Kratom a HHC vláda nezakázala, nadále se k nim dostanou i děti. Ale regulace se blíží

12. 7. 2023

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Aktualizováno: Doplnili jsme vyjádření národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila. (12. 7. 2023 21:05)
Látky kratom a HHC nebudou zařazeny na seznam ilegálních drog. Ve středu o tom rozhodla vláda, která nepodpořila návrh ministra zdravotnictví. Obě látky s psychotropními účinky proto zůstávají i nadále volně dostupné. A to i dětem. Stát nicméně chce pro tyto látky vytvořit novou, částečně regulovanou kategorii.

Celkem kabinet rozhodoval o devíti chemických látkách, tři z nich mezi nelegální drogy zařadil (viz box níže).

Co se dozvíte v článku
  1. Prodej i užívání bez pravidel
  2. Ministři zákaz nechtěli
  3. Vznikne nová kategorie látek
  4. Které látky nově vláda (ne)zakazuje
  5. Protidrogový koordinátor byl proti
  6. Kratomu se dovezou tuny měsíčně

Nejsledovanější z nich jsou ale právě kratom, tedy drcené listy exotického stromu mytragina, a kanabinoid HHC, což je jedna z látek obsažených v konopí. V případě prodávaného HHC jde ale čistě o produkt chemické výroby, protože v rostlinách konopí se v tak vysokých koncentracích, které obsahují výrobky prodávané v Česku, nevyskytuje.

Prodej i užívání bez pravidel

Kratom ani HHC v současné době nepodléhají žádné regulaci, takže jsou bez problémů dostupné i dětem, ačkoliv mají psychotropní účinky. Jak moc jsou pro zdraví rizikové, na tom se ale ani odborníci neshodnou. Nejspíš i proto, že chybějí důvěryhodná a dostatečná data o tom, co dlouhodobé užívání HHC a kratomu dokáže s lidským organismem.

Vypadají jako bonbóny, obsahují drogy. Jak rodiče poznají, že jejich dítě zkouší edibles Přečtěte si také:

Vypadají jako bonbóny, obsahují drogy. Jak rodiče poznají, že jejich dítě zkouší edibles

Právě jejich dostupnost vedlo Ministerstvo zdravotnictví k tomu, aby vládu požádalo o úplný zákaz prodeje a nakládání s oběma látkami. Ostatně v tomto duchu na ministerstvo apelovaly také Státní zdravotní ústav nebo třeba policejní protidrogová centrála a Generální ředitelství cel. Ministerstvo vycházelo také z údajů Toxikologického informačního střediska.

Ministři zákaz nechtěli

Ministerstvo proto předložilo vládě návrh nařízení, které rozšiřuje jmenovitý seznam nelegálních drog. Ten počítal s tím, že by kratom a HHC byly nelegální od srpna. Na jednání vlády ve středu 12. července ale návrh nezískal dostatečný počet hlasů.

Obliba kratomu roste. Lidé netuší, že je to návyková droga Přečtěte si také:

Obliba kratomu roste. Lidé netuší, že je to návyková droga

To, že návrh neuspěl, serveru Vitalia.cz potvrdil mluvčí Ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob. „Vláda odmítla námi navrhovaný mezikrok, aby HHC a kratom byly dočasně zařazeny na seznam návykových látek. Obě tedy zůstávají, bohužel, zatím bez regulace,“ říká Ondřej Jakob. 

Fakticky to tedy znamená, že s kratomem a HHC mohou obchodníci nakládat libovolně. Rovněž jejich užívání není věkem ani jinak regulováno. Jde ale jen o dočasný stav.

Vznikne nová kategorie látek

Vláda ministrovi zdravotnictví Vlastimilu Válkovi uložila, aby byla urychleně dokončena novela zákona o návykových látkách. Ta má zavést novou kategorii nazvanou psychomodulační látky. Do té by spadaly ty, u nichž se odborníci shodnou, že jejichž společenská a zdravotní nebezpečnost není tak vysoká, aby byly zcela zakázány – pro dospělé. Podle Ondřeje Jakoba novelu poslanci začnou projednávat nejspíše v září.

Které látky nově vláda (ne)zakazuje

Látky, které se na tuzemském trhu nevyskytují, ale vláda je na seznam zařadila kvůli závaznému rozhodnutí Komise pro omamné látky při OSN či Evropské komise:

  • Brorfin
  • Etonitazepyn
  • Protonitazen

Látky, které se na českém trhu vyskytují, Ministerstvo zdravotnictví je navrhlo zařadit na seznam nelegálních drog, ale vláda to odmítla:

  • ADB-BUTINACA – kanabinoid
  • Hexahydrokanabinol (HHC) – kanabinoid
  • 7-hydroxymitragynin – indolový alkaloid
  • Kratom – rostlina obsahující psychoaktivní látky
  • Mitragynin – indolový alkaloid
  • Tetrahydrokanabiforol (THCP) – kanabinoid

Zdroj: Důvodová zpráva Ministerstva zdravotnictví k návrhu nařízení vlády / mluvčí MZ Ondřej Jakob

Vznik nové kategorie by měl v budoucnu umožnit, aby si rizikové novinky nemohly zakoupit děti či dospívající. „Prodej psychomodulačních látek se bude řídit spoustou pravidel, které bychom třeba měli zavést u tabáku, ale nejsme toho zatím schopni,“ říká pro Vitalia.cz protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.

Jde např. o to, že všechna balení jakékoliv psychomodulační látky budou muset mít jednotný vzhled, bez pestrých barev, log a obrázků. Na obale budou pouze informace o obsahu a varování, jinak nic víc. Nebudou na ně žádné reklamy a prodávat se budou moci jen přímo ve specializovaných obchodech. Internetový prodej skončí. Zboží nebude volně přístupné a zákazníkovi jej bude moci vydat pouze prodavač. Specializované obchody budou muset mít zvlášť na prodej každé z látek licenci. V případě porušení pravidel o ni přijdou a bude jim hrozit i pokuta.

V tuto chvíli návrh počítá s tím, že mezi psychomodulační látky by se mohly dostat kratom, HHC a kanabinoid CBD s vyšším obsahem THC (např. s 0,6 – 0,9 %). Je ale jasné, že např. látka DMT z liány ayahuasca  nebo psilocybin z hub mezi psychomodulační látky nezamíří. „Na seznam je nedostaneme, protože jsou kontrolované mezinárodně,“ podotýká protidrogový koordinátor. Dovede si ale představit, že mezi psychomodulační látky bude patřit třeba Šalvěj divotvorná, protože látky v ní obsažené se řadí k psychedelikům. „Iniciovat to nebudeme, ale pokud by o to někdo požádal, tak by se to řešilo,“ dodává Jindřich Vobořil.

Zavírat lidi za drogové rituály absolutně nedává smysl, říká protidrogový koordinátor Vobořil Přečtěte si také:

Zavírat lidi za drogové rituály absolutně nedává smysl, říká protidrogový koordinátor Vobořil

Protidrogový koordinátor byl proti

Jindřich Vobořil se již před jednáním kabinetu opakovaně vyjádřil, že zákaz kratomu a HHC není řešením. „V tuto chvíli neexistuje úplně dokonalé řešení. Preferuji počkat a dotáhnout co nejdříve zákon o nových psychomodulačních látkách. Ale to samozřejmě může trvat několik měsíců. Kratom je zde sice již několik let, tak za tři měsíce se nestane nic zásadního a jsou navíc prázdniny, takže se tolik netrápíme tím, co se děje ve školách,“ napsal 8. července na svém facebookovém profilu.

Po středečním jednání serveru Vitalia.cz řekl, že pro zákaz kratomu a HHC byla výrazná menšina ministrů. „Po celou dobu šlo o racionální jednání i ze strany pana ministra zdravotnictví. Byla tam stoprocentní shoda na tom, že řešením jsou psychomodulační látky,“ říká protidrogový koordinátor s tím, že ze strany ministra pouze zazněla stížnost, že aktuálně jeho rezort nemá žádné nástroje, jimiž by prodej a užívání kratomu a HHC reguloval. 

Proti zákazu se ohradila také názorová platforma nazvaná Think tank racionální politiky závislostí. Ta upozorňuje, že kratom a HHC v zemi odhadem užívá 200 tisíc lidí, kteří se jimi předzásobili a nyní jim hrozí za držení těchto látek až osm let vězení. Think tank také uvádí, že zákaz sníží kvalitu života konopných pacientů.

„HHC je pro mnoho z nich dostupnější variantou pro úlevu od křečových stavů než léčebné konopí, jehož přístupnost je omezena nefunkčně nastavenými restrikcemi (…). Mnoho pacientů již několik let také užívá kratom k úlevě od bolesti, přičemž udržuje kvalitu svého života na uspokojivé úrovni,“ uvádí tisková zpráva think tanku.

Jste pro legalizaci konopí?

Kratomu se dovezou tuny měsíčně

Ministerstvo v dokumentech, které poslalo vládě spolu s návrhem na úplný zákaz kratomu a HHC, mimo jiné uvedlo, že v případě kratomu „dosahuje dovoz (do ČR, pozn. red.) množství tun za měsíc“ a nemocnice hlásí v souvislosti s jeho užíváním„narůstající množství intoxikací“Podle Jindřicha Vobořila žádná vlna závažných otrav v ČR nenastala a dovoz může být zvýšen v posledních měsících kvůli zprávám o připravované regulaci. Důvodem je, že obchodníci se na poslední chvíli snaží prodat co nejvíce kratomu a zákazníci ji v tom jdou naproti.

Čeští vědci zkoumají, zda ayahuasca může v ordinaci fungovat jako v džungli. Chtějí s ní léčit depresi Přečtěte si také:

Čeští vědci zkoumají, zda ayahuasca může v ordinaci fungovat jako v džungli. Chtějí s ní léčit depresi

Ministerstvo poukázalo také na fakt, že látky v řadě případů napodobují např. bonbóny (viz náš text o kategorii nazývané edibles) nebo mají různé příchutě typu cukrová vata (viz náš text o zákazu nikotinových sáčků s těmito příchutěmi). A také to, že kratom či HHC se v ČR prodávají z automatů na veřejně přístupných místech, ačkoliv při této formě není možné ověřit věk zákazníka.

„Na základě informací od Státní zemědělské a potravinářské inspekce byla látka HHC v ČR zaznamenána v potravinách, a to zejména v cukrovinkách prostřednictvím tzv. HHC matů, internetových i kamenných obchodů. Na trhu se nabízejí produkty i s obsahem HHC vyšším než 50%,“ uvádí Ministerstvo zdravotnictví v odůvodnění, proč považovalo rozšíření seznamu drog za nutné. Argumenty, zdá se, ale nebyly dostatečně silné pro okamžitý a úplný zákaz.

Autor článku

Redaktorka Vitalia.cz. Vystudovala žurnalistiku a češtinu na Univerzitě Palackého v Olomouci, pracovala v Deníku, na webu TV Nova a iDNES.cz. Píše o zdravotnictví. Je držitelkou novinářských cen Psychiatrické společností ČLS JEP za rok 2021 a 2022. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).