Lék na cukrovku prospívá i srdci a ledvinám. Lékaři zkoumají jeho další potenciál

29. 1. 2024

Sdílet

Léky glifloziny byly původně určeny diabetikům, aby oddálily komplikace cukrovky. Následné klinické studie ukázaly, že jejich potenciál je mnohem větší. Využijí je i kardiologové nebo nefrologové.

„Glifloziny inhibují činnost transportéru pro sodík a glukózu v ledvinách, čímž zvyšují vylučování glukózy močí a pomáhají tak udržet hladiny krevního cukru. Vedle úlevy od zvýšené glykémie byla u pacientů pozorována i řada dalších příznivých účinků gliflozinů, mj. snížení hmotnosti, krevního tlaku, či funkce ledvin, a to nejen u lidí s diabetem, ale i bez diabetu,“ uvádí Fyziologický ústav Akademie věd ČR.

Výhodou těchto léků je, že fungují nezávisle na inzulinu, a také to, že mohou pomoci i pacientům, u nichž je postupně čím dál složitější cukrovku kompenzovat a kontrolovat hladinu glukózy v krvi.

Lék chrání srdce i ledviny

Tím ovšem pozitiva gliflozinů zdaleka nekončí. Prokázalo se, že mají schopnost ochránit ledviny, zpomalit zhoršování funkce ledvin a oddálit dialýzu až o několik let.

„Tento lék předepisujeme našim pacientům pro prokazatelně příznivý vliv na průběh onemocnění ledvin, neboť vede ke zpomalení zhoršování jejich funkce. Jedná se o léčbu, která skutečně oddaluje zahájení dialýzy a tím výrazně zlepšuje kvalitu života pacientů s chronickým onemocněním ledvin,“ říká nefrolog Petr Hoffmann z Interní kliniky 2. LF UK a FN Motol.

Léky mají pozitivní vliv nejen na pacienty s diabetem a onemocněním ledvin, velmi dobré výsledky mají rovněž u pacientů s chronickým srdečním selháním. Podle studie zveřejněné v roce 2018 v časopise The Lancet klesl počet úmrtí nebo hospitalizace v důsledku srdečního selhání téměř o čtvrtinu.

300 tisíc lidí netuší, že má cukrovku. Testy z lékárny časná stadia neodhalí Přečtěte si také:

300 tisíc lidí netuší, že má cukrovku. Testy z lékárny časná stadia neodhalí

Zkoumá se využití u dalších kardiologických pacientů

„Glifloziny se v kardiologii používají v léčbě srdečního selhání (se sníženou i zachovalou ejekční frakcí levé komory), přičemž snižují především riziko úmrtí či hospitalizace pro srdeční selhání. V současnosti jsou glifloziny součástí standardního léčebného algoritmu u těchto pacientů. V nejbližší době očekáváme výsledky klinických studií, které testují použití gliflozinů také u dalších skupin kardiologických nemocných,“ vysvětluje profesor Petr Ošťádal, přednosta Kardiologické kliniky 2. LF UK a FN Motol.

Velmi zásadní je ovšem časné nasazení léků. Pravidelné kontroly u ambulantního specialisty (diabetologa, kardiologa, nefrologa) včetně odběrů krve a moči by měly být samozřejmostí, vedou k časné diagnóze komplikací a zahájení jejich léčby.

„Od té doby, co užívám glifloziny, se mi vrátila radost do života. V důsledku nemoci jsem musel omezit řadu činností, které jsem miloval, ale nyní mohu opět dělat všechno, co mě baví,“ popisuje svou zkušenost pan Petr, pacient s chronickým srdečním selháním.

Trpí někdo ve vaší blízké rodině cukrovkou?

Ukazuje se provázanost oborů

Dnes je léčba u většiny indikací hrazena zdravotní pojišťovnou a lék může předepsat nejen diabetolog, ale i kardiolog a nefrolog, a to všem pacientům, kteří splní ostatní kritéria pro léčbu.

„Díky gliflozinům se ukázalo, že naše specializace toho mají společného více, než jsme si mysleli, jelikož srdce, ledviny a metabolismus se ovlivňují navzájem, a pokud je některá složka poškozená, dochází i k poškození ostatních dvou. Z toho důvodu je velmi důležitá mezioborová spolupráce, která se díky gliflozinům postupně rozvíjí,“ dodává doktorka Karolína Hricová z Interní kliniky 2. LF UK a FN Motol.

Autor článku

Redaktorka serveru Vitalia.cz. Zaměřuje se především na zdravý životní styl, pohyb a zdraví dětí. Mimo novinařinu pracuje také jako lektorka pohybových kurzů pro děti a rodiče.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).