdravotního pojištění, který je možné čerpat jednou ročně.
Česká republika patří k zemím s nejnižší proočkovaností proti klíšťové encefalitidě. „Očkování není povinné, ale je doporučované. Ochrana se vytvoří u 99 % naočkovaných. Proto klientům dlouhodobě tento příspěvek nabízíme,“ říká Ivan Duškov, náměstek ředitele VZP pro služby klientům.
Některé pojišťovny nabízí i připojištění pro případ nakažení klíšťovou encefalitidou. „Je-li klientovi s potvrzenou diagnózou přiznán invalidní důchod třetího stupně kvůli trvalým a závažným postižením smyslových funkcí, poruchám chování, intelektuálnímu nebo psychickému deficitu, pohybovému nebo neurologickému omezení, a pokud tento stav trvá po dobu tří měsíců, obdrží pojistné plnění ve výši sjednané pojistné částky. Tu může využít k novému uspořádání své domácnosti, na lepší rehabilitaci a podobně,“ řekla Eva Svobodová, tisková mluvčí pojišťovny UNIQA.
Je ideální doba na očkování
Očkovat se lidé mohou nechat kdykoliv během roku. Vzhledem k tomu, že sezona klíšťat obvykle začíná počátkem března, je vhodné se nechat očkovat již během zimních měsíců. Základní očkování se skládá ze tří dávek, kdy druhá dávka vakcíny standardně následuje po 1 až 3 měsících od podání první dávky, třetí pak s odstupem 5 až 12 měsíců po druhé dávce.
V případě, že první dávku očkování dostane zájemce v prosinci, může pak využít roční příspěvek na očkování jak na první dávku, tak i na tu druhou, kterou pojišťovna vyplatí za další kalendářní rok.
Přeočkování je potřeba každých pět let, u starších osob odborníci doporučují tříletý interval.
Jaký je váš názor na očkování proti encefalitidě?
Nemoc napadá nervový systém
Klíšťová encefalitida je virové onemocnění centrálního nervového systému. K nákaze dochází po přisátí infikovaného klíštěte, ale například i po požití neupraveného ovčího či kozího mléka.
Průběh nákazy se u jednotlivých pacientů značně liší. Zhruba v 70 procentech případů se onemocnění projevuje stejně jako ostatní arbovirové infekce, tedy asymptomaticky, bez jakýchkoliv viditelných projevů, nebo pouze s lehkými příznaky. Nejzávažnější následky virus zanechá v případě, že napadne mozek.
Vedle této nemoci klíšťata přenáší také lymskou boreliózu. Oproti klíšťové encefalitidě, na kterou účinná léčba prozatím neexistuje, se však včas diagnostikovaná borelióza dá léčit antibiotiky.
Nemoc svým průběhem a následky dlouhodobě vyřazuje člověka z běžného života. Po proběhlé nemoci jsou prokázány negativní dopady na zdraví formou poruch soustředění, objevují se přetrvávající bolesti hlavy, dlouhodobá únava, poruchy spánku, deprese, třes, poruchy rovnováhy, někdy i obrny končetin či obličeje.