Jakmile skončí léto, je nejlepší čas na kontrolu znamének, nabádá dermatoložka

26. 8. 2024

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Léto znamená hodně pobytu venku na čerstvém vzduchu. A také na sluníčku. Odborníci proto doporučují nechat si právě na konci léta a na podzim zkontrolovat znaménka. Maligní melanom ročně v Česku lékaři odhalí přibližně u 3700 osob a asi 400 z nich na tuto nemoc každý rok zemře. Pokud se ale na zhoubný kožní nádor přijde včas, mají pacienti vysokou šanci na vyléčení.

„Pravidelnou kontrolu znamének by lidé neměli podceňovat. Po létě jejich vyšetření dává největší smysl, protože kůže je v červenci a srpnu vystavená silnějšímu UV záření. To může vést nejenom ke spálení pokožky, předčasným vráskám nebo pigmentovým skvrnám, ale i ke vzniku kožních nádorů,“ popisuje profesorka Monika Arenbergerová, předsedkyně Společnosti korektivní a estetické dermatologie ČLS JEP. 

Co se dozvíte v článku
  1. Kdo je nejvíc ohrožený melanomem?
  2. Znaménka si nechte zkontrolovat jednou ročně
  3. Čím dřív se nádor odhalí, tím líp
  4. Lidé přicházejí pozdě
  5. Proč melanomů každoročně přibývá?

Kdo je nejvíc ohrožený melanomem?

Maligní melanom sice představuje přibližně jen desetinu ze všech zhoubných kožních nádorů, zodpovědný je ale až za 75 procent případů úmrtí, která s kožními nádory souvisí.

„Zhoubný melanom lékaři celosvětově nachází nejčastěji u lidí kolem 59 let věku. Mezi nejohroženější skupiny patří ženy do 35 let, které se hodně opalují na slunci i v soláriu, a muži kolem padesátky – málo se mažou ochrannými krémy s SPF a podceňují pravidelné prohlídky,“ říká Arenbergerová.

Znaménka si nechte zkontrolovat jednou ročně

Právě preventivní kontrolu u kožních lékařů je podle ní ideální absolvovat jednou ročně. „K dermatologovi by měli chodit každý rok lidé po 35. roce věku. Pokud má však někdo mladší více než 50 znamének nebo světlejší kůži, měl by kožního lékaře pravidelně navštěvovat také. Laik totiž nepozná, která znaménka jsou riziková,“ popisuje dermatoložka a dodává, že na úhradu preventivního vyšetření znamének mohou lidé využít fondy prevence, které nabízí zdravotní pojišťovny.

Lékařka: Melanom může mít každý, většina pacientů jsou ale blonďáci s modrýma očima Přečtěte si také:

Lékařka: Melanom může mít každý, většina pacientů jsou ale blonďáci s modrýma očima

Čím dřív se nádor odhalí, tím líp

Pacienti, u nichž se zhoubný kožní nádor odhalí v raném stadiu, mají až 95procentní šanci na vyléčení. Pokud tedy dojde u některých znamének ke změnám, je nutné zajít na vyšetření k dermatologovi co nejdřív.

„Jestliže znaménko ztmavne, vyvýší se nad povrch kůže nebo zvětší svůj průměr, je to signál, že by ho měl zkontrolovat kožní lékař. Nádor, na který se přijde včas, stačí chirurgicky odstranit – ideálně v době, kdy už tolik nesvítí slunce, například na podzim,“ říká Arenbergerová.

Lidé přicházejí pozdě

V praxi se ale setkává s tím, že lidé s návštěvou otálí a přijdou pozdě. Lékaři pak často zjistí, že znaménko už založilo metastázu, například ve spádové mízní uzlině. „Týká se to bohužel přibližně 30 procent pacientů, kteří k nám dorazí s pokročilým nádorem. V takovém případě nestačí jenom chirurgické odstranění znaménka. Nutná je i následná zajišťovací léčba, která zamezí dalšímu šíření nádoru do organismu a návratu onemocnění,“ dodává.

O jejím nasazení už ale nerozhodují pouze dermatologové – pacienty odesílají ke konzultaci do komplexních onkologických center. Multidisciplinární týmy lékařů v nich zvolí takový léčebný postup, který je pro nemocné nejvhodnější.

Zdroj: Youtube.com

Proč melanomů každoročně přibývá?

Výskyt maligního melanomu v evropských zemích meziročně narůstá přibližně o 3 až 7 procent. Zvyšující se počet pacientů s kožními nádory podle odborníků souvisí s několika faktory.

„Příčinou je stále tenčí ozónová vrstva, která chrání organismus před ultrafialovým zářením. Populace navíc stárne a s rostoucím věkem přibývá i změn na kůži,“ popisuje lékařka.

Třetí faktor podle ní paradoxně souvisí s dobrým životním stylem. „Lidé cestují i dvakrát ročně k moři a hodně sportují – jezdí na kole, běhají nebo hrají golf či tenis. Častěji tak svou kůži na sluníčku vystavují UV záření,“ uzavírá.

Chráníte svoji pokožku před sluncem?

Autor článku

Redaktorka serveru Vitalia.cz. Zaměřuje se především na zdravý životní styl, pohyb a zdraví dětí. Mimo novinařinu pracuje také jako lektorka pohybových kurzů pro děti a rodiče.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).