Letos před Vánocemi řetězce zaujmou svým environmentálním přístupem i postojem k animal welfare. Alespoň některé a alespoň některé z nás.
Řetězec Lidl před svými prodejnami zakázal prodeje živých kaprů a v prodejnách Billa už nekoupíte ani prskavku.
Billa jako první přestává prodávat pyrotechniku
Rakouský řetězec je první mezi českými maloobchody, který stahuje z prodeje zábavní pyrotechniku. A to přesto, že zájem o ni je každoročně enormní. Tržby z jejího prodeje mezi prodejci v celém Česku dosahují až na miliardu korun. Víme, jaké pohnutky ho k tomu vedly.
Dle průzkumu agentury Focus žije více než polovina české populace v domácnosti s domácím mazlíčkem. Kvůli odpalování zábavní pyrotechniky však mnoho z nich trpí každý rok během novoročních oslav panikou, strachem a psychickým traumatem, výrazně horší situace pak nastává u divoké zvěře.
Billa se proto rozhodla, že zvýší ochranu zvířectva v přírodě i doma. „V našem Plánu B se dlouhodobě hlásíme k péči a kultivaci okolního prostředí, kam spadá mimo jiné také ochrana zvířat. Cítili jsme ale, že v této oblasti můžeme být prospěšnější ještě více. Během novoročních oslav jsou to právě zvířata, kdo nejvíce kvůli zábavní pyrotechnice strádá. Jako maloobchodní prodejce jsme rozhodli situaci řešit způsobem, který se logicky nabízí, a to vyřazením pyrotechniky z naší nabídky. V období vánočních svátků ji zákazníci v regálech nenajdou,“ říká Liam Casey, generální ředitel BILLA ČR.
Ohňostroje ohrožují i zdraví lidí
„Pyrotechnika je nebezpečná všem zvířatům hlavně hlukem, záblesky a jedovatými zplodinami. Škodí i její výroba,“ uvádí Petr Stýblo, ředitel kanceláře Českého svazu ochránců přírody. Ale pyrotechnika neškodí jen zvířatům, již v minulosti Státní zdravotní ústav upozorňoval, že bychom si měli více vážit svého sluchu.
„Používání zábavní pyrotechniky může ohrožovat sluchový aparát a vést k postupné ztrátě sluchu. Účinky hluku na sluch nezávisí na tom, jak zvuky subjektivně hodnotíte a zda se vám líbí. Uvědomte si, že ztráta sluchu Vám nejen vezme potěšení z vaší záliby, ale také zhorší vaše dorozumívací schopnosti a zkomplikuje mezilidské vztahy,“ stojí ve zprávě o ochraně zdraví před hlukem.
Bude Billa průkopníkem nového trendu?
Řetězec Billa se v oblasti vyřazování pyrotechniky z nabídky stává mezi retailery průkopníkem a snížením dostupnosti pyrotechniky v obchodech chce ke stejnému opatření motivovat i ostatní řetězce. „Víme, co zvířatům ubližuje, a není nám to lhostejné. Věříme, že investici, kterou si tato iniciativa vyžádá, značně převáží její přínosy a že díky tomu budou zvířata v přírodě i v našich domovech žít bezpečněji, zdravěji a beze strachu,“ říká Liam Casey.
Lidl nechce zabijačku před obchodem
I společnost Lidl se před Vánoci rozhodla udělat další krok v oblasti animal welfare a letos poprvé neumožnila prodej živých kaprů před svými prodejnami.
Jak takový stánkový prodej kaprů vypadá, si dokáže vybavit asi každý. Málokdo už ale ví, co všechno finálnímu prodeji předchází po výlovu z rybníku. Situaci přibližuje Tomáš Myler, tiskový mluvčí Lidlu: „Po transportu na sádky kapry čekají zhruba dva měsíce hladovění. Obrovská koncentrace ryb a betonový povrch nádrží kaprům neumožňuje přechod do zimního spánku. Zároveň po celou dobu nedostávají žádné krmivo, což je pro kapry spolu s nemožností odpočinku velmi vysilující. Před Vánoci následuje přemisťování na prodejní stánky.“
Nosíte si domů živého kapra ?
Jeho slova doplňuje Petr Beneš z organizace Otevři oči: „Každá změna prostředí je pro ryby extrémně stresující a nebezpečná, přitom než se kapr dostane na vánoční stůl, dojde k této změně minimálně 5×. Není proto žádnou výjimkou spatřit v prodejních kádích vyčerpané, nemocné a umírající ryby.“ Proto se letos „zabíjačka“ před obchody Lidl konat nebude.
Kapr nebude před Lidlem, ale v Lidlu. A ne živý
O kapra na štědrovečerním stole však zákazníci Lidlu nepřijdou. Bude jim i nadále k dispozici v rámci předvánoční nabídky, balený v rámci chladicích pultů. „Oproti klasickému ‚stánkovému‘ prodeji je celý proces zpracování kaprů pod dohledem veterinární správy, u které je náš dodavatel zaregistrován,“ doplňuje Tomáš Myler.
Skončí prodej živých ryb v Česku všude?
Za server Vitalia dodáváme, že podmínky pro prodej a usmrcování ryb jsou dány Státní veterinární správou (SVS), každý stánek musí být řádně registrován a osoba usmrcující ryby musí být řádně seznámena s doporučeným poučením SVS. Podle všeho nemusí být daný pracovník jiným způsobem proškolen.
Na což mimo jiné upozorňuje i organizace na ochranu hospodářských zvířat Compassion in World Farming. „Na stáncích tak většinou pracují brigádníci bez znalostí, jaké se požadují u kvalifikovaných zaměstnanců jatek. Na místě je tedy oprávněná obava, zda jsou ryby zabíjeny humánně a zbytečně netrpí,“ stojí na jejich webu, kde představují novou kampaň, jejímž jádrem je petice určená Parlamentu ČR za ukončení prodeje konzumních ryb v živém stavu.